Zdroj: Wienerberger

Víte, jak vypadá první zdravý cihlový rodinný dům? Představujeme vám bydlení podle principu e4 (VIDEO)

11. 01. 2021 Sdílet

Domy principu e4 splňují všechny moderní nároky na bydlení a životní styl nejen pro současnost, ale jsou koncipovány tak, aby vyhovovaly nárokům i v následujících desetiletích.

První vzorový e4 dům v České republice, je v Újezdu u Průhonic. Vyniká nejen skvělými tepelněizolačními parametry, ale především odpovídá i současnému pohledu na zdravé bydlení, což se netýká jen samotné stavby, ale i jejího okolí. Společnost Wienerberger, výrobce cihelného systému Porotherm a pálené střešní krytiny Tondach, tak završila stavbu z programu Wienerberger e4 dům, která odstartovala 12. dubna 2019.

První dům e4 terasa

Pro e4 domy je charakteristická rovnováha mezi ekonomickými, energetickými, ekologickými i estetickými standardy. Zdroj: Wienerberger

„Kolaudace je obvykle posledním milníkem pro stavebníka rodinného domu, je završením cesty k naplnění snu. To samozřejmě platí i v tomto případě, ale pro nás poslední etapa teprve nastává. V souladu s původní dohodou s investorem budeme v následujících dvanácti měsících sbírat data z reálného života domu, budeme je vyhodnocovat a případně ještě současné standardy e4 domu dále vylepšovat, abychom skutečně beze zbytku splnili svůj původní cíl, totiž přinést kvalitativně zcela nový pohled na stavbu moderního rodinného domu,“  říká Ing. Daniel Uskokovič.

Manažer programu e4, jednatel společnosti Wienerberger, Ing. Kamil Jeřábek k tomu dodává: „Kolaudace prvního vzorového e4 domu je důkazem, že náš program funguje. A pro nás je i závazkem. Chceme jej dále rozšiřovat a již dnes přemýšlíme o tom, jak usnadnit investorům komunikaci s projektanty, stavebními firmami i úřady. e4 dům nás baví a podle zájmu vnímáme, že také našim zákazníkům přináší přidanou hodnotu.“

První dům e4 pohled ze zahrady

Pohled na zdravé bydlení se netýká jen samotné stavby, ale i jejího okolí. Zdroj: Wienerberger

Pro e4 domy je při zachování cenové dostupnosti charakteristická především rovnováha mezi ekonomickými, energetickými, ekologickými i estetickými standardy, přičemž mnohé z nich program v Česku poprvé vůbec definuje. Samozřejmostí je, že e4 domy plně vyhovují náročným požadavkům směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov platné od roku 2020. Plně také respektují individuální požadavky každého investora na architektonické řešení domu.

Cílem je mít zdravý dům uprostřed živé zahrady, zdravé domy v krajině, které co nejméně zatěžují planetu výrobně i provozně a které současně mají pozitivní vliv na psychiku a zdravotní stav člověka.

První dům e4 zahrada

Dům vyniká skvělými tepelněizolačními parametry, které vycházejí z vlastností cihelného systému Porotherm a pálené střešní krytiny Tondach. Zdroj: Wienerberger

Principy e4 domů

Ekonomické

Stavba rodinného domu z keramických stavebních materiálů představuje na soudobém realitním trhu dostupnou a dlouhodobě výhodnou investici.

Energeticky efektivní

Dům e4, především díky tepelné akumulaci a skvělým izolačním vlastnostem keramických materiálů, snižuje celkové energetické nároky a zabezpečuje tepelnou pohodu uvnitř stavby v zimě i v létě.

Ekologické

Dům e4 je postaven z přírodních surovin, minimalizuje dopady na životní prostředí a zodpovědně hospodaří s přírodními zdroji.

Estetické a zdravé

Domov dle konceptu e4 zajištuje vysokou úroveň bydlení z hlediska zdraví, pohodlí, bezpečí i estetiky. Přírodní keramické materiály nevylučují žádné škodlivé látky a mají vynikající tepelněizolační vlastnosti. V interiéru i v exteriéru dále vytváří neopakovatelnou atmosféru a jsou nadčasové.

Program Wienerberger e4 dům a první vzorový dům

Program představuje architektům, projektantům i široké veřejnosti ucelené řešení výstavby zdravých cihlových rodinných domů po roce 2020. V současné době se rozrůstá o další stavby. Hlavním tématem e4 domu byla realizace s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Je to dům s celokeramickou obálkou z cihel Porotherm, pálené střešní krytiny Tondach a lícového zdiva Terca. Konstrukčně je využito systému jednovrstvého obvodového zdiva. Program má za cíl usnadnit investorům celou výstavbu e4 domu. Nabízí jak certifikované e4 projektanty, tak certifikované stavební firmy, s nimiž Wienerberger garantuje termíny dokončení i cenu domu.

Zdroj: PR článek Wienerberger

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: cihlové domy ekologické domy moderné domy rodinne domy zdrave bydleni
Sdílejte článek