Fauna a flóra bok po boku

19. 06. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Máte-li doma psa nebo kočku, zřejmě dobře víte, jak je zároveň složité udržet v dobré kondici i pokojové rostliny. Ale nevěšte hlavu. Všechno se dá vyřešit a fauna a flóra mohou v jednom bytě prosperovat bok po boku. Nejdůležitější je vybrat si správné rostliny, promyšleně je umístit a samozřejmě se o všechny své svěřence dobře starat – o ty čtyřnohé, opeřené i olistěné.

Asi nejproblematičtěji funguje soužití pokojových rostlin a koček. Kočky jsou tvorové od přírody zvědaví a především je pro ně obvyklé v bytě vlézt i tam, kde vám to možná není po vůli. Budete-li chtít před nimi chránit rostliny tím, že je z okenního parapetu přeložíte někam na vyšší police, pravděpodobně vám to nepomůže. Můžete si být jistí, že správná kočka se k nim časem dostane (hlavně když se dá na tato místa vyskočit postupně). Navíc si micky potřebují brousit své ostré drápky, takže mohou poškrábat a zničit nejen nábytek, ale i kmeny víceletých pokojových stromků (fíkusů, dracén a podobně) či jiných dekorativních interiérových dřevin. Nemluvě o tom, že mohou chtít na tyto rostliny šplhat, ovšem jemné větvičky se pod těžší kočkou snadno zlomí. Podobně je mohou lákat i výhonky popínavých či převislých plazivých rostlin. I když souhrn všech těchto faktů může vyznít beznadějně, ani chovatelé koček se nemusejí pokojových rostlin úplně vzdát. Počítejte však s tím, že zeleň se musí paní kočce přizpůsobit. Ideální je kupovat rostliny až poté, co se micka v bytě zabydlí. Po čase už budete mít přehled, kam všude se dostane, kde se ráda vyvaluje, kudy dennodenně prochází, kde nejraději spává, na jakém místě se vyhřívá či nejraději kouká z okna. Podle toho si potom můžete zeleň pořídit a správně ji rozmístit.

Jedy v listech
Kočce by v bytě nemělo hrozit žádné nebezpečí, především tehdy, když je doma sama. Na to nezapomínejte! Mnohé rostliny jsou nebezpečné, a to dokonce smrtelně, pro lidi i pro zvířata. Mohou to být druhy s jedovatou šťávou či plody, případně s trny, bodlinkami nebo ostrými listy (rizikové jsou v tomto směru kaktusy a některé sukulenty). Kočky mají přirozenou potřebu okusovat listy. Vyvolávají si tak dávení, aby se po čištění srsti zbavili chlupů z žaludku. To se jim však v některých případech může stát osudným. Mimořádně nebezpečná je například diffenbachie (Diffenbachia picta), která může způsobit vážné komplikace – popálení jazyka a hrdla, otoky, ba až smrt. Je známo několik případů, kdy po požití listů této rostliny kočka uhynula. Podobně účinkuje i kaládie neboli užovník (Caladium bicolor), nebezpečný je také filodendron (Philodendron erubescens) a známá vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima), především šťáva, která z ní vytéká, když se rostlina poraní. Kočce může ublížit i okousání pokojového břečťanu (Hedera helix) – vážné problémy nastanou, jestliže rozžvýkaný list polkne. V domácnosti, v níž žije kočka, by se určitě neměly objevit africké fialky, bramboříky, oleandry, asparágus, pryšce, aloe, agáve, azalky, dokonce ani chryzantémy, šeflery, alokázie, hortenzie, potosovce, obojany neboli krotony a některé další druhy. Dříve než si do bytu pořídíte jakoukoliv rostlinu, zjistěte si, zda není jedovatá. Jen tak můžete klidně usínat, chodit do práce a nechávat na chvíli všechny své svěřence bez dozoru.

Rostliny pro kočku
Do bytu, kde žije kočka, se hodí větší rostliny, které netvoří kmen, například palmy. Monstery však vhodné nejsou, protože jejich kmínek kočky láká a listy jsou citlivé na mechanické poškození. Nemluvě o tom, že jsou jedovaté. Ideální je zasadit rostliny do těžších květináčů tak, aby je zvíře při běhání a dovádění nemohlo převrhnout. Nevyhnutelné je také zakrýt půdu keramzitem – jinak by kočka mohla zkonzumovat substrát, případně olizovat jeho povrch se zbytky hnojiv. Obecně jsou pro kočky největším lákadlem rostliny s tenkými a trávovitými listy – dracény, pokojové bambusy, šáchor, zelenec a některé pokojové okrasné trávy. Žádná ze zmíněných jim neublíží, ani když ji budou okusovat, otázkou však je, jak dlouho rostlina přežije, pokud si ji kočička oblíbí. Nebezpečné nejsou ani v současnosti populární orchideje, pokud se však bude malá šelma o ně otírat, mohla by je převrhnout a poškodit, což člověku jistě přijde líto. Pokud žijete v domácnosti s kočkou, ideální je vysít jí do květináče speciální kočičí trávu a podle potřeby ji obnovovat. O to větší bude šance, že o ostatní rostliny v bytě neprojeví zájem. Určitě se vyhněte miniaturním rostlinám, které zvíře snadno převrhne, a vzácným exemplářům. Opatrní byste měli být i při výběru místa – vyšší a těžko dostupné police jsou určitě vhodnější než okenní parapet, kočka obvykle nenechá na pokoji ani rostliny na skříňkách či na schodišti, hlavně ne ty, které ji nějakým způsobem zaujmou.

Pozor na poranění psa
Mnohem jednodušší to mají s bytovou zelení majitelé psů – pes nebude za rostlinami skákat po skříňkách, ale ani na police, nebude intenzivně hryzat listy a zřejmě ho nenapadne ani škrábat po kmeni. Také u psa je však třeba výběr rostlin do bytu zvážit – rozhodně sem nepatří jedovaté (ty, které uškodí kočce, jsou potenciálně nebezpečné i pro psa a další domácí zvířata). Buď se jich tedy vzdejte, nebo je umístěte tam, kam zvíře nemá přístup. Pro psa jsou nebezpečné i druhy s trny a bodlinkami (kaktusy, pandán, pryšce), na nichž by se mohl poranit, případně by se u něj mohla projevit nepříjemná kožní reakce. Opět platí, že půda v květináči by měla být zakryta keramzitem, aby psa nelákala například k hrabání, stejně tak je lepší pěstovat větší rostliny v těžkých květináčích, u nichž nehrozí, že by je převrhl. Není dobré stavět květináče s rostlinami do tras, kterými se pes pohybuje, ani tam, odkud pozoruje své okolí. Chováte-li psa nebo kočku, dejte také pozor na konvičky s vodou, hlavně tehdy, když připravujete hnojivovou zálivku. Kdyby se z ní zvíře napilo, nemuselo by to dopadnout dobře. Obezřetní buďte i v případě, že budete pokojové rostliny ošetřovat proti škůdcům či chorobám. Nezapomeňte, že zvířatům mohou uškodit i lesky na listy, které se používají k zvýšení jejich dekorativnosti. K malé domácí džungli se výborně hodí akvárium s rybkami nebo exotičtí ptáci, pro které můžete najít místo například v zimní zahradě. Klícky ptáků a hlodavců by však měly být od rostlin dostatečně daleko, aby na ně skrz mříže nedosáhli.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: agáve brambořík cykas dekorace fíkus filodendron kvetiny oleandr pokojový bambus rostliny
Sdílejte článek

Diskuze