Montované domy

Montované domy tzv. dřevostavby jsou moderním řešením bydlení pro všechny, kteří nechtějí mít starosti se stavbou běžného domu a preferují ekologické bydlení.  Postačí jen pozemek, na kterém montovaný dům postavíme.  Základem není klasická betonová deska, ale možnost využití zemních vrutů nebo betonových patek. Toto nám celkové náklady na stavbu domu velmi sníží, úspora se může pohybovat až do 50 % oproti klasické betonové desce.
Montované rodinné domy
Dřevostavby

Montované rodinné domy

Mohou se z něho vyrábět malé i velké předměty – zdravé hračky, nábytek, stavět hospodářské budovy či domy k trvalému bydlení. Doslova poskládat si domov snů umožňují celodřevěné montované domy. Jedna z alternativ úspornějšího bydlení.

Montované domy PRAKTIC jsou skokanem roku
Modulové domy

Montované domy PRAKTIC jsou skokanem roku

Vlastní nízkoenergetický dům pro život za cenu již od 1,4 milionu Kč se stává skutečností mnoha českých domácností.

Montované domyNapojení na inženýrské sítě – odpady, voda a elektro není problémem, bez větších obtíží je to otázka 1- 2 hodin.  Z široké nabídky stávajících montovaných domů si může každý vybrat dle svých potřeb nebo si může nechat vyrobit montovaný dům na zakázku, na výběr jsou užitné plochy od 26 do 128 m² z dispozicemi od 1+kk do 4+kk. Výběr ekologických a konstrukčních materiálů s uceleným systémem opatření se nám kvalita bydlení výrazně zvýší. Pokud se v budoucnu rozhodne montovaný dům dál rozšířit, není to žádný problém, protože již při realizaci stávajícího je počítáno z možným rozšířením až na dvojnásobek. Nespornou výhodou je i fakt, že toto rozšíření může být realizováno i na jiném pozemku. Montované domy lze jednoduše přesunout. Celková doba stavby je oproti klasickému domu zkrácena na 2-3 měsíce.

Samotné montované domy se skládají z několika zásadních komponentů, které si můžeme rozdělit na:

Nosný systém

Montovaný domNosný systém pro montované domy, jejichž základem jsou dva hlavní komponenty: panel využitý jako obvodová nosná konstrukce tzv. CLT a profily z masivního konstrukčního dřeva tzv. KVH, nám zaručují skvělou mechanickou stabilitu a nosný skelet je tak tvarově stálý.  Vícevrstvé masivní desky tzv. CLT jsou vyrobeny ze smrkových lamel, které jsou vysušené a postupně se skládají do vrstev, které jsou proti sobě otočeny o 90 stupňů. Lamely se mezi sebou lepí. Proti trhlinám a zaručení vysoké stability funguje vysušení dřeva na 8 %.  Tímto postupem je docíleno konstrukce, která je celodřevěná, masivní, pevná, má vysokou stabilitu a tím je bezpečná. Profily vyrobené z masivního jehličnatého dřeva (nejčastěji se jedná o smrkové dřevo). Profily mají sražené hrany, které jsou hoblované do čtyřstran. Pokud se použijí zubovité spoje lze tyto profily prodloužit až do 16 metrové délky. Samozřejmostí je technické vysušení na vlhkost cca 15 %.

Konstrukční desky opláštěného skeletu

K opláštění montovaných domů se užívají konstrukční desky, které mohou být ze sádrokartonu. Pro stropní konstrukci a příčky je možné využít desky, které jsou složeny ze sádry a papírových vláken získávaných pomocí recyklace. Technologický postup výroby splňuje veškeré ekologické parametry, které jsou přísně kontrolovány nezávislými testy. Výhodou je jejich pevnost, ochrana proti požáru, ale především jejich hluková a tepelná izolace. Pro obvodové stěny je možné využít desky z lisované sádrové hmoty, která je umístěna mezi dvěma silnými kartony papíru. Jde o tzv. suchou výstavbu, která je vhodná pro svou rychlost a jednoduchost. Pro podlahový rošt je vhodné použít desky z kvalitního jehličnatého dřeva, jako je smrk nebo borovice. Technologický postup výroby těchto roštů zaručuje jejich mimořádně dobré mechanické vlastnosti, ekologickou zárukou je použití pojiva na bázi polyuretanových pryskyřic neobsahujících formaldehyd.

Ekologické tepelné izolace

Pro izolaci lze použít skelnou minerální vlnu, která je ekologická. Je vyráběna z křemičitého písku a recyklovaného skla, jako ekologické pojivo je vhodné bezformaldehydové, které není jako běžná pojiva vyráběno z ropy. Polyuretanové izolační panely, jsou dalším vhodným izolačním materiálem montovaných staveb, protože vynikají velkou izolační schopností. Jejich předností je i jejich ekologičnost, splňují všechna ekologická kritéria vztahující se k ozónu, podstatně snižují emise oxidu uhličitého.  Další předností je, že se z nich díky technologickému ošetření teplem tvrzenými polymery neuvolňují žádné škodlivé látky, jsou tak i zdravotně nezávadné.

Dřevenice

Fasádní systém

Vhodná může být fasáda ze dřeva ve formě palubek ze smrkového dřeva. Výhodou je pružnost a dlouhá životnost, která se počítá řádově na desítky let. Výhodný je i severský modřín, který je ještě tvrdší než smrk a má stejnou životnost v řádech desítek let. Fasáda z roštových obkladů je vyrobena z modřínových profilů s pokosem 45°, vhodné je jejich netření speciálním přípravkem na exteriéry, který prodlouží jejich životnost. Deskový obklad z cementotřískových desek je výhodný pro vlastnosti cementu a dřeva. Takový obklad je pevný a odolný proti povětrnostním vlivům vlhka a střídání teplot, ale i proti různým druhům plísní. Můžeme jej využít i v interiéru pro jejich architektonickou rozmanitost, přirozený přírodní vzhled. Jeho předností je jako u předchozích typů fasád dlouhá životnost, omyvatelnost, rychlá a jednoduchá montáž, funkčnost, variabilita a samozřejmě dokonalé izolační vlastnosti proti chladu a zvuku. Jsou vhodné pro provětrávané zateplené i nezateplené fasády nebo stěny. Omítkový fasádní systém je vyroben z různých druhů pastových omítek, které se velmi snadně aplikují a mají širokou barevnou škálu. Jsou opět vysoce povětrnostně odolné, pružné a omyvatelné.

Dřevenice - montované domy

Střešní okapové systémy

Pro montované domy jsou vhodné velkoformátové vlnité krytiny z plechu, který má dlouhou životnost, je nepórovitý což omezuje růst mechů a lišejníků a je přizpůsobivý klimatickým změnám.  Falcovaná střešní krytina, která má dvojí stojatou drážku, se snadno a rychle montuje, je oblíbena pro svou cenovou dostupnost. Pokud zvolíme barevnou variantu, splňuje střecha i současné moderní trendy v barevnosti, ale to neznamená, že nemůže splňovat i kritéria pro historickou zástavbu. Střecha z hydroizolační fólie je vhodná pro střechy ploché nebo mírně šikmé s širokými technologickými parametry jako je opláštění, větrání, izolační schopnosti atd. Okapový systém je určen k odvodnění střechy, jeho charakteristika musí být vysoká kvalita materiálů, variabilita a snadná montáž, i specifické technické řešení při přívalových deštích.

Výplně oken a dveří

Výplně by měli splňovat náročné požadavky na kvalitu materiálů a dlouhou životnost.

Vytápění

Pro vytápění, můžeme využít elektrické konvektory, teplovodní vytápění pomocí elektrokotle, elektrické podlahové vytápění.

Elektroinstalace a vodoinstalace

Elektroinstalace a vodoinstalace splňuje u montovaných domů moderní parametry dle norem ČSN. Jsou koncipovány pro celoroční použití.

Podlahy

Můžeme si vybrat z velké škály plovoucích podlah z laminátu, který dodává individuální ráz dané místnosti. Záleží na rozhodnutí a požadavku na vzhled, údržbu a funkčnost. Nebo můžeme využít klasickou dřevěnou podlahu, která nám dodá přírodní ráz. Opět záleží na požadavku vzhledu, údržby a funkčnosti.

Postavený dům

Montované domy

Montované domy jsou dnes stále populárnější oproti klasickým zděným výstavbám, díky výrazně nižším pořizovacím nákladům a rychlosti nastěhování.  Některé mobilní domy nemusí být tzv. „pevné“, ale díky podvozku je můžeme přesouvat na jiné místo. Z široké nabídky je možné si vybrat jak nové tak již použité. Každé rozhodnutí má své klady a zápory, vždy záleží na našem rozhodnutí, co od mobilního domu očekáváme a v jakém provedení nám bude nejlépe vyhovovat. Můžeme vybírat z řady výrobců ale i prodejců, z různých barevných provedení jak pro interiér, tak pro exteriér.