Investiční byt? Vyplatí se i na hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření

20. 01. 2017
Diskuze (1)
Sdílet

Je to velké téma posledních let extrémně levných hypoték. Vyplatí se koupit si byt, pronajmout ho, a nechat si z nájmů postupně splácet hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření tak, aby až děti vyrostou, bylo postaráno o jejich bydlení? Bohužel na tyto úvahy žádná jednoduchá hypoteční kalkulačka neexistuje…

Zní to jako vynikající nápad. Jak ho uplatnit v současném stavu realitního a hypotéčního trhu? Cesta určitě je: vždyť podle Indexu bydlení MP, který zpracovává Modrá pyramida spolu s Asociací realitních kanceláří ČR, zaplatíte například ve Zlínském kraji za splátku hypotéky na průměrný byt méně, než pokud se rozhodnete tento byt pronajmout.

Než uděláte první krok

Je nutno zvážit jaké dispozice by měl byt mít, dále zda jde o byt nový či starší a v jaké lokalitě. To vše má vliv na potenciální klientelu. Jednoduše řečeno, pokud koupím byt v centru mohu očekávat jiné nájemníky, než v případě bytu na okraji Prahy. Též je nutné zabývat se myšlenkou krátkodobých a dlouhodobých pronájmů.

Investice do nemovitosti je výhodnou formou uložení finančních prostředků, ale není to bez práce. Byt vyžaduje údržbu, více práce přijde i ve chvíli, kdy se nájemníci v bytě střídají. A počítat musíte i s tím, že čas od času bude vaše investiční nemovitost několik týdnů či měsíců bez nájemníků, a vy tak budete bez výnosů. I přesto všechno je koupě bytu z hlediska poměru cena – výkon v aktuálních podmínkách velmi výhodná.

Situace na trhu realit investičním bytům nahrává

Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření jsou díky situaci na trhu velmi levné, bytů je tedy v nabídce relativně málo. Dle dosavadních statistik se v Praze, za předpokladu stejného vývoje, v příštím roce vydá zřejmě jen asi 1200 stavebních povolení, což by bylo nejméně za posledních deset let. Průměrná doba trvání výstavby bytu od získání povolení až po kolaudaci trvá zhruba 10 let. Je tedy patrné, že poptávka bude přesahovat nabídku stále razantněji.

Cena nových bytů v Praze tímto nepoměrem meziročně stoupá o 19 %. Ze statistik tak vyplývá, že průměrná cena nového bytu se v hlavním městě pohybuje kolem 4,8 mil. Kč. Rovněž se smazává rozdíl mezi cenou nového a starého bytu, neboť poptávka na rozdíly „nehraje“. Všichni berou, dokud je. Zdá se, že úřady vydávající stavební povolení, se budou stále více podobat pomyslné žábě na prameni českého realitního trhu.

Hypotéky a úvěr ze stavebního spoření

I v situaci, kdy nemáte dostatek hotovosti na koupi investičního bytu, nemusíte zoufat. Skutečně levné hypotéky či úvěry ze stavebního spoření umožní byt koupit a splácet jej z výnosu, tedy nájemného. Neváhejte a srovnejte nabídky bank a stavebních spořitelen, abyste získali tu nejvýhodnější nabídku úvěru. K tomu může posloužit hypotéční kalkulačka, která vám umožní porovnat výše úrokových sazeb.

Kromě hypotéky může být dalším zdrojem financí i úvěr ze stavebního spoření, který je zacílen přímo na problematiku bydlení a výstavby. Je to sice oblíbený výhodný zdroj dlouhodobého spoření, který počítá s pomocí státního příspěvku až 2 000 Kč za rok, ale umí poskytnout i velmi zajímavé financování.

Stavební spořitelny dnes umí také vhodně kombinovat úvěr ze stavebního spoření s hypotékou. To se hodí zejména v situaci, kdy máte již nějakou smlouvu o stavebním spoření sjednanou, a máte na ní naspořené prostředky, které k financování investičního záměru použijete. I v tomto případě můžete k orientačnímu propočítání svých plánů využít internetové hypoteční kalkulačky.

ZDROJ: PR článek společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.

Kategorie: Novinky
Tagy: finance financování stavby hypoteka investice do nemovitostí
Sdílejte článek

Diskuze

  • Všechno je to o tom umět si to dobře spočítat. Ale obecně jsem přesvědčen o tom, že ještě několik dalších desetiletí bude investice do bytu ve velkých městech zárukou zisku.

    Tomas W.