Pasivní domy

Pasivní domy jsou výhodné pro všechny, kteří nechtějí mít starosti s náklady na provoz domu a mají určité zdravotní komplikace. Jsou vystavěny na principu úspory tepla na vytápění a filtrací vzduchu v celém domě.
Pasivní dům v malebné vesnici postavili ze slámy
Návštěvy domů

Pasivní dům v malebné vesnici postavili ze slámy

Přírodní materiály vyžadují precizní přístup a důslednost. Tento pasivní dům s výhledem na hory ukazuje, jak s jejich pomocí vytvořit moderní bydlení citlivě zasazené do prostředí.

Pasivní bydlení za 18 000 korun ročně
Návštěvy domů

Pasivní bydlení za 18 000 korun ročně

Mladá rodina toužila po vlastním rodinném domě. Od začátku uvažovali o energeticky úsporné stavbě, která s sebou přinese nízké provozní náklady. Díky spojení s chytrým architektem se komfortní bydlení, které vyjde jen na 18 000 korun ročně, stalo realitou.

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu
Domy

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu

Život na venkově, kde je přece jen klidněji, blíž k přírodě, ale nedaleko města, aby člověka dojíždění za prací zbytečně neunavovalo, a hlavně neodrazovalo. I takové pohnutky vedly mladý manželský pár ke stavbě domu.

Jak si postavit pasivní dřevostavbu
Dřevěné domy

Jak si postavit pasivní dřevostavbu

V loňském létě se v obci Budíkov u Humpolce začala stavět dřevostavba v pasivním standardu, Domesi Concept House 2. Jedná se o typový dům Futura NEO z ateliéru Prodesi. Pro konstrukci domu byla zvolena technologie masivních dřevěných panelů Novatop z křížem lepeného dřeva (CLT).

Věncovky s integrovanou izolací doplňují cihelný systém pro pasivní a nulové domy
Novinky

Věncovky s integrovanou izolací doplňují cihelný systém pro pasivní a nulové domy

Základním stavebním „kamenem“ pasivního či nulového cihelného domu je kvalitní cihelný blok s integrovanou izolací. Pouze základní prvek však nestačí. Aby bylo dosaženo těch nejlepších tepelněizolačních parametrů celé stavby, je potřeba řešit všechny detaily. Jedním z důležitých prvků pro řešení detailů je i věncovka. A právě unikátní věncovku se změněnou geometrií a s integrovanou izolací nabízí společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Má smysl stavět pasivní domy?
NED a pasivní domy

Má smysl stavět pasivní domy?

Úsporný provoz energeticky pasivního domu je nezpochybnitelný, skeptici však diskutují o jeho ekologickém významu a poukazují na vyšší zabudovanou energii ve stavbě. Kde je ukryta pravda?

Pasivní domy

Pasivní domy poskytují vyšší komfort bydlení, výraznou úsporu nákladů na vytápění, stálý přívod čerstvého vzduchu bez průvanu, zaručenou tepelnou pohodu v místnostech jak v létě, tak v zimě.

Pasivní domy mohou být vystavěny z cihel nebo betonových tvárnic, může se jednat o dřevostavbu nebo budovu postavenou na principu ztraceného bednění. Mohou být nízkopodlažní i patrové v různých podobách a s nepřeberným množstvím vybavení. Pasivní dům musí splňovat všechny podmínky pro aktivní práci, bavení se s přáteli, hraní si s dětmi nebo jen tak pro odpočinek.

Pasivní domy

Úspora tepla

Pasivní znamená využití zdrojů tepla z vnějšku jako je sluneční záření, ale také z vnitřku jako jsou různé elektrické spotřebiče (osobní počítač má výkon 250 wattů) a obyvatelé domu (tepelný výkon člověka v klidu je 80 wattů). Pasivní dům má roční spotřebu maximálně 15 kWh/ 1 m². Pasivní domy jsou konstruovány s precizní izolací, díky které se bydlení stává velmi kvalitním a moderním prvkem.

Vchod do pasivního domu

Kontrola kvality – certifikace

Aby mohl být dům pasivní, musí splňovat mezinárodní standardy: spotřeba tepla na vytápění musí dosahovat max. 15 kWh/ 1 m²; neprůvzdušnost stěny budovy, která se musí ověřit tlakovou zkouškou, musí být max. 0,6 ¯¹/hod.; potřeba primární energie na provoz musí být nižší než 120Kwh/ m²a. Těchto parametrů se dá docílit především v řízeném větrání s rekuperací tepla, izolací na vysokém standardu – stěny 30 cm se střešní konstrukcí 40 cm a izolací podlahy k terénu, velmi těsnou konstrukcí budovy.

Pasivní domy

Porovnání ostatních domů

Domy v 70. až 80. letech se vyznačovaly velmi starou otopnou soustavou, neekologické, větrání je zajištěno jen otevřením oken, absence zateplovacích prvků, velmi nedbalá izolace konstrukce a časté přetápění – potřeba tepla na vytápění nad 200 [kWh/(m²a)]. Současné novostavby využívají na vytápění vysokovýkonné plynové kotle, větrání je zajištěno jen otevřením oken, normované konstrukce – potřeba tepla na vytápění od 80 do 140 [kWh/(m²a)].

Nízkoenergetické domy se již přibližují parametry ekologickému domu díky nižšímu výkonu otopné soustavy, hojné využití obnovitelných zdrojů, lépe zateplené konstrukce a řízení větrání – potřeba tepla na vytápění méně než 50 [kWh/(m²a)]. Nulové domy májí stejné parametry jako pasivní domy a navíc jsou vybaveny velkou plochou fotovoltaických panelů – potřeba tepla na vytápění méně než 5 [kWh/(m²a)].

Pasivní a nízkoenergetické domy

Pasivní domy jsou dnes stále populárnější oproti klasickým zděným výstavbám, důležitým krokem je již samotný začátek v návrhu pasivního domu, který musí počítat s tvarem budovy- kompaktní tvar budovy, velikostí budovy, orientace ke větovým stranám – výhodná je jižní orientace, vnitřní upořádání domu, konstrukční řešení – omezení složitých tvarů, postavení a velikost oken – funkční, estetické a energetické požadavky)okna slouží jako sluneční korektor), nezbytný je i návrh řešení větrání a vytápění.

Nemusíme se ve výše uvedených zásadách držet striktně energetické náročnosti, musíme ale zohlednit využití daného pozemku s funkčností domu za současného maximálního snížení potřeby energie. Pro stavbu si určitě vybereme zkušeného a prověřeného architekta a projektanta, kteří nám navrhnou velmi levné a jednoduché řešení. Klíčovou roly v tomto bude hrát projektová dokumentace.