Zdroj: Möbelix

Dekorační dýně z betonu

30. 10. 2024 Sdílet

Čas podzimu je čas dýní! A nejen na polích, ale také v našich domovech. Tato ozdoba přináší do podzimního interiéru atmosféru babího léta a teplé medově oranžové odstíny.

Nádherně vyniknou na prostřeném stole či ozdobí váš balkon, terasu, předsíň nebo zádveří.

Věděli jste, že…

… Dýně je v současnosti jednou z nejstarších kulturních rostlin na světě s přibližně 800 druhy. Původně pochází z Jižní Ameriky, ovšem v současnosti se pěstuje téměř všude. Velké kulinářské oblibě se těší zejména oranžová dýně Hokkaido s tenkou slupkou, kterou není třeba před vařením loupat.

K výzdobě svého domova můžeme použít kromě čerstvých dýní z pole také keramické, látkové, dřevěné nebo betonové. Podívejte se na naše další „dýňové“ DIY návody, třeba na dýně z látky nebo svítící dýni z ventilační hadice. Nyní si ukážeme, jak se dá vyrobit dekorativní dýně z betonu.

Co budeme potřebovat:

  • hobby beton
  • vodu
  • mísu a vařečku
  • gumové rukavice
  • nylonové punčochy
  • provázek nebo gumičky
  • nůžky
  • tavnou pistoli
  • silnější provaz na stopku
  • příp. umělé rostliny
Tekvica-z-betonu-pomocky

Tekvica z betonu pomocky Zdroj: Möbelix

Postup:

Začneme mícháním betonu. Za tímto účelem si betonovou směs nasypeme do misky a postupně smícháme s vodou. Množství betonu samozřejmě přizpůsobíme tomu, kolik dýní si chceme vyrobit nebo jak velké tyto ozdoby mají být.

Náš tip: Při práci s betonem je dobré mít rukavice a v případě potřeby i roušku na obličej. Beton vysušuje ruce a hodně práší.

Konzistence betonu by měla být spíše tuhá, dýně se pak snáze tvaruje a z punčochy nebude vytékat tolik vody.

Punčochu navlékneme na vyšší nádobu, jako je např. pevnější plastový kelímek či nerezový válec. Velikost nádoby a množství použitého betonu se opět liší v závislosti na tom, jak velkou dýni chceme mít.

Beton-kurbis-selber-machen-momax-blog-yvonne-bastelt-einen-beton-kurbis1

Zdroj: Möbelix

Po naplnění betonem se punčocha vyjme z nádoby a několikrát se s ní zatřese směrem dolů, aby se betonová hmota v punčoše sesunula a zmizely případné vzduchové bubliny. Abychom si neušpinili pracovní plochu, je vhodné použít jako podložku něco savého, například vrstvu novin či karton.

Beton-kurbis-selber-machen-momax-blog-yvonne-bastelt-einen-beton-kurbis2

Zdroj: Möbelix

Punčochu nahoře uzavřeme uzlem. Abychom získali typický dýňový tvar, uvážeme kolem punčochy provázek nebo gumičky tak, abychom vytvořili předěly ve tvaru měsíčků.

Beton-kurbis-selber-machen-momax-blog-yvonne-bastelt-einen-beton-kurbis4

Zdroj: Möbelix

Pak už je potřeba jen trocha trpělivosti. Podle druhu použitého betonu a množství vody potřebuje betonová dýně k vyschnutí 1 až 4 dny. Když vše dobře vytvrdne, šňůru nebo gumičky sundáme, punčochu rozstřihneme a odstraníme.

Beton_Kuerbis_einfach_selber_machen_19

Zdroj: Möbelix

Teď už zbývá jen připevnění stopky a drobné zkrášlení. Stopku si vyrobíme z kusu konopného provazu a tavnou pistolí ji připevníme na dýni. Podle libosti ozdobíme ještě umělými rostlinami a máme hotovo!

Zamilovali jste se i vy do této jednoduché podzimní dekorace? Můžete ji využít také jako těžítko na stůl, zarážku na dveře nebo k výzdobě obývacího pokoje. Vaší INvenci a fantazii se meze nekladou!

FOTOGALERIE

Článek vznikl ve spolupráci se společností Möbelix.

Kategorie: Dekor
Tagy: dýně Möbelix
Sdílejte článek