10 mýtů a pověr o vytápění
Také zdroje tepla a vytápění jako takové jsou vděčným objektem nejrůznějších mýtů a pověr. Připravili jsme pro vás přehled těch, s nimiž se můžete setkat nejčastěji. 1 Vytápění pevným palivem je nejvýhodnější Vytápění domu pomocí kotle či kamen […]
Také zdroje tepla a vytápění jako takové jsou vděčným objektem nejrůznějších mýtů a pověr. Připravili jsme pro vás přehled těch, s nimiž se můžete setkat nejčastěji.
1 Vytápění pevným palivem je nejvýhodnější
Vytápění domu pomocí kotle či kamen na pevné palivo opravdu patří mezi nejlevnější řešení. Platí to hlavně v případě vytápění palivovým dřevem, které je stále poměrně laciné. Pokud však vezmete v úvahu i komfort obsluhy a vliv na životní prostředí, třeba kotel na pevná paliva už tak výhodný není. Ne každému se totiž chce pravidelně doplňovat palivo a odstraňovat popel.
2 Energeticky účinnější a dražší kotel přinese větší úspory
Ve snaze ušetřit lidé často uvažují o výměně starého kotle za nový, který by měl být co nejúčinnější, nejvýkonnější a nejmodernější. Každé vylepšení domácího vytápěcího systému směrem k vyšší účinnosti je samozřejmě vhodné. Stále však platí, že nejlevnější energie je ta, kterou jste nespotřebovali. Velkou pozornost byste proto měli věnovat nejen kotli a jeho parametrům, ale též tepelné izolaci domu či bytu, kvalitě oken a dalším faktorům, které mají vliv na energetickou náročnost objektu. Navíc bývá vytápění v rodinných domech často zbytečně předimenzované. Výkon a typ kotle volte vždy tak, aby odpovídal reálným požadavkům a energetické bilanci vašeho domu.
3 Tepelná čerpadla jsou vhodná jen pro podlahové vytápění
Tepelná čerpadla se v minulosti opravdu používala hlavně u systémů podlahového vytápění. Důvodem byla nízká výstupní teplota vytápěcí vody, která pro běžné soustavy s radiátory nestačila. Moderní vysokoteplotní tepelná čerpadla však můžete snadno napojit na vytápěcí soustavu s radiátory, díky čemuž odpadají náročné úpravy existující vytápěcí soustavy. Tepelným čerpadlem tedy jednoduše nahradíte starý kotel.
4 Podlahové vytápění je hlučné
Zvuk kapaliny kolující v trubkách není možné slyšet. Každá trubka vedená v podlaze je napojena na rozdělovač samostatně (každý okruh zvlášť). Rozdělovač slouží nejen k napojení okruhů, ale i k regulaci. V tomto technickém prvku podlahového vytápění by však mohly při nesprávném odvzdušnění systému vzniklé bublinky v cirkulující vodě vytvářet akustický zvuk. Proto i navzdory odvzdušňování nedoporučujeme umísťovat podlahové vytápění do místností určených ke spaní. Jinak je podlahové vytápění nehlučné.
5 Tepelná čerpadla jsou drahá a hlučná
Často se můžete setkat s názorem, že tepelná čerpadla jsou drahá a své okolí obtěžují hlukem. Kvalitní tepelné čerpadlo je sice stále finančně trochu náročnější než například plynový kotel, už dávno však nejde o extrémně drahé zařízení s nulovou návratností. Náklady na tepelné čerpadlo se uživatelům v běžném rodinném domě vrátí za 5 až 9 let provozu a při stále rostoucích cenách energií může být návratnost dokonce ještě rychlejší. Hlučnost moderních tepelných čerpadel není nijak zvlášť obtěžující. Vše samozřejmě záleží na správné montáži. Vnitřní i vnější jednotky tepelného čerpadla by se měly instalovat tak, aby se jejich hluk nepřenášel do stavební konstrukce domu.
6 Podlahové vytápění omezuje výběr krytiny
Mnoho lidí si myslí, že podlahové vytápění je vhodné jen pod keramickou dlažbu. Tento mýtus však už dávno vyvrátili odborníci i zkušenosti uživatelů podlahového vytápění. Na podlahové vytápění můžete položit i laminátovou a dřevěnou podlahu, případně přírodní kámen. Je však nezbytné dodržet doporučení výrobce při instalaci, jakož i technické parametry navrženého podlahového vytápění.
7 Komín stačí kontrolovat jednou za rok
Mnoho zastaralých komínových soustav nevyhovuje současným bezpečnostním požadavkům, protože nejsou schopné zvládnout vysoké teplotní rozdíly a jsou náchylnější na tvorbu trhlin. Proto je důležité, abyste nepodceňovali pravidelnou kontrolu. Podle zákona totiž za technický stav komína zodpovídá vlastník objektu. Komíny připojené na krby nebo spotřebiče na pevné palivo s tepelným výkonem do 50 kW je třeba kontrolovat třikrát do roka, tedy ne jen jednou, jak je zažito mezi lidmi. Nejlépe uděláte, když si zavoláte kominíka. Budete tak mít jistotu, že komín je v pořádku, a vyhnete se případným nepříjemnostem.
8 Podlahové vytápění je pro člověka škodlivé
S tímto mýtem se můžete často setkat hlavně na různých internetových fórech. Systém podlahového vytápění je zdravotně nezávadný, dokonce díky optimálnímu rozložení teplot v místnosti, příznivému klimatu a nízké prašnosti dosažené minimálním vířením vzduchu je podlahové vytápění vhodné pro alergiky.
9 Klimatizací se nedá vytápět
Klimatizaci si většina z nás spojuje s možností ochlazování prostorů v letních měsících. Když však někdo tvrdí, že se jí dá i přitopit, většina lidí se mu vysměje. Modernější typy klimatizací však opravdu dokážou interiér efektivně vytopit i při minusových teplotách (až do venkovní teploty -20 °C). Používají se především v prostorech, kde jiný druh vytápění není vhodný nebo efektivní. Cena klimatizací s funkcí vytápění je přibližně stejná jako u klimatizací jen s funkcí chlazení. Z tohoto důvodu někteří importéři klimatizace jen s funkcí chlazení nenabízejí.
10 Tepelné čerpadlo podchlazuje zahradu a v zimě nefunguje
Tepelné čerpadlo příliš ochlazuje bezprostřední okolí domu a půdu v zahradě. Tato pověra bývá často hlavním důvodem, proč si lidé nechtějí pořídit tepelné čerpadlo do svých domů. Princip fungování tepelného čerpadla způsobuje, že jeho okolí se ochlazuje, toto ochlazení však není tak velké, aby ho běžné proudění vzduchu a sluneční záření nestihlo kompenzovat. Vaší zahradě ani okolí domu žádné nebezpečí v podobě přílišného ochlazování nehrozí. Kvalitní tepelná čerpadla typu vzduch-voda, která odebírají teplo ze vzduchu, mohou bez problémů pracovat i v hlubokých mrazech.
TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: ENBRA, COM-CLIMA, UNIVENTA, SCHIEDEL
FOTO: ARCHIV FIREM, THINKSTOCK.CZ
ZDROJ: časopis HOME, JAGAMEDIA, s.r.o.
Je naprostá hloupost nedoporučovat podlahové vytápění do místností kde se spí. To by jste ho nemohla dát ani do dětských pokojů a podobně, protože tam se také spí. I kdyby v systému zůstal nějaký vzduch v podobě bublin, velmi rychle ze systému zmizí přes automatické odvzdušnění které je součástí většiny otopných systémů.Nikdy v systému nezůstane aby rušil hlukem.Naopak nejefektivnější je mít podlahové vytápění instalované v celém domě, nejen kvůli efektivitě, tzn. nižší teplota topné vody do systému než pro radiátory což se rovná nižší spotřeba energie na otop,ale i kvůli komfortu a jednodušší instalaci, než v případě kombinace, kde ještě musí být zajištěna regulace kvůli rozdílu teplot pro radiátory a podlahové vytápění,nebo zvětšeny radiátory, aby dokázaly předat teplo při nižší teplotě topné vody. Vždyť do radiátorů vám běžně jde 58 stupňů a do podlahy jen 35 stupňů. Nač tedy draze ohřívat vodu na 58 když stačí 35. A to zdaleka není vše.Montuji topení mnoho let, ale nesetkal jsem se aby takovou hloupost jako píšete, někdo vydával za odbornou radu.Tím akorát vytváříte další blud, proti kterým ve článku bojujete. S pozdravem Martin Ž.