řadový dům
Jak se řadovka z počátku 20. století proměnila v domov pro tři rodiny a ateliér
Prozkoumání stavu domu v řadové zástavbě ve městě Jindřichův Hradec z roku 1911 potvrdila známý fakt. V období začátku minulého století se řadové domy stavěly skutečně poctivě, ne tak, jako o pár desítek let později (čest výjimkám). Autoři rekonstrukce Matěj Šebek a Martin Petřík se rozhodli precizní přístup stavitelů zvýraznit. Pracovali s tím, což už v domě bylo, zachovali staré dveře, kamna, některé podlahy. Dispozici však změnili.
Dům plný barev a vzorů, které jsou v dokonalé harmonii
Poskočí vaše srdce radostí vždy, když vidí kombinaci výrazných barev a vzorů? Tento dům potom budete milovat. Už na první pohled v něm totiž vládne originalita a radost ze života.
Dispozici řadového domu rozdělili zahradou. Získali tak venkovní pokoje pod pergolou a zahradní pracovnu
Řadový dům ožil díky novým otvorům a propojením se zahradou. Nenápadná stavba se sedlovou střechou se rýsuje za starou vstupní branou, ale když vstoupíte dál, překvapí vás nová dispozice. Je plně přizpůsobena potřebám obyvatelů a táhne se podél celého pozemku.
Dispozice přízemí domu byla nevhodná pro moderní bydlení. Architekti ho proměnili ve stylové a vzdušné bydlení pro mladý pár
Mladý pár, který má v oblibě street style, bývá v řadové zástavbě rodinných domů v Trnávce – někdejší nechvalně známé dělnické části bratislavského Ružinova. Dnes v této lokalitě stojí mnoho novějších či zrekonstruovaných domů a bytů, kde bydlí mladé rodiny. Dispozice přízemí předmětného domu však byla nejen nevhodná pro moderní bydlení, ale také pořádně propletená, tmavá, bez jakékoli logiky. Architekt Eugen Kullman tento prostor proměnil ve stylové vzdušné a záměrně strohé bydlení.
Běžný řadový dům v Praze překvapil skleněnou fasádou a dokonale prosvětleným interiérem
Řadová zástavba v Praze 5 sice pochází z třicátých let, ale po původním stavu těchto domů byste už pátrali jen stěží. Jsou upraveny různými způsoby. Mnohé zahrnují přístavby nebo vestavby do podkroví se změnou tvaru střechy. Nemluvě o různorodosti vzhledu fasád, členění oken, dveří a barvy jejich rámů. To, co zůstalo neměnné, je šířka parcel, která představuje pět metrů (přičemž hloubka původních domků byla 7,2 m). Na stejný pozemek mezi řadové domy přibyla decentní novostavba z dílny architekta Jana Roháče.
U řadového domu vyřešili nefungující propojení se zahradou a zachovali i dominantu pozemku
Výstavba z devadesátých let zahrnovala populární pseudomansardové střechy, částečnou prefabrikaci a charakteristické materiály z období výstavby. Cílem rekonstrukce, kterou řešil ateliér SOA architekti, bylo dodat řadovému domu individualitu a vytvořit pohodlné městské bydlení se současným standardem. To zahrnovalo i do té doby nefungující propojení interiéru a exteriéru a též bazén, saunu a domácí fitnessové centrum.
Šikovná dvojice proměnila starší fádní dům na mimořádně pozitivní domov
Dům vypadal jako muzeum. Nic se v něm nezměnilo, od doby, kdy byl postaven. Prastaré koberce a tapety, přízemí bez koupelny, maličká kuchyně s rozlohou sotva čtyři metry čtvereční... Cíl byl jasný: Přenést jej do 21. století.
Omezený prostor v řadovém domě vyřešili zobytněním podkroví, potřebné světlo do interiéru přivedl světlovod
Víte, která z vlastností interiéru se při rekonstrukcích nejčastěji řeší? Nedostatek přirozeného světla v původních prostorech. Je to neuvěřitelné, ale světlo má sílu absolutně změnit atmosféru a vnímání bydlení a též to, jak se v interiéru cítíme. O tom, že „interiér dělá světlo“, ví mnoho i architektka Tereza Čudová Ajmová, nakonec tato slova jsou jejím pracovním mottem. Podívejme se, jak se jí podařilo prosvětlit interiér řadového domu, včetně tmavého podkroví.
Ze zaprášené půdy prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu s pracovním stolem, spacím koutem i vlastní koupelnou
Před časem temná zaprášená půda, kam se lezlo stropem po vysunovacím žebříku. Dnes prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu s pracovním stolem, spacím koutem i vlastní koupelnou. Zásadní světelnou i funkční proměnou neprošlo jen podkroví, ale celý dům.
Jak rozšířit řadový dům a vnést do něj světlo a vzduch
Rodina, která žila v řadovém domě, potřebovala změnu. Chtěli žít v domě s velkými společnými prostory s množstvím světla a snadným přístupem. Největší výzvou projektu byla kontrola klimatu zaměřená na osvětlení a větrání. Jak toto zadání vyřešili architekti s katalánskou praxí a bohatými zkušenostmi s rekonstrukcemi podobných budov?