Jak na kamna?
Taky se už těšíte, jak si večer zatopíte v kamínkách? Jak se z nich teplo rozlije do celého interiéru a vy uslyšíte známé praskání polínek? Než se ale zachumlete do deky s hrnkem čaje a nohy opřete o jejich příjemně rozpálený […]
Taky se už těšíte, jak si večer zatopíte v kamínkách? Jak se z nich teplo rozlije do celého interiéru a vy uslyšíte známé praskání polínek? Než se ale zachumlete do deky s hrnkem čaje a nohy opřete o jejich příjemně rozpálený povrch, měli byste se podívat, zda fungují tak, jak mají.
Co dělat, když…
Každá kamna a krby potřebují pravidelnou údržbu. Základem by měla být pravidelná kontrola komínu odborným pracovníkem, ale také časté čištění a vymetání vyhořelého popela. I přes to se však může stát, že kamna netopí tak, jak mají.
… kamna špatně hoří?
Pokud kamna nehoří tak, jak by měla, je možné, že komín či kouřovod špatně těsní, a tím pádem přisává tzv. falešný vzduch.
Nechte prověřit komín (např. utěsnit komínová dvířka). Řádně sesadit kouřové trubky a poškozené vyměnit.
Pokud je špatný tah v komíně, je potřeba s kominíkem či kamnářem objasnit konkrétní příčinu a poté např. vyčistit komín, odstranit redukce kouřovodu, zvýšit komín, přivést dostatek vzduchu do místnosti.
Zkontrolujte všechna dvířka topenišť napojených na komín a případně je zavřete. Totéž se může stát, pokud jsou otevřeny čisticí otvory do komína.
Důvodem špatného tahu může být i nesprávné palivo. Zkuste tedy použít jiný druh.
… kamna topí až moc?
Dvířka popelníku nejsou zcela uzavřena.
Těsnění dvířek či popelníku je poškozené. V tomto případě ho vyměňte.
… kamna čadí a zapáchají?
Pokud se jedná o nová kamna, může být příčinnou vypalování ochranného laku, kamna také mohou být ušpiněna či zaprášena. V tomto případě prospěje kamna vyčistit.
Tah komína je příliš malý. Zkontrolujte, zda není ucpaný sazemi. Pokud ano, zkuste ho vyčistit.
Jak vybrat ideální palivo?
Dřevo u krbových kamen stále vede. Je to ekologické a např. pelety nebo brikety patří spíše do kotlů, ale méně už do krbových kamen, které jsou umístěné v obytné části domu. Druh dřeva závisí na tom, v jakých kamnech se topí a pro jaký účel se vytápí nemovitost. Do malých kamen lidé nejčastěji kupují dřevo jak listnaté, tak i jehličnaté. Do klasických krbových kamen, které stále častěji slouží pro vytápění celé nemovitosti, pak jednoznačně patří dřevo listnaté, a to nejčastěji tvrdé dřevo bukové nebo dubové. Jehličnaté doporučujeme pouze v případě, že daná kamna slouží jen pro občasné přitopení. Obecně ale nedoporučujeme vytápět nemovitosti měkkým dřevem, ve finále majitel protopí jak více dřeva, tak i financí.
Vybíráme kamna
Nejdříve je třeba si odpovědět na tři základní otázky:
• Jaký tah má komín nebo jakou účinnou výšku má komín?
• Jaký je průměr sopouchu (kouřovodu)?
• Jak velký prostor potřebujeme vytápět?
Nejdůležitější je při výběru krbových kamen výkon. Jestliže chceme vytápět starší stavbu, budeme potřebovat dvakrát tak větší výkon, než když pořizujeme krbová kamna do novostavby.
Vybírejte důkladně!
Jestliže vybereme krbová kamna se slabším výkonem, než jaký potřebujeme, pak se budeme snažit jejich výkon navýšit. Výsledkem bude jejich přehřívání, které může vést až popraskání a znehodnocování samotných kamen. Když naopak zakoupíme příliš silná kamna, budeme mít přetopeno. Proto se budeme snažit výkon utlumit, třeba pouze přikládáním minimálního množství paliva. To však bude mít za následek nejen zakouřené přední sklo kamen, ale v neposlední řadě také nebudou krbová kamna fungovat tak, jak mají.
TEXT RED s využitím materiálů společností Hornbach a Mountfield
Foto Archiv firem
Zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.