Pískovcovou stodolu proměnili ve vysněné bydlení
Lidé se často vracejí ke kořenům, k přírodě a jedním z takových důkazů je i povedená rekonstrukce stodoly v Branžeži. Tato proměna respektuje okolní ráz krajiny a je skvělou ukázkou využití přírodních materiálů včetně sádrokartonu. Mladé rodině k jejich vysněnému bydlení pomohla i výhra materiálu v Rekonstrukční výzvě, soutěži pořádané výrobcem Rigips, do které se můžete do konce dubna přihlásit i vy.
Jedním z nejdůležitějších faktorů při koupi domu byla pro rodinu jeho lokace, a nejen proto si vybrali Český ráj. „Je to chráněná krajinná oblast. Romantika pod skálou u rybníka. Stála zde původně stodola a nic tu nebylo, jen seno a kupa harampádí,“ popisuje pan Erben původní stav. „V té stavbě je kus mé duše. Měl jsem jasnou představu a na projektování domu jsem se od samého začátku aktivně podílel. Chtěli jsme zachovat ráz krajiny, respektovat původní stavbu a rekonstruovat dům převážně pomocí přírodních materiálů,“ dodává majitel domu.
Sádrokarton v podkroví nezatížil stropy
Vzhledem k zachování původních obvodových konstrukcí a stáří stodoly se majitelé rozhodli použít pro podkroví lehčí materiály, které zbytečně nezatěžují stropy. Právě v patře je využito sádrokartonových desek Rigips, a to do šikmin střechy. „Sádrokarton jsme použili hlavně kvůli odlehčení, manipulace s ním je příjemná a oproti dřevu je výrazně lehčí, materiál je navíc poměrně dost odolný,“ popisuje výhody sádrokartonu pan Erben.
Právě při rekonstrukcích je sádrokarton stále oblíbenějším materiálem a jeho montáž zvládne i šikovný kutil svépomocí. „Díky výstavbě suchou cestou můžete rekonstruovat nehledě na ročním období a vyhnete se čekání na vyzrávání a schnutí. Díky tomu je možné každou rekonstrukci zkrátit zhruba o polovinu,“ vysvětluje Robert Hošek, garant technické podpory Rigips.
Jak si vybrat ten správný sádrokarton
Nejčastěji jsou sádrokartony rozděleny dle barev a každá z nich představuje určité vlastnosti materiálu. Bílé desky jsou základní kvality, nejlevnější a najdou využití v chodbách a jiných místnostech s běžnou vlhkostí. Na trhu jsou však i desky s přidanou hodnotou jako je např. růžová, protipožární deska, která je vhodná do konstrukcí s vyšší požární odolností. Zelená deska, která se díky své impregnaci poradí s vyšší vzdušnou vlhkostí v koupelnách či kuchyni. Velmi oblíbenou deskou je také ta modrá, akustická. Tu využijete pro odhlučnění mezi dvěma místnostmi či hluků z chodby domu. „Modrá akustická deska Rigips obsahuje navíc technologii Activ’Air®, která pohlcuje formaldehyd. Doma si tak užijete nejen ticho a klid, ale také čistý a zdravý vzduch,“ doplňuje Robert Hošek.
Pokud potřebujete desku, která je univerzálně použitelná – impregnovaná, protipožární a pomůže vám s odhlučněním prostoru, je vhodné zvolit vysokopevnostní sádrokarton Habito® H. Ten najde využití nejen na příčky, ale i v podhledech a při rekonstrukci koupelen a kuchyní. Na jeden kotevní bod unese až 34 kg na běžný vrut do dřeva a oproti zděné technologii je výsledná příčka až 7x lehčí, tudíž zbytečně nezatěžuje stropy např. při rekonstrukcích starých domů a bytů.
S proměnou pomohla i výhra v Rekonstrukční výzvě
Kompletní rekonstrukce stodoly trvala mladé rodině V Branžeži téměř tři roky a k její výsledné podobě významně přispěla i výhra v Rekonstrukční výzvě Rigips. Ta umožnila snížit náklady primárně na dokončení podkroví.
Plánujete podobně jako pan Erben rekonstrukci? Můžete se zapojit do probíhající Rekonstrukční výzvy i vy. Čeká na vás výhra materiálu značky Rigips a ISOVER (sádrokarton, izolace, tmely a jiné) v hodnotě až 150 tis. Kč. Nezáleží na tom, zda rekonstruujete pokoj, dům či byt. Své projekty můžete přihlásit až do 30. 4. 2021 na www.rigips.cz/vyzva.
Zdroj: PR článek Rigips