Výzdoba bytu na Vánoce
Vánoce jsou stále pro většinu z nás těmi nejkouzelnějšími a nejvýznamnějšími svátky v roce, ať už je aktivně připravujeme nebo spíše odpočíváme a relaxujeme. Máme je spojené s vůní skořice a vanilky, s oříšky, rozinkami, cukrovím a vánočkou. Více či méně dodržujeme tradiční zvyky, vaříme jídla, bez nichž by Vánoce nebyly Vánocemi. A zdobíme svůj domov.
Výzdoba bytu o Vánocích sice stále řídí tradicemi, přesto nám i při jejich rámcovém dodržení skýtá mnoho prostoru v uplatnění vlastní fantazie. Základním stavebním kamenem celé výzdoby je adventní věnec, který nám odpočítává čas k Vánocům každou další zapálenou svící o adventní neděli.
Věnec nebo svícen?
Podle liturgie je barvou adventu fialová, Vánocům pak patří bílá. Ovšem v současnosti můžeme zvolit i jiné barvy, letos třeba pastelové, stejně tak není dogmaticky dáno, že věnec musí být pouze ze zelených větviček jehličnatých stromů, použít můžeme třeba suché skořápkové plody, šišky, holé větvičky listnáčů nebo sušené citrusy. A nakonec nemusí vůbec jít o věnec, ale spíše o slavnostně nazdobený svícen se čtyřmi svíčkami. Ozdobami mohou být lesní či zahradní plody – řetězy ze šípků, jeřabin či z voňavého koření, červené lampionky mochyně, hezky vypadají i větvičky stálezelených rostlin – voskové listy mahonie, buxus nebo břečťan a barvínek, tavnou pistolí přilepíme kousky pevné skořice, oříšky či sušené ovoce. Popřípadě vybereme dekorace v některém ze specializovaných obchodů.
Svíčky vyrobené i koupené
Stranou nemůžeme nechat ani výzdobu oken a dveří zvenka. Na parapetech mají své místo truhlíky, tentokrát s větvičkami chvojí a suchými plody a květy, hodí se i textilní mašličky a vánoční ozdoby. Na dveře či vstupní branku zavěsíme zdobený věnec nebo kytici z chvojí, zábradlí balkónu ovineme chvojím a řetězy ozdob. Atmosféru Vánoc doplňují svíčky, mnohé si můžeme vyrobit i doma, a to buď ze zbytků vosku, nebo ze zakoupených parafínových granulí či pravého včelího vosku. Vhodnými nádobami, do nichž budeme svíčky odlévat, jsou skleničky, staré květináče, hrnky, skořápky od kokosových ořechů a podobně. Do světlého vosku přimícháme korálky, kaménky, koření, lastury a podobně. Květináčky můžeme předem ozdobit ubrouskovou metodou, polepit korálky nebo mozaikou či prostě jen natřít barvou. Otvor květináčků zakryjeme alobalem, aby vosk nevytékal. Stejně můžeme vyrobit i svíčky gelové.
Slavnostní tabule
Pro výzdobu slavnostní vánoční tabule můžeme kromě tradičních svícnů a dalších ozdob využít i sklenky a misky, do nichž naaranžujeme svícen nebo dekoraci z přírodnin. Můžeme také vyrobit věnec, slavnostní svícen či kytici ze stálezeleného barvínku či břečťanu v kombinaci s barevnými květy. Nejdéle vydrží růže, orchideje, hvězdník nebo chryzantémy. Barevné květy dodají výzdobě dokonalost tvarů, dlouhé a volné šlahouny či listy zase vzdušnost a lehkost. Rostlinnou výzdobu doplníme perlami, skleněnými ozdobami, lasturami, kaménky, fantazii se meze nekladou. Dbáme pouze na umírněnost v barvách i materiálech.
Pletený zvoneček z pedigu
Výroba zvonečku z pedigu není příliš náročná, je pouze třeba vyzbrojit se pečlivostí a trpělivostí.
Z pedigu o tloušťce 1 až 1,5 mm ustřihneme osm osnovních proutků o délce 0,3 až 04 metruai jeden delší, takzvaný opletkový prut.. Osnova bude zdvojená. Všechny proutky namočíme na okamžik do vody
Z osnovních prutů vytvoříme kříž a přichytíme ho ve středu zvonečkové formy šroubkem. Za jeden osnovní proutek zachytíme opletkový prut a pleteme opletkem dvojitě. Upleteme první věneček dokola a pokračujeme stále stejně. Během pletení je nutné udržovat pedig stále dostatečně vlhký
Zvoneček můžeme ozdobit i vpleteným proužkem jiné barvy i tloušťky
Po dopletení ke konci formy zvoneček ozdobně uzavřeme volnými smyčkami, vytvořenými vzájemně provlékanými proutky. Forma nám stále pomáhá udržet tvar
Zastřihneme přečnívající konce proutků a na vrcholu zvonečku vytvoříme ouško na zavěšení
Podobně můžeme uplést i anděla
Výroba dekorace: Jaroslava Křížová
Výroba stromku ze šišek:
Kužel z tvrdšího kartonu nebo čtvrtky zajistíme sešívačkou nebo lepidlem a tavnou pistolí na něj odspodu lepíme drobné, ještě nerozvité modřínové šišky. Větší lepíme do spodní části stromku, malé nahoru, abychom zdůraznili jeho kónický tvar.
Na šišky na hotovém stromku naneseme měkkou houbičkou nebo kouskem molitanu bílou barvu, která připomíná poprašek sněhu, případně barvu podle vlastního vkusu. Pro interiérovou dekoraci využijeme vodou ředitelnou barvu. Ještě vlhký nátěr posypeme třpytkami či jinými ozdobami.
Výroba dekorací z mechu a šišek: Jaroslava Křivská
Text: Dana D. Daňková
Foto: Autorka