dvoupodlažní dům
Záměrně se vrátili k „socialistické kostce“. Praktický čtyřpokojový dům mladé rodině ušetří místo i energie
V současné architektuře pozorujeme návrat k výstavbě domů ve tvaru kostky, jaké známe ze sedmdesátých let minulého století. Ačkoliv se doba i potřeby pro život změnily, kostku lze považovat za nadčasové bydlení z hlediska energetické náročnosti. Právě její tvar je často důležitým faktorem při snižování nákladů na vytápění.
Architekt naklonil horní podlaží domu, aby slunce a jeho energie měly snazší cestu dovnitř
Spolupráce investorů s architektem Pavlem Simkem začala už výběrem pozemku – v nově vytvořeném obytném parku na okraji Šamorína. Architektonické řešení rodinného domu připomíná klasické venkovské domky s verandou a pásem zeleně, který odděluje dům od ulice. Překvapením je střecha. Ta působí na první pohled nesourodě, ale má svou funkci.
Architektonický skvost se dočkal proměny. Vilu z šedesátých let přizpůsobili potřebám dnešní doby
Belgické město Antverpy má neopakovatelné kouzlo. Kromě toho, že je druhým největším přístavem v Evropě, má výraznou historickou architekturu a je vsazeno do krásného přírodního prostředí. Málokdo však ví, že zalesněná oblast kolem Antverp byla v šedesátých letech místem architektonických experimentů. Vzniklo tu několik zajímavých vil. Jedna z nich se dočkala působivé rekonstrukce z dílny architektů Studia Okami.
Dvojdomek a v něm dva samostatné byty? Když se dvě rodiny dohodnou, takovéto bydlení může být velmi úsporné
Všimli jste si, že se stále častěji objevují domy, které v jednom obalu ukrývají dva byty, nebo hlavní byt a garsonku určenou k pronájmu? Takovéto řešení je úsporné, na druhé straně je však třeba akceptovat, že v tomtéž domě žije ještě někdo jiný. Když se dvě rodiny dohodnou, výsledek může být velmi působivý – jako odraz v zrcadle.
Dům pro rodinu se dvěma dětmi nemá jediné tmavé místo, prostorná okna jsou všude, kam se podíváte
Hledáte způsob, jak dostat do interiéru v rámci rekonstrukce co nejvíce přirozeného světla a zeleně z okolní zahrady? Potom se můžete inspirovat projektem, který realizovali izraelští architekti.
Jak je možné, že ve dvoupodlažní chatě dosáhli pěti úrovní?
Nemůžete se rozhodnout, zda zvolit moderní „kostku“ s plochou střechou, nebo klasický dům se sedlovou střechou? Řešením může být i kombinace obou typů s tím, že je do plné míry přizpůsobíte terénu a lokalitě.
Brněnská vila z přelomu dvacátých a třicátých let prošla proměnou, po které byste ji nepoznali
Dvoupodlažní vila s obdélníkovým půdorysem typická pro Masarykovu čtvrť v Brně pochází z přelomu dvacátých a třicátých let dvacátého století. Pokud měla svou funkci plnit dále, nutně potřebovala rekonstrukci. A to nejen kvůli úpravě dispozice, ale i exteriéru. Po citlivé rekonstrukci, kterou realizovali architekti z Atelieru RAW, byste ji ani nepoznali.
Nádherně zrekonstruovaný stoletý statek se stal ideálním útočištěm rodiny, která potřebovala únik před každodenním shonem
Španělská obec Granera se nachází dost daleko od Barcelony na to, aby poskytovala relaxaci v přírodě bez sice nevyhnutelných, ale často obtěžujících mobilních služeb. A přitom z velkoměsta jste na místě přibližně za hodinu cesty autem. V této malebné vesničce s osmdesáti obyvateli se nachází stoletý statek. Po rekonstrukci se stal ideálním místem pro rodinná setkání v létě, na Vánoce nebo jen v obyčejnou neděli.
Po třiceti letech od koupě nevšedního pozemku v blízkosti Prahy si konečně splnil sen! Nad zatopeným lomem vyrostla parádní dřevostavba
Rodákovi ze Šumavy se podařilo před třiceti lety koupit nevšední pozemek s nádhernou polohou nad jezerem ve starém žulovém lomu. Postupně poznával všechna zákoutí, budoval zahradu, věděl, kdy a kam přesně dopadají sluneční paprsky. Vedle péče o zahradu si vytvářel představu o trvalém bydlení na tomto místě. Ze snu je dnes realita.
Proměna domu, který se měl původně zbourat: někdy stačí málo a funkčnost prostoru se změní k nepoznání!
Na začátku byl typický rodinný dům čtvercového půdorysu z šedesátých let, jakých je v našich obcích nemálo. Stojí ve Veľkých Úľanech a jeho rekonstrukce je svým způsobem raritou. Proč? Protože v tomto případě by bylo jednodušším řešením starý dům zbourat a na jeho místě postavit nový. Kvůli silnému vztahu investora k místu a původní stavbě architekti přistoupili přece jen k rekonstrukci.