Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

Unikátní tiny house byl hotový za rok. Z postele má výhled na oblohu

15. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Tento minidomek je téměř celý ze dřeva, protože přírodní materiály a začlenění do okolní přírody bylo pro majitele prioritou. Spolu s tím se jim podařilo dosáhnout i toho, aby byl ohleduplný k životnímu prostředí.

Tiny house na Liptově je vsazený do malebné vesnice Liptovské Matiašovce, která je vstupní branou do Západních Tater. A i když jde o mobilní glampingový domek, přináší pravý život na vesnici se vším, co k němu patří.

Tiny-House-Liptov-1

Chata patří sourozencům Dominice a Gorazdovi a manželovi Dominiky Markovi. Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

Moderní styl s atmosférou venkova

Dřevěný minidům v severském stylu v srdci Liptova si vysnili sourozenci Gorazd a Dominika spolu s Dominičiným manželem Markem. Podařilo se jim spojit dva kontrasty – moderní styl s venkovskou atmosférou.

Jsme úplně jednoduší a obyčejní lidé. Všichni máme rádi přírodu, zvířata, klid a harmonii. Všechny tyto aspekty jsme přetavili i do svého domku. Je pro nás velmi důležité, aby si pobyt u nás užili i naši návštěvníci, odpočinuli si a odcházeli plní energie, kterou načerpají všude kolem.“  Dominika

Zatímco nitro objektu nabízí dokonalý komfort a moderní vymoženosti, exteriér zase láká na jedinečné výhledy spojené s ranním probouzením se na kokrhání kohouta. Kdo chce, může si zajít pro čerstvá vajíčka přímo do kurníku. Šálek ranní kávy na terase zde chutná lépe i proto, že příjemnou společnost dělají sousedovy ovečky.

Přečtěte si také:
Když holky staví: Příběh žen z jižní Moravy, které proměnily kontejner v domov

Maličký, ale vzdušný

Za rok se jim nakonec podařilo vytvořit glampingové bydlení, které se rozhodli pronajímat svým hostům. „Výstavba domku od první myšlenky až po samotnou realizaci zabrala přibližně rok,“ vítá nás vesele Dominika a ukazuje nám prostor.

Tiny-House-Liptov-2

V drevěném domečku můžete nasát pravou venkovskou atmosféru. Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

Navzdory tomu, že ve svém názvu má „tiny“, tedy maličký, je na první pohled vidět, že majitelé při realizaci dbali na to, aby tu měli vše po ruce, aby byl prostor vzdušný a nezahlcený, a tak může jít i o menší plochu, která však dokáže poskytnout maximální komfort.

Místo, kde vyrostli

Ve výběru lokality měli jasno. „Velmi se nám líbí místo, kde jsme vyrostli. Domek se nachází na vesnici, v odlehlejším prostředí mimo hlavní komunikace. Nabízí dostatečné soukromí pro plnohodnotný odpočinek. Pozemek, na kterém stojí, je v našem rodinném vlastnictví,“  říká dále Dominika.

Tiny-House-Liptov-9

Na dřevěné terase chutná káva lépe, když při ní dělají společnost ovečky a zajíci. Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

Není až tak malý, jak se zdá

„Domek zvenku vypadá opravdu malý, ale když do něj vstoupíte, překvapí vás svou prostorností. Rozměry se dá přirovnat ke standardnímu bytu s rozlohou 2 + kk. Prostor tak nabízí komfortní možnosti pro relax během dne s výhledem na okolní hory i prostornou ložnici s výhledem na noční oblohu posetou hvězdami,“ pokračuje.

Domek ze dřeva se dá přenést

Mobilní domek postavili ze dřeva, protože od začátku toužili mít dům z přírodních materiálů a zároveň chtěli docílit toho, aby nenápadně zapadl do okolní přírody. A přitom ještě toužili dosáhnout co nejnižší ekologické zátěže, což se jim nakonec i podařilo.

Tiny-House-Liptov-13

V interiéru volili majitelé přírodní barvy. Dům je laděný hlavně do béžové, zelené a šedé. Najde se i růžová, ale je jí málo. Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

„Je upevněný na osmi betonových patkách. Podařilo se nám být ekologičtí. ‚Zabetonovali‘ jsme opravdu minimální plochu území. Domek můžeme kdykoliv a kdekoliv přesunout tak, že po něm nezůstanou žádné stopy,“ zdůrazňuje Marek.

Dominantním materiálem, který převládá v celém domku, je určitě světlé dřevo, které navozuje velmi pozitivní pocity.“  Dominika

Nebáli se ani růžové

Rozhodli se pro severský minimalismus. U barev více sáhli po jednotných tónech, a když zaexperimentovali, zvolili si ještě smaragdovou, kterou jsme mohli vidět zakomponovanou v podobě pohodlné sedačky. „Zvolili jsme si přírodní barvy. Domek je laděný do béžové, zelené, šedé, ale najdete zde i růžovou, která však není dominantním prvkem,“ přibližuje Dominika.

Tiny-House-Liptov-10

Nejoblíbenějším koutem Dominiky je společenská místnost, která nabízí krásné výhledy a místo na odpočinek během celého dne. Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

Znovuobjevené kouzlo a silná aura

Zázemí, ze kterého pocházejí, využili při celkové strategii tohoto místa. Sourozenci si i díky Markovi uvědomili, že toto místo má své kouzlo. Pro ně byla totiž zvířata běžnou součástí každodenní rutiny, stejně jako výhledy a aura, která z tohoto místa vyzařuje.

Přečtěte si také:
Malý domek na jižní Moravě vás ohromí prostorným interiérem. Překvapení však ukrývá mnohem více!

„V rámci konceptu jsme chtěli hostům zprostředkovat venkovský život. Rodiče mají malé hospodářství. Chováme ovečky, slepice a králíky hlavně pro radost, a tak hostům zpříjemňuje pobyt i kontakt se zvířaty,“  říká Dominika.

Mým nejoblíbenějším koutem je společenská místnost. Nabízí krásné výhledy a místo na odpočinek během celého dne.“  Dominika

„Nejvíce si to, samozřejmě, pochvalují děti,“ dodává manžel Marek. Vedle domku se nachází chráněné ptačí území. „Ptačí rádio“ je tak podle majitelů už jen příjemným doplňkem. Ráno na Liptově je speciální. Budit se za zvuků přírody dodá začátku dne ty správné ingredience. Podle majitelů se tu spí dorůžova.

Hvězdy na dosah, ovečky na pastvě

Majitelé milují výhledy ze svého útočiště, které se jim podařilo vybudovat. „Snažili jsme se využít okna tak, aby nabízela kvalitní výhled. Z obýváku vidíte na vrch Prosečné. Z kuchyně se při přípravě jídla díváte na pasoucí se ovečky. A největší ‚majstrštyk‘ je okno v ložnici. Situovali jsme ho tak, abyste z něho viděli na oblohu, když večer ležíte v posteli. Obloha na Liptově je totiž v noci nádherná, nabízí vám pohled na hvězdy,“ připomíná majitelka.

Tiny-House-Liptov-8

Okno v ložnici je schválně situované tak, aby přes něj bylo v noci vidět hvězdy. Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

Nejnáročnější bylo najít ideální polohu

Majitele trošku potrápila poloha, kde dům nakonec složit. Při prohlídce interiéru se totiž ptáme, co jim dalo nejvíce zabrat. „Určitě bychom se všichni bez váhání shodli, že finální umístění domu nakonec byla nejnáročnější část celé realizace,“ odpovídá Marek, ale zároveň svorně s Dominikou dodávají, že ničeho nelitují.

Tiny-House-Liptov-7

Ráno na Liptově je speciální. Budit se za zvuků přírody dodá začátku dne ty správné ingredience. Podle majitelů se tu spí dorůžova. Zdroj: AMAZING PLACES, Simona Petrášová

Naopak, to, co tu společně vytvořili, je naplňuje a věří, že blahodárný efekt života na vesnici v náručí nádherné přírody zde pocítí každý host.

Celý čas jsme se drželi maximálního minimalismu, abychom zachovali otevřený prostor a pocit prostornosti. Při zařizování jsme nešli podle žádného plánu od designéra. Měla jsem v hlavě představu a využila jsem vizuální představivost, díky které si dokážu každý jeden prvek nábytku či doplňku představit v prostoru.“  Dominika

Tiny house na Liptově

Komu chata patří? Sourozencům Dominice a Gorazdovi a také Dominičině manželovi Markovi. Dominika a Gorazd pracují v digitálním byznysu, a tak využívají know-how, které nabyli. Gorazd je digitální designér, vymyslel identitu značky Na Liptove, kterou majitelé postupně přetavují napříč všemi komunikačními kanály. Dominika je CEO digitální komunikační agentury swiit studio ze Zlína. Její manžel Marek je procesní inženýr a v projektu má důležitou úlohu při nastavování procesů, výběru dodavatelů a materiálů a celkově je to hlavní „budovatel“.

Fotogalerie

Text: Martina Baumann
Redakčně upravila: Sabína Zavarská
Foto: Amazing Places, Simona Petrášová, Soňa Danihelová

Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy z dřeva
Sdílejte článek

Diskuze