Jak často prát polštáře a kdy koupit nové? Čisté polštáře mohou dost významně ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku
Čisté polštáře vnímáme často ve spojitosti s výměnou povlaků. Jenže je to pouze klamavý pocit, pokud vedle povlaků nevyperete i samotné polštáře. Málokdo však ví, jak často se mají prát, a tak je ve skutečnosti skoro nikdo nepere tak, jak by se mělo. Jenže to může způsobit nemalé zdravotní problémy. Chcete se jim vyhnout? V tomto článku se dozvíte vše, co pro to musíte udělat.
Zbavte se nepříjemných skvrn na matraci: Díky osvědčeným trikům bude opět čistý
Skvrny na matraci nejsou pouze estetickým problémem, a proto je nepodceňujte. Zanedbané matrace totiž mohou být pak zdrojem nejen nepříjemných zápachů, ale i roztočů a bakterií, které mohou negativně ovlivnit vaše zdraví. Nevíte však, jak se těchto problematických skvrn zbavit? V tomto článku vám ukážeme, jak snadno a efektivně vyčistit matraci a vrátit si tak ztracený komfort spánku.
Spaní bez přikrývky není zrovna ten nejlepší nápad. Ráno se probudíte rozlámaní
Spaní bez přikrývky není příjemné. Už jste ale někdy přemýšleli, proč se nám i v těch největších teplech spí lépe pod přikrývkou? Věděli jste, že tento zvyk má dokonce vědecké opodstatnění? Pojďte s námi poodhalit tajemství potřeby spánku s přikrývkou. Dozvíte se, proč jsou tak důležité pro náš odpočinek.
Jak vybrat dveře do interiéru?
Interiérové dveře jsou důležitou součástí domu i bytu. Pomáhají definovat prostory, regulují hladinu hluku a zabezpečují soukromí. Ať už upřednostňujete nenápadnou eleganci, přírodní materiály, odvážné barvy nebo čistotu skla a kovu, odborníci z Hornbachu vám poradí, jak vybrat ty nejvhodnější.
Skvrny od vína nebo kávy na koberci? Každý materiál vyžaduje jinou péči, aby se nepoškodil
Koberce jsou jedním z klíčových prvků v interiérovém designu, které nejen že zútulňují prostor, ale také dodávají místnosti styl a pocit komfortu. Jak ale čistit správně jednotlivé typy koberců, abyste je nepoškodily?
Čistá okna i během podzimu? Nemyjte okna během slunečných dnů
Léto pomalu končí a s podzimem přichází i čas častějších dešťů a škaredého počasí. Pokud jste až dosud odkládali mytí oken a nyní se vám zdá, že už je příliš pozdě, nezoufejte. Podzim je na mytí oken ideální. Obáváte se pracnosti a zdlouhavosti? Připravili jsme pro vás pár rad, jak si mytí oken či péči o zrcadla zpříjemníte, urychlíte, a navíc i ušetříte.
Jak se účinně zbavit plísní na oknech. Důležitá je pravidelná prevence
Plísně na oknech jsou nejen estetickým problémem, ale také zdravotním rizikem. Vznikají především v důsledku vysoké vlhkosti, špatného větrání a kondenzace, což může být častým jevem v domácnostech. Jak se zbavit plísní na oknech a zajistit si zdravější a příjemnější prostředí.
Komoda s organickými prvky
Také máte doma spoustu věcí, které se vám časem v domácnosti nahromadily? Nevíte kam s návody k obsluze, zamotanými kabely nebo psacími potřebami? Nezoufejte, protože v našem DIY návodu si ukážeme, jak vyrobit praktický úložný nábytek v atraktivním vzhledu – komodu s organickým dekorem.
Zbavte se prachu jednou provždy. Zaměřte se na prach ve vzduchu a minimalizujte zbytečné dekorace
Prach je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se mnoho domácností potýká. Může způsobovat alergie, dráždit dýchací cesty a přispívat k celkovému nepohodlí v domácím prostředí. Naštěstí existuje několik efektivních způsobů, jak snížit množství prachu a udržet svou domácnost čistou a zdravou.
Nemá to být vidět? Schovejte to za dveře
Dnešní domy a byty se snaží co nejvíce propojovat interiér, aby byli všichni pohromadě. Přesto by se ale často hodila stěna navíc, která by zajistí více soukromí nebo třeba schová nepořádek před nečekanou návštěvou. Přesně takové řešení nabízí RVEGO od firmy Blum.
Nábytek
Je na každého volbě, v jakém interiéru chce žít a nerespektování pravidel často vytvoří neopakovatelnou a originální atmosféru, kterou by žádný jiný člověk nikdy nevymyslel. Náročnost je u každého velmi individuální, odvíjí se od výše financí a způsobu života. Někoho uspokojí nábytek z překližky a plastu, jiný nesnese nic jiného než dřevo a další potřebuje k životu zlaté kliky a mramor. Obvykle tyto skupiny jedna druhou vzájemně opovrhují a je zábavné sledovat jejich střet.
Rozhodnutím se pro koupi to ale ještě nekončí, sehnat daný kus nábytku může být velmi obtížné. Umístění jej do interiéru už je tou onou odměnou za naši námahu.
Účelovost, kvalita, vzhled
Pravdou je, že nábytek má splňovat více funkcí, pouze jedna je dnes málo. A tak by měl být nejen funkční (čím více, tím lépe), ale i hezký a kvalitní, ať už je vyroben z čehokoliv. Jeho šetrnost vůči životnímu prostředí a jednoduchá likvidace je už jen třešničkou na dortu. Každého kupujícího vždy zajímá, zda „to něco vydrží“. To „něco“ je však závislé na spoustě faktorů. Myslet si, že na posteli z tenkých latí, která je nejlevnější na trhu, může spát stodvacetikilový chlap 5 let je téměř bláhové, a proto bychom se měli vždy zamyslet nad určením výrobku, pak můžeme odhadnout, jak dlouho nám vydrží. Pobavila mne jedna odpověď prodavačky v obchodě: „aby my jsme vydrželi!“.
Cena nábytku
Cena nábytku je složena z více faktorů, záleží, zda je tzv. značkový, z jakého je materiálu, kde je vyroben, kdo ho prodává, jeho stáří a vzácnost (např. limitovaná edice), ale i aktuální dostupnost a zda je zrovna v módě. Většina nábytku vyžaduje po zakoupení montáž. Kuchyňský nábytek nejlépe odbornou, zapojují se zde spotřebiče na elektřinu, plyn a vodu a to nezvládne každý. Navíc jsou téměř vždy nutné úpravy s použitím různých druhů pil a vrtání do zdí.
Montáž
Méně obtížná, ale na počet účastníků v dobré kondici stále náročná, je montáž šatních skříní a všeho většího a vyššího nábytku. Naproti tomu stoly, židle, křesla i postele zvládne podle návodu téměř každý a u každého dalšího kusu už jen zúročíte nabyté zkušenosti. Nezapomeňme vzít v úvahu také fakt, že člověk po takovémto výkonu pociťuje jistý způsob hrdosti, co všechno dokázal a je možné, že se k danému nábytku bude chovat lépe. Koupí nábytku už ve smontovaném stavu si tohle všechno ušetříte, jeho cena je ale obvykle vyšší, protože montáž už za vás musel někdo provést a přeprava vcelku byla dražší, protože se do kamionu nebo dodávky vešlo na rozdíl od rozmontovaného a úhledně zabaleného nábytku v krabicích pouze pár neskladných kusů, často jede dodávka právě jen s jedním hotovým kusem. To už jsme ale opět u tématu finance a každý má na to svůj pohled.
Maximální využití nábytku
V dřívějších dobách měl nábytek jasné místo i funkci v každé místnosti. Dnes se běžně funkce prolínají a rozšiřují a nikdo se nad tím nepozastavuje, naopak, divíme se na návštěvě, že nás jejich použití nenapadlo také. A tak například závěsný plastový vyklápěcí botník najdeme v předsíni plný bot, na toaletě plný časopisů nebo zásoby toaletního papíru, v koupelně jsou v něm ručníky a v prádelně prací prostředky. Vlastně je zábavné vymýšlet, na co všechno by se ještě hodil. Souvisí to všechno totiž se změnou používání jednotlivých místností, vyžadujeme totiž od každé místnosti co nejvíce funkcí, protože žijeme jiným způsobem života. Zvláště v malých bytech se očekává od nábytku maximum. U stolu nebudete jenom jíst, ale budete na něm i pracovat na počítači nebo zadělávat těsto nebo dokonce přebalovat dítě. Očekáváte od něj, že se roztáhne na maximum, když pozvete přátele, že ve skrytém šuplíku pod deskou vždy najdete ubrousek a že vydrží rozlitou skleničku vína, kterou ráno objevíte po večírku.
Nábytek a jeho uspořádání
Také potřeba množství nábytku se u každého člověka liší. Pravděpodobně se shodneme asi jen na posteli, kterou snad každý z nás potřebuje. To, jestli u ní bude nábytek – noční stolky, naproti ní komoda a o kus dál šatní skříně si zvolí každý sám. A nezáleží to pouze na povaze člověka, vše se mění i v průběhu života. Mladý pár nebo single jedinec netráví doma tolik času, žijí bohatým společenským životem, vzhled jejich domova není až tak důležitý. Naproti tomu rodina s malými dětmi potřebuje spoustu úložného prostoru, svůj čas už tráví více doma, zvou se návštěvy, pořádají dětské oslavy… Tady už rotoped u televize místo pohovky neprojde. Starší lidé si zase tolik na změnu nepotrpí, k jejich vybavení se váží vzpomínky, i když většinu svého času tráví doma, už nejsou tak posedlí chtíčem mít vše, co vidí v obchodech, jejich finance už jim to ani neumožňují.
Nábytek pro každý domov
Nábytek tedy pořizujte s rozmyslem, pokud se vám moc nedaří kombinovat, držte se jednoho stylu, jedné barvy, ujasněte si, co vlastně chcete a potřebujete, prostor zahlcený nábytkem je stresující. Stresující je ale i nepořádek způsobený nedostatkem nábytku a úložných prostor.