Jak si doma vytvoříte zdravé a udržitelné bydlení
Samozřejmě, platí, že když už čas v interiéru trávit musíme, měl by být nejen pěkně zařízený, ale musí být v první řadě příjemný a zdravý. Podívejte se na naše tipy, jak si doma vytvoříte vám i planetě prospěšné bydlení.
V uplynulých desetiletích jsme planetu zanesli množstvím škodlivého odpadu, který neničí jen náš životní prostor, ale škodí i všem živým organismům, včetně nás. Lidé a příroda jsou propojení, přičemž planeta nám poskytuje vše, co potřebujeme ke spokojenému a kvalitnímu životu. Proto bychom měli žít tak, abychom to, co z přírody dostaneme, i vrátili zpět, přičemž ji nebudeme znečišťovat. Jedině tak bude zajištěný trvale udržitelný rozvoj společnosti, který poskytne i budoucím generacím možnost žít bezpečně a v souladu s přírodou.
Odkud však začít? Mnohé škodlivé produkty v současnosti ještě neumíme úplně eliminovat, ale naší vědomou pozorností se můžeme začít aktivně zajímat o to, kde a v čem žijeme a jaké látky při tom používáme, požíváme a produkujeme. Všem je nám asi nejbližší náš domov a naše tělo, a to jsou i přesně ty oblasti, kde můžeme začít. Za ekologickou domácnost bychom tak mohli považovat tu, která vyprodukuje minimum odpadu, využívá přírodní a recyklované materiály a namísto chemických přípravků používá takové, které jsou rozložitelné v přírodě. Stejně tak si můžete osvojit následující úkony: využívejte co nejvíce denní světlo, vypínejte na noc všechna zařízení, včetně wi-fi, vypínejte vodu během čištění zubů, zkraťte sprchování o 3 minuty, volte schody namísto výtahu, investujte do kvalitního oblečení, recyklujte, třiďte odpad, zbavte se plastů, a hlavně neplýtvejte.
Ekologické uklízení
Jaksi jsme si zvykli sahat po jednoduchých, a zejména pohodlných řešeních. Příkladem jsou jednorázové kuchyňské utěrky, odličovací tampóny, chemické čisticí prostředky nebo igelitové tašky. Stačí je jen nahradit „eco-friendly“ produkty. Vyměňte jednorázové utěrky za mikro hadříky, odličovací vatové tampóny a igelitové tašky za látkové a chemické čisticí prostředky za ty ekologické – používejte například jedlou sodu a citron na odstranění nepříjemného zápachu, peroxid vodíku a sůl na odstranění skvrn a ocet jako víceúčelový čisticí prostředek.
Malé kroky = velké změny
Třídění odpadu je věc, která by měla být samozřejmou součástí každé moderní domácnosti. Velmi užitečnými pomocníky jsou v tomto případě speciálně upravené odpadkové koše na tříděný odpad, které zpřehlední a zefektivní třídění. Široká informovanost o tom, jak třídit odpad, i snadná dostupnost sběrných míst nabízejí jednoduché a pohodlné třídění odpadu ve městech i na vesnicích. Příkladem by v první řadě měli jít hlavně rodiče, díky kterým se pro děti stane třídění odpadu úplnou samozřejmostí.
10 tipů navíc
- používejte LED žárovky
- vyndávejte nabíječky ze zásuvek
- upcyklujte nábytek i oblečení
- upřednostňujte organickou bavlnu
- vyměňte papír za látku
- vyměňte tekuté mýdlo za tuhé
- používejte úsporné vodovodní kohoutky
- nepouštějte poloprázdnou pračku či myčku
- vyměňte chemii za sůl, ocet, sodu či citron
- pijte vodu z vodovodu
Elektromagnetický smog
O vlivech elektromagnetického záření se vedou vášnivé odborné i laické diskuse už nějaký ten pátek. Jedni poukazují na možný negativní vliv na zdraví, jiní žádnou hrozbu nevidí. Je pravda, že vědeckých studií, které by se jednoznačně přiklonily na jednu, či druhou stranu, zatím moc není, což souvisí zejména s tím, že mobilní telefony a bezdrátové sítě veřejnost používá stále relativně krátce. Některé firmy nečekají na výsledky studií a na trh přicházejí s produkty, jejichž cílem je chránit člověka před vlivem elektromagnetického záření. Účinek některých věcí, jako jsou nálepky na mobily nebo různé přívěsky, je minimálně diskutabilní a vědecká obec na ně reaguje spíš s úsměvem než s respektem. Důvěryhodněji vypadají ochranné nátěry, stínicí tkaniny nebo závěsy. Žádné z těchto zařízení však nefunguje na 100 %. Kdo chce být chráněný a zároveň i nadále používat digitální technologie, musí počítat s tím, že elektromagnetickému záření už dnes neunikne.
Tři pravidla
Zredukujte množství digitálních zařízení – mobil, tablet, smart hodinky, fitness náramek, notebook, desktop, smart televizor, wi-fi modem, monitor spánku, smart žárovky… Množství zařízení a aplikací v našem okolí narůstá. Čím dál tím více z nich potřebuje internet, přičemž trendem je připojit se bezdrátově. Čím víc digitálních zařízení používáte, tím většímu záření se vystavujete.
Zkraťte čas, během kterého jste vystaveni záření: u většiny digitálních zařízení záleží na jejich uživatelích, kolik času jim budou věnovat. Jejich používání by mělo mít svoje pravidla a stanovené hranice. Nikdo nechce, abyste přestali používat mobilní telefon nebo notebook. Jde o to, abyste to dělali uvědoměle, s mírou, dávali si přestávky a netrávili před obrazovkou většinu dne. Doporučuje se například vypínat na noc wi-fi modem. Jistě, v okolí jsou další desítky jiných bezdrátových sítí, zejména v bytových domech, ale aspoň minimalizujete vliv toho nejbližšího zdroje, který má nejvyšší intenzitu.
Držte si je od těla: Vzhledem k povaze energie je elektromagnetické záření exponenciálně silnější, čím je člověk k němu blíže, a naopak, čím dále je od zdroje záření, tím méně je vystavený jeho síle a vlivu. Už několik centimetrů může způsobit obrovský rozdíl. Nejblíže jsme si k tělu pustili mobilní telefony. Při hovorech je máme pár milimetrů od mozku, většinu dne je nosíme přímo na těle. Podle studií až 40 procent výkonu mobilů se absorbuje do hlavy a až 10 procent do ruky uživatele. To je důvod, proč i výrobci mobilních telefonů doporučují, abyste svůj mobilní telefon udržovali ve vzdálenosti alespoň několika centimetrů od těla.
Proč potřebujeme větrat?
Nedostatek větrání, případně špatné větrání, podporuje vznik plísní a dalších problémů, které nám výrazně snižují kvalitu života. Plísně na první pohled nemusíme vidět ani je cítit, ale způsobují různé alergie a ekzémy, které nás mohou potrápit. Pokud pravidelně a dostatečně kvalitně nevětráme, zvyšuje se v místnosti i koncentrace oxidu uhličitého, který může způsobit bolest hlavy, problémy s dýcháním, malátnost i únavu. Kvalitní větrání zabraňuje vzniku chorob, jako jsou bronchitida či astma, právě proto, že těžký vzduch se v místnosti „vymění“ a s ním odejdou i různé alergeny nahromaděné v místnosti. Důležité je z bytu dostat i výpary, které se uvolnily z plastů, elektroniky či nábytku. Na druhou stranu není dobré ani přílišné větrání, protože z chladu můžeme prochladnout nebo začneme trpět revmatismem. Pozor je třeba dávat zejména na děti a starší lidi. Raději místnost vyvětráme, když se v ní právě nenacházíme.
Správné větrání v zimě
- Větrejte třikrát denně. Ráno, po příchodu z práce a večer. V kuchyni, koupelně a ložnici větráme nejčastěji. Pracovna, šatník či jiné místnosti, kde se zdržujeme méně často, není třeba větrat až tak intenzivně.
- Větrání musí být krátké a intenzivní. Podlahy a stěny by měly stále zůstat teplé. Při větrání jde o výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý, nemusíme zbytečně vyrábět energetické ztráty. Úplně postačí větrat pět minut, při silných mrazech stačí i tři. Výměně vzduchu pomůže samotný rozdíl teploty mezi interiérem a exteriérem.
- Zapomeňte na mikroventilaci. Když totiž větráte skrz mikroventilaci, odnést to může těsnění vašich oken. Též to způsobuje 15–30 % tepelného úniku. Stěny v okolí oken začínají vlhnout a ochlazovat se, což je už jen krůček k tvorbě plísní.
- Vlhkost v bytech vzniká i naším dýcháním, vařením, koupáním, praním či pěstováním květin. Jen dýcháním dokáže jedna osoba v domácnosti vyprodukovat cca 1 až 2 litry vody. I vařením dokáže např. čtyřčlenná rodina denně vyprodukovat okolo 1 až 2 litrů vody. K vlhkosti, samozřejmě, přispívá i sušení prádla v interiéru.
- Při vaření používejte digestoř. Každý hrnec by měl mít pokličku, zejména při dlouhodobém vaření.
Text: Katarína Barošová, Miroslava Maceková, Mobelix
Foto: shutterstock.com, istock.com
Redakčně upravila: Lucia Blažiová
Zdroj: Časopis HOME