7 tipů, jak snížit náklady na vytápění
Náklady na vytápění a ohřev vody představují v domácnosti druhý nejvyšší výdaj po potravinách. Přinášíme vám několik tipů, jak ušetřit v dlouhodobém horizontu na energiích za vytápění.
1. Vyměňte stará okna za nová
Při úspoře energií zmiňujeme výměnu oken opakovaně, a ne nadarmo. Okno bylo kdysi synonymem tepelných úniků, okna na domě byla příčinou 30 až 40 % celkových tepelných ztrát. Je pravdou, že do jejich výměny je nutné investovat desítky tisíc korun, ale při snaze uspořit náklady na vytápění se to vyplatí.
Náš tip: Energie, která se dostává skrz zasklení okna, snižuje spotřebu tepla na topení. A největší plochou, která do interiéru pouští nejvíce tepla, jsou právě okna. Proto by měla být navržena tak, aby umožnila vpustit do interiéru co nejvíce sluneční energie.
Tímto krokem zamezíte úniku tepla z bytu nebo domu. Pokud rekonstruujete dům a je to možné, orientujte celodenně obývané místnosti na jih – v zimě tak můžete využít pasivní solární zisky.
Při dobré tepelné izolaci tvoří sluneční zisky významný podíl na celkovém pokrytí potřeby tepla domu. Plusem u velkých oken je i dostatek přirozeného světla, jehož potřebu pro správné fungování těla dokázaly i výzkumy.
2. Chraňte byt/dům před přehříváním
Pasivní solární zisky však nemusí být jen výhodou, v létě je třeba dům chránit před přehříváním. Řešením jsou exteriérové žaluzie, protisluneční fólie či protisluneční skla.
Taková skla mají skvělé tepelněizolační vlastnosti, vysokou propustnost světla a nízký solární faktor zároveň zaručuje minimální přehřívání interiéru v letním období.
3. Zvolte dostatečnou tloušťku izolace
Nedostatečné zateplení domu může vaši peněženku odlehčit o tisíce korun ročně. Výrobci minerálních izolací doporučují průměrnou tloušťku zateplení vnější stěny 13 cm, i když minimální doporučená tloušťka izolace by měla být o 5 cm více.
U starších typů cihlového zdiva doporučují více než 20 cm. Česká Asociace výrobců minerální izolace dokonce radí v důsledku rostoucích cen energií navýšit tloušťku izolace až na 28 cm.
Návratnost u domu s obytnou plochou 150 m2 a spotřebou 40 MWh ročně odhaduje na několik let. Pokud se chceme vymanit ze závislosti na plynu, musí rodinné domy snížit roční spotřebu energie ideálně pod 12 MWh.
4. Zmodernizujte vytápění
Na vytápění se v průměrném neobnoveném domě spotřebuje více než 80 % celkové energie. Existuje několik důvodů pro modernizaci vytápění, kromě financí mezi ně patří zastaralé technologie, bezpečnost, ochrana klimatu a nižší emise CO2.
O modernizaci se vyplatí uvažovat, když je váš kotel 15 či 20 let starý. Investicí do správné techniky můžete v domě ušetřit hodně peněz, které jinak jdou na vytápění. Modernizace vytápění neznamená, že vyměníte starý kotel za nový toho samého typu.
Pokud topíte tuhým palivem, modernizace je v tomto případě výměna prohořívacího nebo odhořívacího kotle za zplynovací či automatický kotel. Kromě nižších provozních nákladů oceníte i vyšší komfort vytápění.
Vytápěcí zařízení je vhodné kombinovat s akumulační nádrží – teplo z ní se může kdykoliv uvolňovat do vytápěcího systému bez toho, aniž by vytápěcí zařízení bylo v provozu, což šetří provozní náklady na vytápění.
5. Nezapomínejte na střechu a úniky tepla
Mnoho českých domácností plánuje renovovat svůj rodinný dům postupně během delšího období. Střechu odsouvá na druhou kolej. Avšak ve skutečnosti bychom měli střechu považovat za pátou (s podlahou i šestou) stěnu domu. Skrz nezateplenou střechu totiž může unikat až třetina tepla.
Jakou tloušťku má mít zateplení střechy? V závislosti na použitém materiálu jsou pro šikmé střechy doporučeny izolace s tloušťkou minimálně 24 cm. Z dlouhodobého hlediska je však ekonomicky výhodné jít až do tloušťky 42 cm.
6. Dejte šanci obnovitelným zdrojům energie
Hledáte energii, která je bezplatná? U obnovitelných zdrojů energie je to v podstatě pravda. Kromě investice do techniky totiž nevznikají žádné náklady na spotřebu.
Solární panely (sluneční kolektory a fotovoltaické panely) zachytávají sluneční záření a přeměňují ho na teplo na vytápění, ohřívají užitkovou vodu v zásobníku či bazénu nebo proměňují sluneční energii na elektrickou.
Náš tip: Obnovitelnou surovinu spaluje i kotel na pelety. Ten v kombinaci s pokročilou regulací optimálně reaguje na změny spotřeby tepla v domě, a to i bez vašeho zásahu. Vaší jedinou prací bude jednou za týden či dva vynášet popel. Aby tento systém fungoval, opatřete si sklad na pelety a dopravník na zásobování kotle.
7. Nastavte termostatické hlavice
Ani nejlepší vytápění nefunguje bez správně nastavené regulace. Vytápění je třeba regulovat termostaty, nejefektivnější je výměna starých radiátorových hlavic za nové. Vytápění v domě můžete mít pod kontrolou i v době, když se v domácnosti nenacházíte.
Inteligentní termostaty a hlavice ovládané skrz aplikace dokážou ušetřit 20 až 50 % spotřeby energie. Vždy myslete na to, že byste prostor neměli přetápět, snížení teploty o jeden stupeň představuje úsporu 6 % (při poklesu z 21 stupňů na 20 stupňů Celsia).
Fotogalerie
Připravila: Sláva Štefancová, Erika Kuhnová
Redakčně upravila: Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME