historické hospodářské stavby
Spojení historie a moderních postupů: Po rekonstrukci kamenného statku z 18. století k němu přistavěli novostavbu. A pěkně se doplňují!
Britské statky ze začátku 18. století jsou kouzelné. O rekonstrukci a rozšíření jednoho z nich se postaralo studio Jones Architects. Výsledek spojení historie a moderních postupů i potřeb je o to zajímavější, že sídlo se nachází v národním parku Brecon Beacons v jižním Walesu. Rodinný dům obklopuje komplex vedlejších budov seskládaných kolem dvora.
Nádherně zrekonstruovaný stoletý statek se stal ideálním útočištěm rodiny, která potřebovala únik před každodenním shonem
Španělská obec Granera se nachází dost daleko od Barcelony na to, aby poskytovala relaxaci v přírodě bez sice nevyhnutelných, ale často obtěžujících mobilních služeb. A přitom z velkoměsta jste na místě přibližně za hodinu cesty autem. V této malebné vesničce s osmdesáti obyvateli se nachází stoletý statek. Po rekonstrukci se stal ideálním místem pro rodinná setkání v létě, na Vánoce nebo jen v obyčejnou neděli.
Starý větrný mlýn proměnili v rodinné bydlení. Řešili náročnou dispozici i výslednou formu, aby nadále zapadal do venkovské krajiny
Polští architekti Michał Kucharski a Tomasz Padło v rámci mezinárodní soutěže „Současný dům 2014 – venkovský dům“ představili projekt rekonstrukce větrného mlýna. Tehdy ještě netušili, že za několik let se jejich projekt stane podkladem pro rekonstrukci starého větrného mlýna v Lublinu. Jejich díla si totiž všiml majitel takovéto stavby a k jeho údivu soutěžní návrh zahrnoval úpravy, které potřebovala i jeho nemovitost.
Ručně očistili až čtyři tisíce starých cihel z původního zdiva a použili je na podlahu ve svém novém domě
Přestavby starých hospodářských budov nebo na jejich místě postavené novostavby jsou v posledních letech častými zadáními pro architekty. Obvykle i díky příjemnému prostředí a spojitosti často celých generací s lokalitou. Architekti ze studia Loader Monteith řešili podobný projekt na farmě v South Lanarkshire ve Skotsku. Výsledkem je sympatická novostavba pro mladou pětičlennou rodinu, která zvládá i drsné přírodní podmínky.
Nezvyklý rodinný dům u starého mlýna oživil zmizelou historickou stopu známé dominanty
Starý větrný mlýn na okraji obce Zbyslavice, nedaleko Ostravy, je známou dominantou. Tento historický objekt byl dlouhodobě rekonstruován a patřila k němu nefunkční novodobá přístavba. Investor přišel s požadavkem tuto přístavbu oživit, ponechat z ní sklep a přistavit obytnou stavbu – rodinný dům. Měl podpořit nevšední krásu lokality a oživit už zmizelou historickou stopu. Tou byla původní budova, která kdysi dávno k mlýnu patřila a bydleli v ní majitelé mlýna.
Rodina našla klidné útočiště během pandemie ve zrekonstruované hospodářské budově na Moravě
Přeměny původně hospodářských staveb na víkendové domy nebo i trvalé bydlení jsou během posledních let stále častější. Je to skvělý způsob, jak využít prostory, které již neslouží žádnému účelu a vytvořit z nich příjemné odpočinkové místo.
Nádherné letní sídlo, které bylo kdysi stájí
Proměny hospodářských budov v obytné domy jsou v současnosti velmi populární. Španělští architekti řešili projekt rekonstrukce a rozšíření bývalé stáje v přírodním prostředí. Přestavěli ji na sezónní dům. Podařilo se jim věrně zreprodukovat místní jednoduchý stavební systém, který sestává z kamenných zdí nesoucích sedlovou střechu z dřevěné konstrukce s taškami.
Na místě bývalé venkovské cihelny postavili unikátní bydlení
Novostavby, které připomínají staré řemeslné umění a původní funkci pozemku, mají zvláštní kouzlo. Na místě bývalé venkovské cihelny v Čachticích přibyla přístavba, která využívá cihly nezvykle, objekt doslova dýchá propojením s historií pozemku. Architektům se v této nevelké přístavbě podařilo oživit i kus tradiční práce. Atmosféra, která z ní vyzařuje, je mimořádně silná.