12 zpusobů, jak zazářit zahradou

22. 04. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Přinášíme vám nejžhavější zahradní trendy pro letošní rok.

Barevné kontrasty. Řeč je o kombinaci výrazných barev člověkem stvořených zahradních konstrukcí a umírněných odstínů pocházejících z dílny přírody. FOTO ATELIÉR FLERA

Barevné kontrasty. Řeč je o kombinaci výrazných barev člověkem stvořených zahradních konstrukcí a umírněných odstínů pocházejících z dílny přírody. Absolutním hitem je černá – všechny odstíny zelené i barevné květy vypadají na jejím pozadí skvěle.

Zahrada v hlavní roli

Zahradní architektura se u nás stala v posledních pár letech trendem sama o sobě. Čím dál častěji jsou totiž lidé ochotni investovat nemalé prostředky do toho, aby svou zahradu proměnili k obrazu svému a zpříjemnili si tak chvíle, které na ní tráví. Letošní trendy v zahradní architektuře kráčejí směrem bezúdržbové zahrady, která je šetrná k životnímu prostředí. Najdeme v ní autentické materiály, jedlé prvky, netradiční osvětlení, ale i kontrast mezi nábytkem a zelení. Každou chvíli strávenou na zahradě bychom si měli naplno užít, ona je tu totiž pro nás a ne my pro ni.

Designový nábytek či doplňky už zdaleka nejsou záležitostí interiéru, také zahrada má dnes umět reprezentovat. FOTO ATELIÉR FLERA

FOTO ATELIÉR FLERA

Zahrada jako galerie. Designový nábytek či doplňky už zdaleka nejsou záležitostí interiéru, také zahrada má dnes umět reprezentovat.

Zahrada jako galerie. Designový nábytek či doplňky už zdaleka nejsou záležitostí interiéru, také zahrada má dnes umět reprezentovat. A jste-li milovníci umění, jděte ještě „dál“ a pořiďte si do pěkného zákoutí umělecký kousek v podobě zajímavé sochy.

„Když sochu, tak zdaleka nemáme na mysli nějakou běžnou tuctovku à la řecké baroko. Řeč je o moderním, výrazném, invenčním a svěžím umění.“

Ferdinand Leffler, Ateliér Flera

Zejména boom úsporné technologie LED způsobil rostoucí popularitu zahradního osvětlení.

Hra se světlem. Zejména boom úsporné technologie LED způsobil rostoucí popularitu zahradního osvětlení. Stačí pár zdrojů a vaše zahrada může za soumraku a po setmění získat úplně jiný rozměr. Ideální je na její osvětlení pamatovat již při plánování.

Méně je více. Barevné kontrasty zahradních staveb a výsadeb působí dobře i díky tomu, že se stále více klade důraz na střízlivý výběr barev vysazovaných rostlin.

Méně je více. Barevné kontrasty zahradních staveb a výsadeb působí dobře i díky tomu, že se stále více klade důraz na střízlivý výběr barev vysazovaných rostlin. Zahradníci dnes rádi volí výsadby tón v tónu a celoročně působivou kombinaci rostlin.

Návraty

Zatímco počátkem devadesátých let u nás nastal odklon od užitkové zahrady jako něčeho neestetického a nemoderního, dnes se už se k ní opět pokorně vracíme.

Zahrada k nakousnutí. Zatímco počátkem devadesátých let u nás nastal odklon od užitkové zahrady jako něčeho neestetického a nemoderního, dnes se už se k ní opět pokorně vracíme. Stále víc si totiž uvědomujeme kvalitu a výhody doma pěstovaných plodin.

Když se jde na užitkovou zahradu „od lesa“, může se nakonec stát i příjemným estetickým prvkem našeho exteriéru.

Exotické druhy rostlin či materiálů, mnohdy náročné finančně i na údržbu, opět nahrazují lokální materiály a rostliny.

Staří známí. Exotické druhy rostlin či materiálů, mnohdy náročné finančně i na údržbu, opět nahrazují lokální materiály a rostliny. Do našich zahrad se tak opět vrací na místo bambusu vrba, týk ustupuje českému modřínu, indický pískovec žule…

V době moderních technologií si lidé stále hůř uchovávají své soukromí, a o to usilovněji se o to snaží.

Živé ploty. V době moderních technologií si lidé stále hůř uchovávají své soukromí, a o to usilovněji se o to snaží. Skvělým prostředkem v zahradách jsou živé ploty, které se dnes už dají sehnat v dospělé, zapěstované podobě a různých velikostech. FOTO ATELIÉR FLERA

Do živých plotů se rovněž vracejí místní druhy, všudypřítomné túje krásně nahradí ptačí zob, habr nebo buk.

V minulosti lidé trávili převážnou část svého života na čerstvém vzduchu. Na chvíli jsme na to pozapomněli, ale dnešní trend nás opět žene ven.

Život venku. V minulosti lidé trávili převážnou část svého života na čerstvém vzduchu. Na chvíli jsme na to pozapomněli, ale dnešní trend nás opět žene ven. Proto si budujeme alespoň malý kousek našeho „venku“ na terasách, balkonech, dvorcích… FOTO ATELIÉR FLERA

Respekt k přírode

Zahrada, která ctí přírodní principy, vyhýbá se chemii, těší se z přítomnosti živočichů, a přitom nevyžaduje přehnanou údržbu, nemusí nutně vypadat jako nepřehledná džungle.

Designová ekozahrada. Zahrada, která ctí přírodní principy, vyhýbá se chemii, těší se z přítomnosti živočichů, a přitom nevyžaduje přehnanou údržbu, nemusí nutně vypadat jako nepřehledná džungle. Stačí zvolit ty správné, nenáročné druhy a chytrá řešení.

Kolik užitečného materiálu (s příběhem) se může skrývat na půdě, na zahradě u babiččiny chalupy, v polorozbořených staveních…

Recyklujeme. Kolik užitečného materiálu (s příběhem) se může skrývat na půdě, na zahradě u babiččiny chalupy, v polorozbořených staveních… Jak romanticky působí dlažba ze starých cihel, schody ze zašlých trámů, nebo historická zahradní pumpa.

Trávník vyžaduje náročnou údržbu, která spolyká mnoho energie i chemických prostředků.

Sbohem, trávníku. Trávník vyžaduje náročnou údržbu, která spolyká mnoho energie i chemických prostředků. Proto se stále častěji nahrazuje květinovými loukami, hustými trvalkovými výsadbami, plazivými druhy, jako je barvínek nebo břečťan, či mechem.

TEXT: DOMINIKA ZÁVESKÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE A FOTO: ATELIÉR FLERA
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: architektura bambus bambus do zahrady barvínek břečťan exotické rostliny trendy v bydlení zahrada
Sdílejte článek

Diskuze