Kamna jako plnohodnotný zdroj tepla

06. 11. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Zatímco krb je symbolem domácí pohody, krbová kamna se pomalu, ale jistě stávají symbolem efektního aefektivního způsobu vytápění. Dnešní kamna už ani zdaleka nejsou historickým artefaktem, ale plnohodnotným zdrojem tepla – navíc za zajímavou cenu.

Krbová kamna mají oproti klasickým otevřeným krbům (záležitost dnes spíše pro fajnšmekry, kteří se nebojí trošku riskovat asmíří se snižším komfortem obsluhy na úkor příjemného pocitu sledování otevřeného ohně, jeho vůně atypického praskání polen) několik nesporných výhod. Týkají se vesměs uživatelského pohodlí, bezpečí anakonec iúčinnosti takovéhoto vytápění. Někde na půli cesty mezi otevřeným krbem akrbovými kamny leží krbová vložka. Výhodou krbu skrbovou vložkou je především velká variabilita – takový krb může mít, při dodržení technických předpisů, téměř jakýkoli tvar, který umožňuje instalaci vlastní vložky. Při důmyslném osazení do systému vytápění navíc takovýto krb dokáže na sebe převzít odpovědnost vytopit celý dům.

Spotřeba dřeva je ukrbových kamen při stejném režimu vytápění oproti krbům přibližně třetinová. No adnes nikoli nezajímavá (oproti větším krbovým sourozencům) je ijejich pořizovací cena. Pokud se navíc kamna doplní teplovodním výměníkem, mohou sloužit jako primární zdroj vytápění, ato samostatně nebo vsystému sakumulační nadrží nebo se solárním systémem aakumulační nádrží. Krbová kamna tak vytopí dům či ohřejí ivodu pro kuchyni nebo koupelnu.

Použité materiály
Cenově nejpříznivější jsou kamna zocelového plechu. Vlastnosti oceli zlepšuje žáruvzdorný lak ašamot zvnitřní části, díky němuž odolávají ivysokým teplotám přesahujícím 1500 °C. Jejich předností je možnost opravy při poškození arychlý efekt, který poznáte bezprostředně po zatopení.

Skvělým – atradičním – materiálem pro těleso krbových kamen je litina. Je velmi kvalitní, ale jejím výborným vlastnostem odpovídá ivyšší cena. Tato kamna se sice déle rozehřívají, ale teplo dokážou odevzdávat okolí idlouho po uhašení ohně. Krbová kamna se obkládají materiálem, který na jedné straně snižuje teplotu tělesa kamen, ale na straně druhé zároveň umožňuje akumulaci tepla.

Kamna se proto, vyjma již zmíněných materiálů (plech, litina, šamot), obkládají kachli či jiným keramickým materiálem nebo kvalitní ocelí. Luxusnější provedení využívají ikámen (například pískovec).

Na horní části kamen je umístěná krycí deska, která brání připalování usazeného prachu. Používají se desky zkamene, sklokeramické desky, mastek či keramika. Vlastní topeniště je ukryté za dvířky se skleněnou výplní.

Konstrukce kamen
Zkonstrukčního hlediska se krbová kamna dělí na jednoplášťová advouplášťová. Jednoplášťová mají jednodušší konstrukci. Velmi rychle se roztopí askrz plášť, tedy nejen přes sklo dvířek, předávají teplo okolí. Díky tomu jejich účinek pocítíte poměrně rychle. Daní za jejich jednoduchost arychlost je právě poměrně vysoká teplota povrchu stěn. Bezpečná vzdálenost hořlavých předmětů od jednoplášťových kamen je 40 cm.

Udvouplášťových kamen se teplo šíří sáláním, tedy stejně jako ujednoplášťových, aprouděním. Vkonstrukční mezeře mezi plášti se ohřívá nasátý vzduch, který se pak skrze průduchy dostává zpět do místnosti.

Důležité pro umístění kamen je izpůsob, jakým je ošetřen odvod spalin. Některá kamna umožňují horní izadní odvod spalin anabízejí tak větší variabilitu zapojení.

Když fouká
Některá kamna dokážou nasát vzduch izexteriéru. Ktomuto řešení přistoupili výrobci, aby eliminovali nežádoucí efekt vznikající při topení vkamnech, kterým je vysoká spotřeba vzduchu pro hoření (1 kg dřeva při 20procentní vlhkosti spotřebuje pro dokonalé spálení cca 8 m3vzduchu, což při hodinové dávce paliva 2,5 kg je až 20 m3). Centrální přívod vzduchu umožňuje přivádět spalovací vzduch zexteriéru, ztechnických místností, způdy nebo sklepa. Takový vzduch není ohřátý, necirkuluje suchý apředehřátý vzduch, ale přivádí se naopak čerstvý zjiných místností či exteriéru.

Vzduch přiváděný přímo do topeniště lze rozdělit na primární asekundární. Primární je přiváděn do spodní části topeniště apoužívá se při zatápění nebo rozhořívání ohně po přiložení. Poté je nutné jeho přívod omezit či zastavit, jinak by bylo hoření příliš intenzivní. Sekundární vzduch se přivádí do horní části nad sklo, popřípadě izespodu pod sklo či tryskami do středu topeniště apodílí se na spalování dřevoplynů uvolněných při rozkladu pevné hořlaviny. Díky konstrukčnímu řešení je před vstupem do komory předehřátý, aby příliš neochlazoval vlastní proces hoření.Regulací přísunu vzduchu lze upravit intenzitu hoření, ato buď ručně, nebo – umodernějších adražších kamen – automaticky.

Čím topit
Rozhodně tvrdé dřevo! Buk, dub, habr dokážou ze sebe vydat stejné množství energie jako dřevo měkké. Výhřevnost je téměř stejná, vzhledem kvyšší objemové hmotnosti však zabere méně místa. Tvrdé dřevo hoří pomalu atěžko se zapaluje. Na podpal je lepší mít vzásobě třísky změkkého dřeva (třeba smrk)
.

Krbová kamna těží ze své kompaktnosti, jednoduchosti instalace, nenáročnosti na obsluhu aúdržbu ivysoké účinnosti.

TEXT: Matej Šišolák, odborná spolupráce Tomáš Káňa, Romotop
FOTO: Archiv firem

Kategorie: Vytápění
Tagy: americká kamna kamna Kamna na dřevo Kanadská krbová kamna komin Krbová kamna Krby vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze