Trápí vás ve vodě bakterie legionella? Poradíme, jak jí předejít
Výskyt bakterie má skoro pokaždé stejný průběh. Legionella je zjištěna na výtoku jednoho z bytů, přitom dodavatel teplé vody distribuuje vodu nezávadnou. Problém totiž není u dodavatele teplé vody, ale nejčastější příčinou je zanedbání vnitřních rozvodů domu nebo konkrétního bytu.
Tuto bakterii lze běžně najít ve velmi malém množství v zemi a ve vodě. Nebezpečí pro člověka nastává až ve chvíli, kdy se bakterie rozmnoží. Bakterie totiž rády kolonizují člověkem vytvořené vodní systémy a vyznačují se značnou tolerancí k teplotě. Na rozdíl od jiných běžných vodních mikroorganismů se dokážou množit až do teploty 45 °C, ale přežijí i teplotu vyšší.
Tato vlastnost jim umožňuje namnožit se například ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných vnitřních rozvodech teplé vody, v teplých bazénech, chladicích věžích, fontánkách apod. Důležitou živinou je kromě organických látek i železo.
Předávací stanice s oddělenými okruhy
Jak je možné vidět na obrázku níže, ohřev teplé vody probíhá v předávací stanici odděleně. Nejčastější příčinou rozmnožení bakterie jsou zanedbané vnitřní rozvody. Může se jednat o výtokové kohouty či slepá ramena vnitřních bytových rozvodů teplé vody. Pokud je z předávací stanice zásobováno více objektů (například v rámci sídliště), může takto zanedbaný stav vnitřního potrubí ohrozit i objekty, které mají rozvody v pořádku.
Nejdůležitější je prevence
Ideální je mít vnitřní systém teplé vody nastavený na co nejvyšší teplotu. Celý systém by ale měl být teplotně vyvážený. Vyhláškou požadovaná minimální teplota u koncového spotřebitele je 45 stupňů. Lidé by také měli pečovat o své výtokové kohouty. Pokud používají například 25 let starou baterii či sprchovou hlavici, vytváří nevědomky prostředí, které je pro bakterii příznivé.
Doporučená teplota teplé vody, při které se bakterie již nemnoží, je 50 až 55 stupňů. A právě sprchové hlavice či perlátory nemají teplotu teplé vody, ale pokojovou teplotu, která je samozřejmě mnohem nižší. V tomto prostředí poté může bakterie legionella jednoduše přežívat.
Riziková místa
Velmi rizikovým stavem jsou zejména neobývané byty, kde teplota vody dlouhodobě stagnuje při pokojové teplotě. Pokud se tyto rozvody začnou opět používat, může být na výtoku bakterie oživena, začne se množit a může kontaminovat celý okruh.
Hygienici doporučují jednou denně pustit teplou vodu naplno (například před napuštěním dřezu nebo vany) a nechat část teplé vody odtéct. Při napouštění vany je potom vhodnější napustit nejprve horkou vodu a následně ji naředit vodou studenou. Pokud bychom si ideální teplotu pro koupel míchali ve směšovači (baterii), tak neproběhne teplotní dezinfekce.
Dezinfekce rozvodů
V případě nálezů na koncových zařízeních je dodavatel teplé vody schopen zajistit plošnou dezinfekci rozvodů (všechny objekty, spadající pod předávací stanici, kde byl výskyt bakterie). Je ale nutné si uvědomit, že v tomto případě budou náklady spojené s dezinfekcí přeúčtovány majiteli domu, resp. zákazníkovi. Může se jednat o desítky tisíc korun v závislosti na délce trvání dezinfekce.
V průběhu dezinfekce je nutné, aby teplou vodu lidé odtáčeli. Jinak se výtokové kohouty nevydezinfikují. Dezinfekce sice bude cirkulovat v okruhu, ale na jejich kohouty, které jsou nejrizikovější, se nedostane. Množství dezinfekční látky je takové, že se voda může běžně užívat. Po určitou dobu je vhodné omezit sprchování hlavy, ale vodu lze dál používat.
Závěrem
Výskytu bakterie legionella lze poměrně snadno zabránit. Stačí správně používat výtoky v bytě a udržovat v dobrém stavu vnitřní rozvody v domě.
Věděli jste, že…
• Nejčastější příčinou výskytu a množení bakterie je zanedbání vnitřních rozvodů domu nebo konkrétního bytu.
• Odpovědnost za vnitřní rozvody v domě má majitel, resp. správce objektu, nikoliv dodavatel teplé vody.
• Nejvíce rizikovými místy jsou zejména neobývané byty, kde teplota vody dlouhodobě stagnuje při pokojové teplotě.
• K nákaze dochází při vdechnutím vodní mlhy, páry nebo kapky, která bakterii obsahuje.
• Nemoc není nakažlivá a nedochází tedy k přenosu z člověka na člověka. Zdravý člověk po kontaktu s bakterií v drtivé většině neonemocní.
• U osob s oslabenou imunitou se může vyskytnout zápal plic nebo legionářská nemoc.
• Pro zamezení výskytu je potřeba mít systém teplé vody nastavený na co nejvyšší teplotu, minimálně na 50 stupňů.
• Důležitou živinou je kromě organických látek i železo.
ZDROJ: PR článek