dřevěné konstrukce

Exteriér - Pasivní rodinný dům v obci Malé Kyšice
NED a pasivní domy

Udržitelný dům na okraji křivoklátských lesů otevírá náruč slunci. Jak dosáhli jeho energetické úspornosti?

Na okraji křivoklátských lesů v jižní části obce Malé Kyšice vzniklo rezidenční území. Původně zde byly, a stále jsou, chaty. Místo jedné z nich dnes však už stojí zajímavý projekt z dílny Stempel & Tesar architekti. Jde o pasivní, udržitelný dům, který otevírá náruč slunečním paprskům díky nevšednímu tvaru.

Exteriér z ulice - Dům Větrný mlýn v Polsku
Rekonstrukce domu

Starý větrný mlýn proměnili v rodinné bydlení. Řešili náročnou dispozici i výslednou formu, aby nadále zapadal do venkovské krajiny

Polští architekti Michał Kucharski a Tomasz Padło v rámci mezinárodní soutěže „Současný dům 2014 – venkovský dům“ představili projekt rekonstrukce větrného mlýna. Tehdy ještě netušili, že za několik let se jejich projekt stane podkladem pro rekonstrukci starého větrného mlýna v Lublinu. Jejich díla si totiž všiml majitel takovéto stavby a k jeho údivu soutěžní návrh zahrnoval úpravy, které potřebovala i jeho nemovitost.

Exteriér s bočním pohledem - Dřevěný vinařský domek ve Velkých Žernosekách
Dřevostavby

Malý a šetrný domek ze dřeva stvořený pro místního ekologického vinaře

Dřevěný domek pro místního ekologického vinaře v obci Velké Žernoseky navrhl architekt Jan Žaloudek. V této oblasti má výroba vína velkou tradici, hrozny se tu pěstují už od dvanáctého století. Domek ve vinohradu je vždy dobrým pomocníkem. Tento je navzdory malým rozměrům – plocha netvoří ani dvacet metrů čtverečních – příjemným místem pro práci i odpočinek s možností občasného přespání.

Rodinný dům s terasou a dřevěnou stěnou s rostlinou
Dřevostavby

Na dokončení čekal tento dům téměř deset let. Dnes je z něj dokonalá venkovská idylka s ovocným sadem

Také do výstavby či plánování rodinného domu mohou zasáhnout nečekané události – jinak by nebylo tolik nedokončených staveb. Podobně tomu bylo u projektu dřevěného domu, který vzešel z dílny architektky Kateřiny Škarkové. Projektování a výstavba začaly v roce 2012, stavba byla dokončena až v roce 2020. Nic to však nezměnilo na faktu, že výsledek má výrazné kvality – jak konstrukční, tak estetické.

Obdélnikový rodinný dům s prosklenou fasádou
Návštěvy domů

Rodinný dům u Pardubic vyniká udržitelností, logikou i geniem loci

Jedno křídlo pro majitele, druhé pro hosty. Obě spojuje společenský prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou. Tak se dá stručně charakterizovat rodinný dům u Pardubic, který vzešel z dílny AIR ateliéru. Podobně jako jiné projekty Vítězslava Táborského a Aleše Jeřábka, i tato novostavba se nese ve znamení motta ateliéru „Architektura Inspirovaná Rozumem“.

Tree House na pastvě pro ovce
Návštěvy domů

Experimentální projekt nedaleko Prahy: levitující „stromodům“ postavený svépomocí

Jan Tyrpekl se dlouhodobě věnuje experimentálním stavbám. Nejde však jen o experiment pro experiment, ale o cílené propojení prostředí se stavbami, použitými materiály a samozřejmě cílem, jaký má daný projekt mít. Jedním z jeho nejzajímavějších konceptů je Tree House, tedy „stromodům“. Nachází se nedaleko Prahy, visí ve vzduchu a pod ním se pasou ovečky.

Podkrovní kuchyň bar velké svítidlo
Design interiérů

Jedinečný podkrovní byt překvapuje zimní zahradou v centru dispozice

Zimní zahrady jsou obvykle výsadou domů, v bytech se prakticky nenacházejí. S výjimkou rekonstruovaného bytu v bratislavském Starém Městě. „Jedním z nejvýraznějších zásahů do dispozice bylo vytvoření zimní zahrady v centrální poloze bytu. Ta do interiéru vnáší měkké světlo pro ložnici a pracovnu a zároveň pomocí točitého schodiště zpřístupňuje střešní terasu,“ popisují malý velký zázrak autoři proměny.

Chatka v lese s ohniskem
Dřevostavby

Šikovnou soběstačnou chatku můžete naplno přizpůsobit svým potřebám (VIDEO)

Minidomky, chatky pro dvě osoby či obyvatelné eko-kapsle jsou stále ve větší a větší oblibě. Stále častěji hledáme možnost úniku kamsi, kde je život takový, jako kdysi. Kde se nemusíme stresovat, ani být v kontaktu s velkým množstvím lidí nebo věčně „online“.

Foto: Marte Garmann, martegarmann.com
Dřevostavby

Chatu ukryli do kapuce, aby ji ochránili před špatným počasím

Kapuce je rychlou a efektní ochranou před nepřízní počasí, ale slyšeli jste už o domě, který by byl ukrytý v kapuci?

Foto: Ondřej Polák
Návštěvy domů

Dvoupodlažní dřevostavba na úzkém pozemku se pyšní pěkným výhledem

Přinesli jsme vám už několik realizaci, při kterých se pozemek od přístupové cesty svažuje, a dům je včleněn částečně pod terén. Tento rodinný dům je opakem.