4 kroky k prvnímu bydlení
Uvidět poprvé čtyři bílé stěny (se štěstím i víc) a prázdnou podlahu, které mají tvořit první samostatné bydlení, není právě optimistický zážitek. Když však víte, jak na to, i se skromným rozpočtem si budete moci slastně vyložit nohy na nový stůl ve vlastním bytě.
Trendy, přehled, vkus. Najít se ve spleti trendů a stylů je komplikované, ale není to až taková věda. Abyste měli kompletní objektivní přehled, přihlaste se na odběr novinek a newsletterů od různých značek, firem a prodejců. Je to jeden z nejdůležitějších způsobů, jak se dostat k novinkám z každého soudku, a zároveň se zařadit do konkrétního stylu.
1. Připraveni a s přehledem
Nejčastěji před otázkou prvního bydlení stojí mladá dvojice plná elánu, nebo parta přátel, kteří se rozhodli podělit o náklady na bydlení, dnes už ale také mnohdy jednotlivec − každopádně většinou bez jakýchkoli představ a zkušeností se zařizováním interiéru. Čím tedy začít? Otevřít nespočetné množství časopisů a brázdit uličkami blogů o bydlení jsou dostatečně efektivní způsoby, jak se dostat do problematiky. Pokud budete bydlet s jedním nebo více „spolubydlícími“, je asi nejdůležitější řešit zařizování společně, nikoli sám za sebe. Je možné, ba přímo pravděpodobné, že tak jako v oblékání, i v interiérovém designu má každý jiný vkus. Při vytváření společného bydlení je však nezbytné přistoupit na kompromisy, které tyto rozdílné názory spojí nebo alespoň harmonicky poskládají vedle sebe. Neházejte si přitom klacky pod nohy, prohlížejte si velké domy i malé byty, abyste z tohoto širokého spektra vybrali styl vašim srdcím blízký. Potom ho s trochou šikovnosti dokážete v nějaké formě aplikovat na jakýkoli prostor. V tom lepším případě si byt vyberete podle stylu a ne naopak.
Takový a onaký
Každý interiér je vhodný pro různé styly, ne však bez omezení. Rustikální a vintage styl budou v klasickém paneláku pravděpodobně působit kýčově. Budoucí bydlení proto vybírejte tak, abyste ho skutečně mohli přizpůsobit svým představám.
Moderní a výrazný
Přívětivě severský
Elegantně praktický (foto: Dano Veselský, návrh: ww.rules.sk)
Rustikální vintage (foto: IKEA)
2. Aby rostl z půdorysu
Při tomto kroku se inspirujte odborníky a podívejte se na věc s nadhledem – tedy shora. Virtuální ukládání předmětů do půdorysu vám pomůže získat reálný přehled o rozměrech prostoru a konkrétního zařízení. Někdy se na první pohled stísněná místnost může šikovným rozmístěním nábytku zvětšit, jindy zase zjistíte, že rohová sedačka opravdu není to pravé ořechové do podlouhlého obývacího pokoje. Práci si ulehčíte, pokud budete pracovat s rozměry od výrobců, kteří většinou tuto informaci uvádějí u každého výrobku, především na internetu. Tento krok je důležitý i tehdy, pokud už nějaké kousky nábytku máte a lámete si hlavu nad tím, kam s nimi. Pokud uvažujete o změně dispozice, zaměřte se na prvky, s nimiž asi nepohnete (instalační jádra, nosné stěny, sloupy), a ostatní, jako příčky a zařízení, „vymažte“. Uvidíte, že tento postup vám velmi pomůže odrazit se od čar, které už na papíře vidíte.
Flexibilní hranice. Byty sestávající z jednoho otevřeného prostoru mají snad jedinou nevýhodu: chybí jim „záda“. Jinak řečeno, mantinely, které byt dělí na zóny nebo pokoje a o které lze opřít sedačku, skříňku, postel, stůl. V tomto případě je výhodou prosvětlený prostor, který dodatečně dělíte podle uvážení. Jednoduchým řešením jsou závěsy a nábytek. Tyto předěly účelu poslouží levně a rychle, nejsou trvalé a svou flexibilitou dokonale odpovídají nátuře „neklidné“ mladé duše.
Kolik čeho? Správně dimenzované pokoje v bytech jsou důležité, abyste se na jednom místě necítili stísněně, jinde zase ztraceně. Startovacími byty většinou bývají jedno- až dvoupokojové byty pro jednotlivce nebo pár, nanejvýš s jedním dítětem. Největší plochu by měl zabírat obývací pokoj, po něm by měla následovat ložnice a kuchyň s jídelnou. V případě spojení obývacího pokoje a kuchyně do jednoho prostoru by tato plocha měla být minimálně 1,5krát (ideálně 2krát) větší než plocha ložnice.
Dodatečné dělení. V jednoprostorových bytech je obvykle cílem rozdělit plochu (pokud je dostatečně velká) tak, aby majitelé měli samostatnou denní a noční část. Předpokladem takového kroku však je denní světlo, tedy okna. Při klasickém dělení (ať už příčkou nábytkovou, nebo stavební) je potřebné, aby každá z těchto dvou částí měla vlastní okno.
3. Nábytek − nový, starý, vyrobený…
… ale hlavně v rámci rozpočtu. A protože ten bývá na začátku pořádně skromný, na řadu přicházejí alternativní řešení vyblýskaných butikových kousků. Není to důvod na pláč. Originální kousky klidně i po babičce dodají neopakovatelný punc. Stačí je obléct do nových šatů, v tomto případě do nové látky nebo barvy, a zapadnou i do modernějších interiérů, ba co víc, často je právě takový nábytek cíleně vyhledávaný. Proč se tedy takovými úlovky nepochlubit? Dalším řešením je přiložit ruku k dílu a vytvořit si něco vlastními silami. Sedačky nebo postele vyrobené z palet, stolku ze starých lísek, nebo „recyklovaného“ svítidla si budete cenit víc než cokoli jiného. Návodů a nápadů je na internetu i v našich časopisech mnoho, proto se neváhejte šikovnými domácími kutily inspirovat. Navíc takto ušetříte peníze, které můžete využít na jeden nebo dva dražší kousky, s nimiž počítáte ve svém interiéru dlouhodobě.
Staré a nové. Prostory starých domů a bytů dýchají atmosférou, kterou žádná novostavba nenahradí. Jejich věk však neznamená, že jejich zařízení bude působit staromódně a finančně to neutáhnete. Nebojte se zasáhnout výraznými barvami, jednoduchým a levným novým nábytkem i materiály.
Světlo a barvy. Prostor s dostatkem světla a místa může být strašákem, když přijde na množství nábytku, který je tam nutné pořídit. Správný výběr levnějšího nábytku s přijatelným designem však není nonsens. Dodržíte styl, estetickou úroveň a ochráníte peněženku.
Z odpadu. Paletový nábytek už není horkou novinkou. Využití těchto jednoduchých zbytkových materiálů je ale stále účelné, funkční, cenově dostupné a při kutění lehátka, police, či sedačky se zapotíte, ale i zabavíte.
Pomůcky a koláže. Neumíte si poradit se sladěním nábytku? Šikovnou pomůckou jsou koláže, které vám pomohou představit si jednotlivé kousky pohromadě. Neváhejte rozstříhat katalog nebo obrázky vytištěné z internetu. Ukládáním a vzájemným překrýváním zjistíte, zda spolu budou ladit nebo ne.
Ne jen na chalupu. Rustikální nábytek nepatří jen na půdu nebo na chalupu. Stačí ho nechat omládnout novým nátěrem nebo čalouněním a své místo zaujme například i v interiéru mladé dámy.
4. Tečka na závěr
Posledním krokem k opravdu kompletnímu bydlení jsou doplňky. Prázdná knihovna, sedačka bez polštářů nebo okna bez závěsů působí pustě a chladně. Nejlevnější a nejjednodušší cestou, jak interiéru dodat osobní nádech, je zaplnit ho sebou. Proberte fotografie, zarámujte plakáty, obrázky nebo vystavte všechny knížky. Nejsou to jen zbytečné „lapače prachu“. Uvidíte, že právě tímto každý prostor ožije.
Tam, kde barvy nepřekážejí. Právě naopak, energické osobnosti se v jiných, než v originálních a svižných prostorech ztratí. Stará podlaha nemusí znamenat překážku. Klidně ji nechte, vždyť ať si září.
Vystavte koníčky. Neschovávejte to, co máte rádi, vždyť řekněme si pravdu, většinou i tak je problém s tím, kam Vystavte to na odiv i ostatním, vy se navíc budete cítit ještě více doma.
Hrdý knihomol. Knihy jsou snad nejestetičtějším doplňkem, který ani nemá možnost působit nudně, kýčově či strnule. Začteným design přeje, proto otevřené knihovny plné knih, desek a časopisů oživí každou prázdnou stěnu.
„Křečkové“ to mají lehké. Přemýšlíte, kde ostatní vzali tolik doplňků, a vám se tvoří z prázdnoty v pokoji ozvěna? Stačí se zbavit předsudků a vystavit hezké drobnosti, které jsou zároveň vzpomínkami. Nebo začněte sbírat, ale s rozmyslem. Hezké věci, které možná zatím nemají přesný účel, se jednou mohou hodit, například na ušití návleků na polštáře, nástěnné poličky a podobně. Nepotřebné skleničky a lahve se stanou vázami, případně naopak.
TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO THINKSTOCK.CZ, ARCHIV FIREM