Zdroj: iStock

Nejvhodnější rostliny do ložnice, které vám pomohou lépe spát

25. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pokojové rostliny dokáží během pár chvil změnit každou místnost, a to hned několika způsoby. Nejenže vypadají krásně a dodávají interiéru přírodní prvek, ale též čistí vzduch. Některé rostliny jsou speciálně vhodné do ložnice, protože zlepšují vlhkost, odstraňují škodlivé toxiny či uvolňují éterické oleje.

Existuje mnoho pokojových rostlin, které mají neuvěřitelnou schopnost zlepšit kvalitu spánku, přičemž péče o ně není náročná. Dokonce si můžete vybrat takovou, jaká se nejvíce hodí vašemu stylu – výraznou listnatou, nebo jemnější kvetoucí rostlinu.

Přečtěte si také:
Lodžie plná rostlin s výhledem na celou Prahu. Ani neuvěříte, že jste v paneláku!

Aloe vera

Tento skromný sukulent zadržuje v masitých listech hodně vody a je znám svými léčivými a antibakteriálními vlastnostmi. Gel z listů aloe vera uklidňuje popáleniny a řezné rány. To stále není všechno. Tato snadno udržovatelná rostlina dokáže zlepšit i váš spánek. Aloe je totiž jednou z nejlepších rostlin na absorbování oxidu uhličitého.

Aloe vera

Zdroj: iStock

Tento efekt spolu s produkcí kyslíku v noci pomáhá zlepšit kvalitu vzduchu v ložnici, což je velmi důležité pro klidnější spánek. Rostliny aloe vyžadují málo vody, ale hodně slunečního světla, takže je umístěte na světlé místo. Příliš přímého slunečního záření však může spálit listy aloe, takže volte spíše nepřímé světlo.

Přečtěte si také:
Přírodní materiály a převaha zemitých odstínů charakterizují zrekonstruovaný panelákový byt ve stylu boho

Zelenec chocholatý

Zelenci se kvůli vzhledu říká i „pavoučí rostlina“, s přítomností pavouků však nemá nic společného. V ložnici je skvělým pomocníkem, protože má schopnost odstraňovat škodlivé toxiny ze vzduchu, jakým je formaldehyd (nachází se v některých lacích na vlasy a čisticích prostředcích). Formaldehyd může vyvolat mnoho problémů, včetně sípotu, těžkostí s dýcháním a podráždění pokožky.

Zelenec chocholaty

Zdroj: iStock

Protože se mnohé ženy v ložnici i upravují, je vhodné v ní mít pomocníka na pročištění vzduchu. Zelenec dokáže ve zdraví a kráse žít i v polostínu či stínu. Nepotřebuje moc slunečního světla, aby se mu dařilo, i proto je přímo ideální do ložnice. Během dne mu dopřejte nepřímé světlo. 

Tchýnin jazyk

Tuhé špičaté listy tenury (sanseviery) jsou ideální do ložnic z několika důvodů. Dokáží ze vzduchu čerpat toxiny (oxidy dusíku, benzen a xylen) a alergeny, a zároveň dodávají vlhkost tím, že v noci produkují kyslík. Díky tomu se ráno nevzbudíte se suchem v krku nebo dehydrovanou pokožkou. Tenura je dobrou rostlinou i pro začínající pěstitele nebo lidi, kteří nemají k rostlinám speciální vztah. Je totiž odolná vůči suchu a nedostatku slunečního světla. Bude se jí dařit ve většině prostředí, zalévání potřebuje jen jednou za několik týdnů.

Tchýnin jazyk

Zdroj: iStock

Levandule

Levandule je po staletí známa svými relaxačními účinky a omamnou vůní, která uklidňuje a podporuje kvalitní spánek, má též schopnost snížit krevní tlak. Mnozí používají v ložnicích pytlíčky se sušenou levandulí, její vůně však po čase vyprchá.

Levandulova ložnice

Zdroj: iStock

Místo pytlíčků si do ložnice přineste celou rostlinku levandule. Položte ji na noční stolek, aby vám její jemná vůně pomohla usnout. Levandule vyžaduje dostatek slunečního světla a mírné zalévání.

Přečtěte si také:
Jak vytvoříte pomocí pokojových rostlin oku lahodící prostor

Jasmín

Jasmín je podobně jako levandule aromaterapeutická rostlina. Studie o něm naznačují, že inhalace sladké vůně jasmínu může zvýšit kvalitu spánku, zlepšit náladu a zmírnit úzkost. Pokud se často v noci převalujete nebo budíte, jasmín vám pomůže lépe spát a vzbudit se svěží.

Jazmín

Zdroj: iStock

Jasmín potřebuje dostatek vody, aby se mu dařilo – hlavně během kvetení. To je třeba půdu udržovat vlhkou. Kromě toho mu dopřejte alespoň šest hodin slunečního světla denně, umístěte ho blízko okna, aby zůstal svěží a zdravý.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com 

Kategorie: Zahrada
Tagy: nábytek do ložnice pokojové květiny pokojove rostliny rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze