Zdroj: Spyros Hound Photography

Dva architekti dokázali téměř nemožné! Vytvořili unikátní bydlení, které připomíná dřevěnou jeskyni, použili na to tisíc sto dvanáct dílů

22. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Řečtí architekti Apostolos Mitropoulos a Thanos Zervos navrhli a postavili v horském středisku Hyades v Trikala Korinthias nezvyklý projekt. Vznikl jako renovace existujícího prostoru a je charakteristický zakřivenou dřevěnou konstrukcí. Připomíná kamennou jeskyni zformovanou přírodními vlivy, až na to, že je ze dřeva. Není divu, že projekt dostal název „Dřevěná jeskyně“.

Půdorys upravovaného prostoru rozdělili na dvě části – v první zóně se nachází hlavní místnost, v druhé sekundární místnosti, hygienické zázemí a obslužné prostory. Hlavní místnost je tvořena zakřivenou dřevěnou konstrukcí, sekundární prostory s výhledem jsou obloženy tmavým kamenem.

Přečtěte si také:
Neobvyklý dům potřebuje neobvyklý interiér. Unikátní úložné prostory a nezvyklá hra světel

Kontrast dvou celků

„Tímto členěním jsme chtěli jasně rozlišit tvrdý ochranný plášť a zakřivený, příjemný interiér, který má podobu jeskyně. Jeskyně se používaly jako útočiště během celé lidské existence.

moderní unikátní bydlení připomíná dřevěnou jeskyni

Dřevo a kámen použité k renovaci jsou z místních zdrojů. Zdroj: Spyros Hound Photography

Součástí vnitřní zóny jsou dvě ložnice integrované do zakřivené konstrukce a otevřená kuchyň. Venkovní zóna obsahuje dvě vedlejší místnosti: obývací prostor s krbem a koupelnu,“ vysvětlují hlavní rysy proměny prostoru jeho autoři.

moderní unikátní bydlení připomíná dřevěnou jeskyni

Renovace prostoru se stala sochařským dílem. Zdroj: Spyros Hound Photography

Pasivní regulace vlhkosti i tepla

Dřevo a kámen použité k renovaci jsou z místních zdrojů. Zakřivená struktura je vyrobena ze smrkového syrového dřeva, zatímco ostatní prvky (kuchyň, skříňky, podlaha) jsou z překližky z borovice. Mezi dřevěnou konstrukcí a betonovou skořepinou proudí vzduch.

Přečtěte si také:
Unikátní dům, který mění dispozici podle potřeb majitelů

Cirkulace vzduchu chrání strukturu projektu a pasivně reguluje vlhkost a teplotu v místnosti pomocí přirozených tlumivých schopností dřeva. Tento fakt je pro projekt mimořádně důležitý, protože se nachází ve vysoké nadmořské výšce, která se vyznačuje výraznými teplotními výkyvy v průběhu celého roku.

moderní unikátní bydlení připomíná dřevěnou jeskyni

Výkresy každého kusu byly vytvořeny podle algoritmu, přeneseny na místo, kde byly zpracovány ručně. Zdroj: Spyros Hound Photography

Tisíc sto dvanáct dílů a sami dva!

Autoři návrhu – tým Tenon Architecture – stavbu realizovali přímo na místě. Je až neuvěřitelné, že zaoblená struktura se skládá z tisíce sto dvanácti různě zakřivených dřevěných kusů. Výkresy každého kusu byly vytvořeny podle algoritmu, přeneseny na místo, kde byly zpracovány ručně.

Přečtěte si také:
Unikátní nízkoenergetický dům tvoří pět věžiček s oblými zdmi

Postupně z nich vzniklo padesát pět větších modulů. Každý modul byl ještě před konečnou montáží ručně vyřezán a tvarován. Renovace prostoru se tak stala sochařským dílem. Ještě překvapivější je, že při proměně nebyli zaměstnáni žádní tesaři, dělníci ani jiní technici. Každou část struktury navrhli, vytvořili a sestavili dva členové týmu.

Dřevěná jeskyně

architektonické studio: Tenon Architecture

autoři: Apostolos Mitropoulos, Thanos Zervos

lokalita: Trikala Korinthias, Řecko

návrh a realizace: 2018 – 2020

Sabína Zavarská

Foto: Spyros Hound Photography, video: Daniel Oikonomeas

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: atypické domy dřevěné obklady dřevěný nábytek kámen malá kuchyně Otevřený prostor pasivní domy zaoblené stěny
Sdílejte článek

Diskuze