Zdroj: Antonín Matějovský

Experimentální projekt nedaleko Prahy: levitující „stromodům“ postavený svépomocí

06. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Jan Tyrpekl se dlouhodobě věnuje experimentálním stavbám. Nejde však jen o experiment pro experiment, ale o cílené propojení prostředí se stavbami, použitými materiály a samozřejmě cílem, jaký má daný projekt mít. Jedním z jeho nejzajímavějších konceptů je Tree House, tedy „stromodům“. Nachází se nedaleko Prahy, visí ve vzduchu a pod ním se pasou ovečky.

Cílem projektu, který působí jako splněný sen z dětství ve zdokonaleném provedení, bylo poskytnout uživatelům bezprostřední kontakt s krajinou. Silný autentický zážitek má probudit hlubší zájem lidí o místo, kde žijí. Více si všímat okolí, přírody, rostlin, ale i zvířat, která přirozeně do tohoto prostředí patří. Být jeho součástí, nejen pozorovatelem.

Přečtěte si také:
Dům na stromě nabízí pohodlí, jaké nenajdete ani v mnoha běžných stavbách

Jednoduchý válec s průsvitným pláštěm

Tree House se nachází na soukromém pozemku – pastvě pro ovce – v obci Hrusice, nedaleko Prahy. Projekt stavby vznikl jako jednoduchý náčrt na papíru, na základě zaměření existujících stromů. Většina projektování, hledání a nacházení řešení se děla přímo během tvořivého procesu výstavby.

Stromodom jednoduchý válec s průsvitným pláštěm

Atypická stavba neslouží jen majiteli. Dům na stromě může po dohodě navštívit kdokoliv. Zdroj: Jan Hromádko

Konstrukce „stromodomu“ se skládá ze dvou nezávisle ukotvených dřevěných plošin. Ze stropu je na subtilním dřevěném prstenci zavěšen průhledný plášť. Druhý vodicí kruh pláště je připevněn k podlaze. Tak vznikl krátký válec s dřevěnými základnami a transparentním pláštěm.

Stromodom jednoduchý válec s průsvitným pláštěm

Konstrukce „stromodomu“ se skládá ze dvou nezávisle ukotvených dřevěných plošin. Zdroj: Richard Hodonický

Padací schodiště, ohniště uvnitř

Nezvyklý je i vstup do domku na stromě – díky stahovacím schodům si v něm můžete užít absolutní soukromí a máte jistotu, že vám ho nikdo nenaruší. Tyto schody jsou vyváženy balvanem zavěšeným na tenkém kabelu. V interiéru najdete ohniště a křesílka s kožešinou. Transparentnost pláště můžete upravit dlouhým bílým závěsem.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní dům s obývacím pokojem mezi stromy

Přístupný pro každého

Atypická stavba neslouží jen majiteli. Tak by vůbec nesplňovala svůj cíl. Právě naopak. Dům na stromě může po dohodě navštívit kdokoliv. Důležitou součástí projektu Tree House je pravidelný workshop. Jednou nebo dvakrát ročně se bude konat akce, na níž se setkají návštěvníci domku a v jeho bezprostřední blízkosti si zasadí vlastní stromek. Cílem je obnovit zaniklou stromovou alej nebo vytvořit jiný druh charakteristického krajinného prvku, který tu kdysi byl. Spolu s alejí by měla být obnovena i historická cesta, která zanikla při slučování půdy v rámci kolektivizace.

Interiér stromodomu s křesílkami a krbem

V interiéru najdete ohniště a křesílka s kožešinou. Zdroj: Richard Hodonický

Jsme spolutvůrci prostoru, ne jenom návštěvníci

„Návštěvníci tak přestanou být jenom návštěvníky, ale stanou se aktivní součástí tvorby prostředí. Člověk by už neměl být jen obyčejným návštěvníkem místa, ale jeho spolutvůrcem,“ zdůrazňuje hlavní ideu autor konceptu Jan Tyrpekl. Tree House byl postaven svépomocí a financován z vlastních prostředků.

Přečtěte si také:
Modulární minichatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

Tree House

autor konceptu: Jan Tyrpekl

výstavba: Primitive Studio – Jan Hyk, Jaroslav Kejř, Adam Ulrich, Jan Tyrpekl

lokalita Hrusice, ČR

realizace: 2019

podlahová plocha: 39 m2

Sabína Zavarská
Foto: Richard Hodonický, Jan Hromádko, Antonín Matějovský

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné konstrukce dřevěné stavby drevostavby přírodní materiály prosklené plochy stromodomy
Sdílejte článek

Diskuze