Zděný nebo montovaný dům?
Ačkoli zděná klasika u nás stále vede, své příznivce má a nadále získává i montovaná varianta. Před výběrem stavební konstrukce proto dobře zvažte obě technologie.
ZDĚNÝ DŮM
Výhody
+ Životnost – při kvalitě současných stavebních materiálů je životnost dnešních moderních zděných staveb i několik stovek let.
+ Zvuková izolace – díky použitým materiálům a tlustým stěnám se výrazně zlepšuje zvuková izolace budovy, což zvyšuje komfort bydlení.
+ Výborná akumulační schopnost – zabezpečí tepelnou pohodu i během přerušeného provozu topení nebo omezeného provozu během nočních hodin. Dobře izolovaná zděná stavba dokáže bez problémů vyzařovat akumulovaný chlad několik dní a zabraňuje tak nadměrnému přehřívání obytného prostoru během horkých letních dní.
+ Vhodnější pro výstavbu svépomocně.
Na co si dát pozor
– Delší dobu výstavby a náročnost realizace – u zděných staveb se využívají mokré procesy, které mají předepsanou dobu schnutí, což průběh stavebních prací výrazně prodlužuje. Hrubou stavbu je navíc vhodné nechat kvůli lepšímu sedání přezimovat.
– Náklady na provoz zděného domu jsou v průměru minimálně o 20 až 40 procent vyšší.
– Nižší tepelný odpor konstrukce než v případě montované stavby a delší doba potřebná na vytopení zděné stavby. Tuto nevýhodu lze odstranit zateplením domu.
– Z důvodu tlustších stěn větší zastavěná plocha než v případě montovaného domu.
MONTOVANÝ DŮM
Výhody
+ Jednodušší realizace – vyrábí se ve výrobní hale a jednotlivé částkové dílce – prefabrikáty –se následně smontují na staveništi.
+ Rychlost realizace – stavba trvá přibližně 3 až 6 měsíců v závislosti na typu konstrukce a dalších požadavcích. Hrubá stavba může vyrůst i do 3 dnů.
+ Možnost celoroční výstavby – panely se vyrábějí ve výrobní hale a výstavba následně probíhá suchým způsobem.
+ Šetrný provoz a ekologičnost – používají se ekologické materiály z obnovitelných zdrojů (v případě dřevostaveb je nosným argumentem použití dřeva). Úspory energií se dosahuje nejen na staveništi, ale i během provozu domu.
+ Dobré tepelnětechnické parametry obvodových stěn (tepelný odpor stěny) – je předurčen k dosažení nízkoenergetického a pasivního standardu.
+ Úspora užitkové plochy díky menší tloušťce obvodové konstrukce.
+ Větší jistota, že cena uvedená ve smlouvě bude dodržena (realizuje se v krátkém časovém horizontu, do nákladů se z tohoto důvodu nepřenáší zdražování materiálů, paliv či energií).
Na co si dát pozor
– Zvuková izolace – použití lehkých montovaných materiálů stěn může mít za následek horší zvukověizolační vlastnosti.
– Nízká akumulační schopnost – dům se sice rychle vyhřeje, ale i rychle vychladí, jakmile přestanete teplo dodávat
(dům se v létě nepříjemně přehřívá).
TEXT NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO THINKSTOCK.CZ
ZDROJ JAK POSTAVIT DŮM DO 2 000 000 Kč, JAGA GROUP, s.r.o.