Časopis HOME speciál jaro/2012 v prodeji

05. 04. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Rekonstrukční yetti. Jeden můj známý měl originální teorii. „Teorie prostřední svatby“ jsme jí říkali. Spočívala v tom, že „prostřední svatba“ je jako yetti – neexistuje (tedy prokazatelně vědecky). Svatba může být jen malá (nepozvete nikoho), […]

Rekonstrukční yetti. Jeden můj známý měl originální teorii. „Teorie prostřední svatby“ jsme jí říkali. Spočívala v tom, že „prostřední svatba“ je jako yetti – neexistuje (tedy prokazatelně vědecky). Svatba může být jen malá (nepozvete nikoho), nebo velká (pozvete všechny). Pár lidí o ní prý slyšelo, ale nikdo na ní osobně nebyl (jak taky, když nebyl pozván…). Uspořádat svatbu prostřední prostě nejde – nebo možná jde, ale pouze s rizikem, že naštvete spoustu lidí kolem.

 
„Prostřední rekonstrukce“ je stejný živočišný druh jako její svatební ségra. Lze rekonstruovat málo (jeden pokoj, nebo pouze vymalovat), nebo všechno. Prostřední rekonstrukce neexistuje, jelikož rekonstrukce, která se nedrží jenom jednoho pokoje, vždycky svůj rozměr přeroste a zaneřádí vám celý byt. A vyluxuje spořicí účet. A budete stejně naštvaní, jako kdybyste přestavěli celý barák, jelikož nepohodlí a nervů si užijete úplně stejně. Protože si nakonec vždycky řeknete – když už bourám, tak pořádně.
Nicméně snažili jsme se ji pro vás najít. V letošním rekonstrukčním speciálu jsme na ni uspořádali hon. Ale výsledek můžete posoudit sami – prostřední rekonstrukce neexistuje.
Pokud patříte mezi ty šťastné, kteří ji prožili, dejte nám vědět. Víte, jak to chodí – v Himálaji dva yettiové hlásili, že prý už viděli i toho Messnera. Tak možná se dočkáme.

Příjemné rekonstrukč(t)ení!  Matej Šišolák



Z OBSAHU:


BYDLENÍ
■ Návštěva v domě l Kuchyň v květu, sprcha v betonu
■ Návštěva v bytě l Půda zachráněná před patosem
■ Návštěva v bytě l Malé bílé milé
■ Lekce z bydlení l Tipy bytového designéra
■ Návštěva v domě l Dům přešitý na míru
■ Návštěva v domě l Pohoda ve vesnickém stavení
■ Návštěva v bytě l Nově v panelovém domě
■ Řešení l Designově i v paneláku

STAVBA
■ Lexikon stavitele l Bez přešlapů aneb 10 největších omylů při rekonstrukci
■ Zaostřeno na l PUR pěna to nespraví
■ Lexikon stavitele l Pryč se starým jádrem
■ Detail l Rekonstrukce na klíč – na co si dát pozor
■ Energeticky úsporné bydlení l Nestandardní rekonstrukcí k vyššímu standardu
■ Radíme se s odborníkem l Dobrá střecha je základ
■ Zaostřeno na l Opravy střešní krytiny
■ Detail l Nechat starou, nebo vyměnit?
■ Radíme se s odborníkem l Aby dřevo vydrželo

ZAHRADA
■ Detail l Renovace zahradní dlažby   

str. 56
Dům přešitý na míru

TEXT: Vladimíra Storchová
FOTO: Jaroslav Hejzlar
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská

Jsou domy, které pomalu a v neměnné podobě stárnou a výměnu generací ani nezaznamenají. Jsou ale i takové, které se svým obyvatelům přizpůsobují, s nimi se mění a vyvíjejí. Ten náš byl původně postaven jako jednogenerační, vévodila mu obrovská nevytápěná hala, v přízemí se žilo, v poschodí spalo. Nový uživatel potřeboval vytvořit samostatné bydlení pro dvě rodiny a zajistit jim soukromí.


Po vybourání nenosných příček při druhé rekonstrukci vznikl na poměry domu velkorysý obytný prostor. FOTO: Jaroslav Hejzlar

 

Hlavní hybatel změn, shodou okolností architekt, vsadil především na vlastní šikovnost a osobní nasazení rodiny i kamarádů. Proto hrál nemalou roli při průběhu rekonstrukce i momentální stav fyzických a psychických sil. Když stáli jednoho slunného zářijového jitra ve vyklizeném podkroví připraveni udeřit krumpáčem do zdi, vznesl švagr zásadní otázku: Myslíš to vážně? „Nevím už, jestli jsem odpověděl a co,“ vzpomíná majitel, „ale z dnešního pohledu musím říct, že jsem tehdy ani náhodou nevěděl, do čeho jdu.“


Při první rekonstrukci zmizely z podkroví veškeré nenosné konstrukce – ty nové jsou často přiznané. Obvodové zdivo se směrem do zahrady zdvihlo asi o dva metry. FOTO: Jaroslav Hejzlar

Rekonstrukce na zkoušku

V přízemním bytě žila v první fázi úprav babička, nebylo proto možné do něj moc zasahovat. Proběhla pouze úprava a rekonstrukce vstupní části a schodišťové haly, k zásadním změnám došlo v podkroví. Určující pro možné proměny byla poloha schodiště, komínových těles, svodů kanalizace, vody a plynu. Za své vzaly veškeré nenosné konstrukce v podkroví. Po jejich vybourání se obvodové zdivo, stojící směrem k zahradě, zdvihlo téměř o dva metry, aby se v této části střechy zvýšila světlá výška. Zvětšila se tak užitná podlahová plocha. Spád střechy do zahrady byl upraven z původních 45 asi na 30 stupňů. Pak už jen zbývalo přeložit celou střechu a udělat tepelné izolace. Střecha dostala nový optimistický kabátek v podobě světle modrého plechu Rannila – světlá barva lépe odráží sluneční paprsky, střecha se tolik nerozpálí.


FOTO: Jaroslav Hejzlar

V podkroví bylo vlastně nové všechno: příčky, instalace, omítky a povrchy, dokonce i okenní otvory, které dostaly jiné umístění, rozměry i členění. I stávající komín doznal změn, při stavbě krbu byl částečně ubourán a znovu postaven ve stopě původního tělesa. V podkroví si pan architekt chtěl vyzkoušet celou řadu postupů, najdeme tu proto ne zcela běžné prvky jako je temně modrý komínový pilíř, luxferová stěna, konstrukce dveří. Punc neobvyklosti dodávají i přiznané konstrukce. První rekonstrukce netrvala ani půl roku, dům byl rozdělen na dvě bytové jednotky a přibyli do něj mladí bezdětní manželé.


Kuchyňská jednotka je v duchu aktuálních trendů spojená s obytným prostorem. FOTO: Jaroslav Hejzlar

Foto na titulní straně: KÄHRS/KPP

Další zajímavé články najdete v časopise HOME speciál jaro/2012 

Kategorie: Novinky
Tagy: casopis HOME special
Sdílejte článek

Diskuze