Zdroj: Martin Zeman

Dřevostavba na klíč, která popírá mýty o stavbách ze dřeva

11. 04. 2022
Diskuze (3)
Sdílet

Navzdory moderním technologiím ještě i dnes existují mýty o stavbách ze dřeva. Ani majitelé pozemku v obci Klokočná u Prahy nebyli zpočátku dřevostavbě příliš nakloněni. Představovali si, že v domě ze dřeva je příliš teplo nebo naopak zima, že může lehce shořet, poškodí ji hmyz či houby. Navzdory tomu jsou dnes hrdými majiteli „Domu se žlutými okny“, který byl postaven na klíč z masivních dřevěných panelů.

Jednopodlažní stavba se sedlovou střechou působí v mnohém tradičně, ačkoliv má mnoho prvků japonské architektury – například přesahy střech, kterým se v lidové architektuře říká verandy. Tyto přesahy jednak chrání dům před povětrnostními podmínkami a letním přehříváním, jednak umožňují venkovní posezení na terase za každého počasí.

Přečtěte si také:
Inteligentní dřevostavba v Dobrušce působí jako přímořská vila

K jihu se otáčí zády

Avšak v jedné oblasti úplně narušuje zvyky a pravidla nejen starších, ale i moderních domů. Stavba se totiž neotevírá na jih, jak tomu obvykle bývá, ale naopak – na sever.

Tradiční jednopodlažní dřevostavba se sedlovou střechou a prvky japonské architektury

Žluté rámy oken a dveří stavbu oživují a zpestřují. Zdroj: Martin Zeman

Ačkoliv se může toto řešení zdát jako velmi špatné vzhledem k přirozenému světlu a teplu v interiéru, letní dny ukázaly, že opak je pravdou. Díky tomuto řešení majitele neobtěžuje hluk z cesty. Na sever jsou orientovány všechny ložnice a odpočinkové zóny, bonusem navíc je výhled na les.

Vstupní hala s dřevěnou knihovnou

Velké množství knih umístili do široké vstupní haly řešené také na japonský způsob. Zdroj: Martin Zeman

Žluté rámy, dřevo ani kov si neuměli představit

Další zajímavostí jsou žluté rámy oken a dveří. Stavbu oživují, zpestřují, zároveň poukazují na to, že v ní žijí tvořivé osobnosti se smyslem pro vtip a netradiční řešení. Majitelé si totiž neuměli vedle dřevěné fasády, kterou chtěli, představit ani dřevěné ani kovové rámy oken. Žluté rámy jim sedly už na první pohled.

Přečtěte si také:
Typová dřevostavba v pasivním standardu a s vlastním jezírkem

Živý interiér, kde jsou všichni stále spolu

Pokud jde o zařízení interiéru, nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že interiér je jako živá bytost s velkou dávkou atmosféry a pozitivní energie. Neexistují tu žádná tmavá místa ani známky nerovnováhy. Nenajdete tu ani zbytečné chodby. Část interiéru je otevřená až do krovu.
V domě nechybí ani prádelna. Technická místnost je umístěna v poschodí, protože ji investoři považovali za zbytečnou. Bojler i rekuperace jsou umístěné pod šikminou, kde nikomu nepřekážejí a pomáhají sušit prádlo.

Barevná přírodní obývací část s klavírem

Obývací část. Zdroj: Martin Zeman

Vzpomínky na Japonsko i Singapur

Pro majitele mají velkou hodnotu vzpomínky, které si přivezli z mnoha cest do zahraničí. V novostavbě jsou ztvárněny různými způsoby – od dekorací, přes některé kusy nábytku, až po architektonické prvky – vše má svůj význam. Velké množství knih umístili do široké vstupní haly řešené také na japonský způsob.

Tradiční jednopodlažní dřevostavba s krbem a dřevěným interiérem

Centrální část bytu tvoří různé funkce v otevřeném prostoru uspořádané kolem krbu. Zdroj: Martin Zeman

V této části se nachází i herna pro děti, dětské pokoje se dají posouvacími dveřmi úplně otevřít a je možné z nich přímo vejít do zahrady. Je úžasné sledovat, kolik aktivit mohou děti dělat přímo doma. Působivé je i řešení síťky nad pokojem, do kterého se dostanete po rohovém schodišti sloužícím zároveň jako úložný prostor.

Přečtěte si také:
Nádherné bydlení v nízkoenergetické dřevostavbě

Terasa ze dřeva garapa

Centrální část bytu tvoří různé funkce v otevřeném prostoru uspořádané kolem krbu. Světlá dřevěná kuchyň je dotvořena několika zajímavými detaily z historie a přírodními textiliemi. Jídelní část charakterizuje tmavý masivní stůl s různými židlemi také ze dřeva. Podkroví stavby je též
využito – nachází se zde pokoj pro hosty s koupelnou. Za výbornou investici majitelé považují terasu ze dřeva garapa, které se ani po letech používání nemění.

Herna v domě v houpačkou a posuvnými dveřmi

V této části se nachází i herna pro děti, dětské pokoje se dají posouvacími dveřmi úplně otevřít a je možné z nich přímo vejít do zahrady. Zdroj: Martin Zeman

RD Klokočná

architektonický ateliér: 3AE, s. r. o.

lokalita: Klokočná, ČR

podlahová plocha (užitná): 238,40 m²

zastavěná plocha: 270,00 m²

dispozice: 6+kk / 6+1

konstrukční systém: vrstvené dřevo

součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,180 W/m²K

realizace: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěný nábytek interiérové řešení jednopodlažní domy jezirka Otevřený prostor přírodní materiály přírodní motivy sedlové střechy
Sdílejte článek

Diskuze

  • A přibližná cena?

    činčila
  • Počítám tak 10 mega

    Ivo
  • Je to krásný dům ze dřeva Lubomír

    Lubomír