Poté, co si stromeček přinesete domů, seřízněte 2-3 centimetry kmínku, které bývají zalepené smolou.
Zdroj: Shutterstock

Jak se starat o živý stromek, aby vydržel krásný po celé svátky? Než ho umístíte do stojanu, zkraťte kmen o 2-3 centimetry

19. 12. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Vánoční stromek je srdcem vánoční výzdoby a dodává našim domovům nezaměnitelné kouzlo. Pokud jste se letos rozhodli pro stromek živý, poradíme vám, jak se o něj starat, aby vám dělal radost po celé svátky.

Rozhodování mezi živým a umělým stromkem je pro řadu Čechů každoroční dilema. Zatímco umělý stromek může být pohodlnější a levnější volbou, živý stromek má své nezaměnitelné kouzlo. Do domova přináší tu pravou atmosféru Vánoc a jeho vůně je doslova balzámem na duši. Jak se ale o takový živý stromek správně starat, aby vydržel krásný po dobu 4-6 týdnů?

Přečtěte si také:
Vytvořte okouzlující vánoční atmosféru před vaším domem: Inspirujte se květináči a dekoracemi se zelení

Výběr stromku je základ

Stromek vybírejte takový, který má rovnoměrný tvar, svěží zelené jehličí a pevné větve. Jehličí by při dotyku nemělo opadávat. Nejlepší volbou je koupit stromek přímo od zkušeného pěstitele. 

Připravte stromek na cestu domů

Před převozem si nechte spodní část stromku zabalit do sítě, abyste ochránili větve. Doma potom síť sundejte a dejte stromek do chladného prostoru (například na balkon), pokud ho neplánujete hned zdobit. 

Zajistěte čerstvý řez

Než stromeček umístíte do stojanu, zkraťte kmen o 2-3 centimetry. Čerstvý řez umožní stromku lépe přijímat vodu. Tento krok je zásadní hlavně v tom případě, pokud stál stromek odříznutý několik dní.

Živý stromek přináší do interiéru kouzelnou atmosféru. V českých domácnostech je nejvíce oblíbený tradiční smrček, který okouzluje svou typickou vůní, dále jedle, která je oblíbená pro svou dlouhou trvanlivost, ale i majestátní borovice.

Živý stromek přináší do interiéru kouzelnou atmosféru. V českých domácnostech je nejvíce oblíbený tradiční smrček, který okouzluje svou typickou vůní, dále jedle, která je oblíbená pro svou dlouhou trvanlivost, ale i majestátní borovice. Zdroj: Shutterstock

Najděte vhodné místo

Stromku vyberte takové místo, kde nebude vystaven přímému slunečnímu světlu, průvanu nebo zdroji tepla, jako jsou radiátory nebo krby. Právě přetopený vzduch může větve rychle vysušit. Ideální je zvolit chladnější kout místnosti. 

Dostatek vody je klíčem k úspěchu

Stromek umístěte do stojanu s nádržkou na vodu a pravidelně kontrolujte její hladinu. První den může stromek “vypít” i několik litrů vody, proto ji doplňujte dle potřeby. Pro lepší výživu můžete do vody přidat speciální roztok na vánoční stromky, který najdete v hobby marketech.

Kromě zalévání také pravidelně postřikujte jehličí, které by mohlo působením průvanu a horkého vzduchu vysychat.

Kromě zalévání také pravidelně postřikujte jehličí, které by mohlo působením průvanu a horkého vzduchu vysychat. Zdroj: Shutterstock

Zdobte šetrně

Při zdobení používejte lehčí ozdoby, abyste nepřetěžovali větve. Vyhněte se také umělému sněhu nebo sprejům, které by mohly stromek poškodit nebo způsobit, že jehličí začne rychleji opadávat. 

Po svátcích stromek recyklujte 

Živý stromek nemusí po Vánocích skončit na skládce. V mnoha městech fungují služby na sběr a ekologickou likvidaci vánočních stromků. Nebo můžete stromek rozřezat a využít ho například jako mulč na zahradu.

Text: Katarína Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: Vánoce vanocni stromek Vánoční výzdoba
Sdílejte článek

Diskuze