Proč je sklo žádaným prvkem v interiéru?
Když se řekne sklo, představí si i dnes spousta lidí cosi křehkého, průhledného, vhodného hlavně do oken. To ale už dávno neplatí!
Sklo dnes představuje velmi pevný materiál, který je schopný se dokonale přizpůsobit mnoha požadavkům interiéru i exteriéru a suplovat vlastnosti dalších materiálů. Navíc interiér perfektně doladí barevnými odstíny i rozmanitým designem.
Proč je sklo žádaným prvkem v interiéru?
• Sklo je designově čisté a nadčasové. Snadno se kombinuje s jakýmkoli materiálem nebo barvou. Ať už budete mít byt zařízený ve starožitném, moderním, nebo Provence stylu, sklo s ním vždy sladíte.
• Sklo umí řešit problémy s nedostatkem světla v interiéru, které se díky němu dostane do další místnosti.
• Dokáže pomoci s nevhodným dispozičním řešením domu nebo bytu – tedy jemně rozdělit, přepažit či spojit jednotlivé místnosti a prostory.
• Skleněný materiál může také přebrat funkci osvětlení. V kombinaci se systémem LED diodových pásek je lze rozzářit, jak co se týká čelních ploch nábytku, tak i nejrůznějších obkladových panelů na zeď.
• Sklo je velmi praktické, pokud jde o údržbu.
• Máte-li doma alergika, rozhodně oceníte, že sklo je antialergenní.
• Kalené sklo je odolné jak vůči teplu a žáru od domácích spotřebičů, krbů, topení a podobně (vydrží až 200 °C), tak i vůči vlhku v koupelně.
Cesta skla do vašeho interiéru
Většina skla, s nímž se můžete posléze potkat ve svém interiéru, se rodí v ohromných výrobních halách. Například v takových, jakými disponuje společnost AGC. Zde jsou vyráběny tabule velikosti 6 x 3 metry. Ty se pak – v halách téže firmy – dále zpracovávají. Například se řežou na potřebně velké a tvarované kusy, vrtají se do nich otvory a také se různě vylepšují jejich vlastnosti – kalí se, aby sklo bylo odolnější, a tím i bezpečnější, brousí se jeho hrany nebo se z něj za použití speciální povrchové úpravy vyrábějí například zrcadla. Také se zde sklo může vrstvit, čímž vzniká vrstvené bezpečnostní sklo (dříve známé jako /pod pojmem Connex).
Co je kalení?
Jde o složitý výrobní postup tepelného zpracování, při kterém je sklo nejprve ohřáto na teplotu přes 600 °C a následně podrobeno prudkému ochlazení vzduchovou sprchou. Zatímco teplota na povrchu skleněného materiálu rapidně klesá, uvnitř je sklo stále teplé. V tomto momentě vzniká uvnitř skla tzv. tažné pnutí, na vnější straně naopak tlakové napětí. Toto nové rozložení napětí má vliv na mechanickou, teplotní i ohybovou odolnost vzniklého kaleného skla, které je tedy na nesrovnatelně vyšší úrovni než obyčejné nekalené sklo.
Vlastnosti kaleného skla
1. je pětkrát odolnější vůči bočnímu nárazu než sklo nekalené,
2. jeho rozbití v ploše je v běžném provozu domácnosti takřka nemožné,
3. pokud dojde k poškození, rozpadne se kalené sklo na neostré „tupohranné“ úlomky, o které se nepořežete,
4. v případě kaleného skla Grafoskla s vnitřní bezpečnostní fólií se střepy nevysypou, ale zůstanou pohromadě – přilepené ve zmíněné fólii,
5. odolá teplotě až do 200 °C – lze je umístit do těsné blízkosti ústředního topení, krbů, spotřebičů,
6. sklo si i po kalení uchová veškeré světelné i energické vlastnosti obyčejného skla,
7. po procesu kalení už sklo nelze nijak mechanicky opracovávat (vrtat, řezat), a proto je třeba dbát na přesné zaměření prostoru či plochy,
8. tento typ skla lze považovat za bezpečnostní, v určitých případech použití je však nutné pro zvýšení bezpečnosti kalené sklo ještě vrstvit (pochozí skla, schodiště, skleněná zábradlí, světlíky apod.)
Možnosti využití skla v interiéru
• dveře
• stěny
• vestavné skříně
• obklady
• výplně nábytku
• desky stolů a stolků
• poličky
• akvária
• zábradlí
• deska kuchyňské linky
• obložení krbu
Typy skla v interiéru a jak na ně
1 ČIRÉ SKLO: nejběžněji používané. Lze jej pískovat nebo gravírovat. Pro úpravu pískováním je tento typ skla ideální – efekt je nejvíce viditelný.
Údržba: vystačíte si s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to.
2 MLÉČNÉ SKLO: tento typ skla je na své jedné straně zdrsněn (je to způsobeno naleptáním skla speciální chemikálií) a řadí se do kategorie skel průsvitných – propouští světlo, ale neprůhledných – paprsky světla se po dopadu na zdrsnělou plochu rozptýlí a z toho důvodu vidíme veškeré objekty a postavy na druhé straně jakoby v mlze.
Údržba: umýváme je pouze čistou teplou vodou, v případě většího znečištění lze použít malé množství běžně používaného prostředku na nádobí. Pokud používáte hadřík, volte takový typ, který nepouští barvu ani vlákna. Sklo umývejte celoplošně, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část, a vždy jen s malým množstvím vody, aby se na skle nevytvořily mapy.
POZOR: není dovoleno čistit mléčné sklo přípravky, které jsou určené k umývání skla. Při jejich použití ztratí povrch svoje vlastnosti – nenávratně se poškodí. Zcela nevhodné jsou také abrazivní čisticí prostředky.
3 PÍSKOVANÉ SKLO: pískování je metodou otryskání skla proudem speciálního písku, který do skla vytváří mikroskopické prohlubně. Tím vzniká matné pískované sklo. Tabule skla může být pískovaná celoplošně (nedoporučujeme) nebo si můžeme na sklo nechat vypískovat pouze vybraný motiv.
Údržba: platí stejná pravidla jako pro mléčná skla. I zde je zakázáno používat abrazivní prostředky a prostředky určené k mytí čirých skel. Jediným rozdílem je, že pískované sklo je třeba nakonec vysušit jemným hadříkem, který nepouští vlákna.
4 GRAVÍROVANÉ SKLO: pomocí brusného kotouče je do skla vybrušována drážka ve tvaru písmene „V“, která znázorní vybraný motiv nebo dekor či nápis. Jde o další způsob, jak dekorovat sklo.
Údržba: čištění gravírovaného skla je stejné jako u skel čirých. Vybroušená drážka je totiž absolutně hladká a není třeba ji udržovat zvláštním způsobem.
5 SKLO TÓNOVANÉ: celoplošně barevné sklo. Barevného efektu je dosaženo probarvením skla ve hmotě – tedy již ve výrobě jsou k základní hmotě přidávány různé barvicí příměsi. Je průhledné i průsvitné.
Údržba: je totožná s čirým sklem.
6 SKLO S GRAFIKOU: systém jednoho nebo dvou skel vždy v kombinaci se speciální bezpečnostní fólií a dekorem. Dekorem je myšlena: fólie s libovolnou grafikou či fotografie. Varianty tohoto skla mohou mít například název Stratobel (Artlite Digital) či Grafosklo. Sklo s grafikou v sobě může mít ale také zalaminovanou látku, barevné fólie, vzorované papíry, přírodniny, plátky dýhy, plechu atd. Laminace probíhá ve speciální peci za vysokých teplot, kde k sobě celý skleněný sendvič s dekory pevně přilne. Skleněný obal dokonale ochrání vnitřní dekor, a proto je tento typ skla vhodný k použití do vlhka i tepla.
Údržba: stejná jako údržba každé jiné čiré skleněné plochy. Protože se jedná o tzv. sendvičové sklo (grafika nebo fotografie je zatavena mezi dvěma skly), není třeba se bát, že bychom dekor umyli či jinak poškodili. Jednoduchou údržbu oceníte hlavně v kuchyni – protože jde o hladkou plochu, odpadá čištění spár nebo různých výstupků.
7 LAKOVANÉ SKLO je z jedné strany celoplošně pokryté barevným lakem. Lakovaná skla, jako Lacobel nebo Matelac, patří do skupiny neprůhledných a neprůsvitných skel. Hodí se především jako obklad stěn za kuchyňskou linkou nebo jako skleněný obklad do koupelen. Pomocí speciální fólie nanesené na vrstvě laku se stávají lakovaná skla též bezpečnostními.
Údržba: je shodná s pravidly jako u čirých skel. Lak je směrován k podkladové ploše a je chráněn sklem, případně i bezpečnostní fólií proti vlhkosti a případnému poškrábání při instalaci.
TIPY pro interiér, který bude zdobit celoskleněná stěna
• V místě celoskleněné stěny nesmí být zavedeno podlahové vytápění – ukotvení stěny k podlaze by mohlo poškodit spirály topného systému.
• Strop ze sádrokartonu musí být nachystán k ukotvení, to znamená zpevněn ideálně ocelovou konstrukcí či traverzou. SDK strop by sám o sobě neposkytl dostatečně stabilní zabezpečení a ukotvení celoskleněné stěny.
• Stropy, které jsou zděné nebo tvořené panely, se zpevňovat nemusí, kotvení je v tomto případě bezproblémové. Celoskleněných stěn se tak nemusíte bát ani v panelákových bytech, které s nimi dostávají velký punc originality.
• Pokud přemýšlíte o celoskleněných dveřích se samozavíračem zabudovaným v podlaze, musíte si pro něj předpřipravit otvor o hloubce přibližně 20 cm. Toto je třeba brát v potaz už při vylévání hrubé podlahy – kdy skvěle poslouží například polystyrenová kostka, kterou po vytvrzení betonu jednoduše vyříznete.
• Vždy berte v potaz přístupovou cestu na místo instalace, a to jak výšku průchozích stavebních otvorů, tak třeba šířku schodiště v bytovém či panelovém domě. Pokud se transportované sklo „nevejde do dveří“ či neprojde zákrutou úzké chodby, jde o neřešitelné problémy.
Co je laminované sklo
Varianta laminovaného skla se vyrábí plošným spojením dvou nebo i více tabulí skel, mezi kterými je umístěna bezpečnostní fólie. Takto vrstvené sklo se používá všude tam, kde je kladen důraz na bezpečnost. Při rozbití se laminované sklo nerozpadne, ale vzniklé oblé střepy zůstanou spojené pohromadě díky fólii.
Rady, nápady, postřehy
Žhavý trend – kombinace přírodních materiálů
Sklo je již samo o sobě nádherný materiál, který lze použít v mnoha variantách. Pokud ale chcete být skutečně „trendy“, zkuste je ve svém interiéru kombinovat s dalšími přírodními materiály – se dřevem, kamenem, betonem, dřevem či kůží. A to v libovolných variantách. Efekt, jehož docílíte, bude bezpochyby perfektní.
Sklo sladí interiér
Pokud toužíte po dokonalém sladění například kuchyně, můžete si stejný motiv, který nese váš obklad za linkou, pořídit i pro dvířka. Výborným nápadem pro sladění interiéru je i využití skla pro jídelní nebo konferenční stolek.
Fixace
Při fixaci lakovaného skla je vždy třeba použít silikony kompatibilní s lakem konkrétního skla. Ideální tedy je požádat dodavatele onoho skla o radu. Například zrcadlo jinak časem „oslepne“.
Obklad za linkou
Pokud si pořizujete sklo jako obklad za kuchyňskou linku a máte plynový sporák, je bezpodmínečně nutné použít sklo kalené. Nekalené sklo, pokud byste je zahřáli na jednom místě o více než 40 °C, samovolně praskne.
Jak vybírat skleněné dveře
Pro každou místnost je vhodný jiný typ dveří. Například v předsíni či hale by dveře měly mít reprezentativní vzhled, ale zároveň mít takový rozměr a systém otevírání (například posuvné do pouzdra ve zdi), aby zbytečně nezabíraly příliš prostoru. Samozřejmě by měly tepelně a případně i zvukově izolovat. Právě předsíň často ocení celoskleněné provedení, které do celého prostoru pustí dostatek světla. U dveří do ložnice je na prvním místě soukromí, takže využití čirého skla není ideální. To dobře vyřešíme použitím matného skla Matelux nebo neprůhledného či zabarveného skla. Unikátní je sklo Graduel, které postupně přechází z neprůhledné verze po zcela čiré sklo v horní části. Vhodné je například i do koupelen.
Dveře na míru
Typ dveří můžete volit podle vhodnosti do dané části interiéru.
TEXT: HANA JANIŠOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: PAVEL HOTOVÝ, AGC, PETR PAKSI, J.A.P.
FOTO ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis HOME 9/2016