Zdroj: iStock

Řekněte stop chemii ve své domácnosti! Vyrobte si přírodní čistidla, která nejen skvěle čistí, ale ještě osvěží váš domov

24. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Víte, že mnohé běžné domácí čisticí prostředky obsahují chemikálie, které mohou negativně ovlivňovat jak naše zdraví, tak i životní prostředí? Proto je nejvyšší čas podívat se na svou domácnost novým pohledem a říct stop nebezpečné chemii, která se vkrádá i tam, kde bychom ji čekali nejméně. V tomto článku vám představíme jednoduché recepty na přírodní čistidla, která nejen účinně odstraní nečistoty, ale také přinesou do vašeho domova osvěžující svěžest a pocit bezpečí celé rodině.

Proč jsou přírodní čistící prostředky oblíbené?

Přírodní čistící prostředky získávají stále větší popularitu hned z několika důvodů:

 1. Zdravotní důvody: Tradiční čisticí prostředky často obsahují agresivní chemikálie, které mohou dráždit kůži, oči a dýchací cesty. Přírodní čistidla naopak využívají přírodní složky, které jsou šetrné k lidskému zdraví.
 2. Ekologická ohleduplnost: Chemické čisticí prostředky mohou po použití zatěžovat životní prostředí, zvlášť pokud obsahují škodlivé látky, které se mohou dostat do půdy a vodních zdrojů. Přírodní čistidla oproti tomu často používají biologicky rozložitelné ingredience, které jsou šetrné k planetě.
 3. Osvěžující vůně: Přírodní čistidla často obsahují éterické oleje nebo jiné přírodní vůně, které vnášejí do domácnosti jemné aroma. To vytváří příjemnou atmosféru a zlepšuje náladu.
 4. Možnost tvorby vlastního přípravku: Mnoho lidí si oblíbilo možnost výroby vlastních přírodních čistidel doma. To umožňuje mít kontrolu nad použitými složkami a přizpůsobit si tak čistidla podle svých potřeb a preferencí.
Do jedlé sody se přidává bílý ocet

Zdroj: iStock

 

Upozornění: Předtím, než použijete nové čisticí prostředky, doporučujeme, abyste provedli test na malé neviditelné ploše. Tím se ujistíte, že nijak negativně nereagují s povrchem. Esenciální oleje by měly být používány s opatrností, zvlášť u lidí s alergiemi nebo astmatem.

Univerzální čisticí prostředek s vůní citronu a rozmarýnu

Co budete potřebovat:

 • Jeden díl bílého octa
 • Jeden díl vody
 • Citronovou kůru
 • Rozmarýnové větvičky

Smíchejte výše uvedené ingredience dohromady, nalijte je do lahvičky s rozprašovačem a protřepejte. Před použitím nechte týden louhovat. Po dokončení můžete tento domácí univerzální čisticí prostředek použít k odstranění skvrn od tvrdé vody, vyčištění odpadkových košů, setření šmouh na stěnách a mnoha dalším účelům.

Pozor: Nikdy nepoužívejte kyselé čisticí prostředky na žulu, jelikož leptají kámen, a stejně opatrně postupujte i u nerezové oceli. Někteří výrobci nedoporučují ani to, abyste používali ocet na povrchy jimi vytvořených spotřebičů.

 

Prázdný koš

Zdroj: iStock

Kuchyňský čistič a deodorant v jednom

Co budete potřebovat:

 • 4 polévkové lžíce jedlé sody
 • 1 litr teplé vody

K dokonalému vyčištění kuchyňské linky, spotřebičů a vnitřku ledničky potřebujete na tento domácí čistič kuchyně pouze jedinou ingredienci – jedlou sodu.  Jak je známo, jedlá soda je skvělým deodorantem a lze ji bezpečně použít k leštění nerezových dřezů a spotřebičů.

Přečtěte si také:
Jarní úklid je tady! Jak uskladnit zimní oblečení tak, aby bylo připraveno pro další sezónu?

Pokud potřebujete odstranit zápach, použijte výše uvedený domácí roztok jedlé sody nebo nasypte jedlou sodu z krabice přímo do odtoku. Chcete-li vyleštit a odstranit skvrny z nerezové oceli, vytvořte pastu z jedlé sody a vody. Naneste ji vlhkým hadříkem a jemně rozetřete ve směru vláken kovu. Opláchněte a vyleštěte do sucha.

Interiér, profesionální kuchyně

Zdroj: iStock

DIY čistič na okna

Co budete potřebovat:

 • 2 šálky vody
 • 1/2 šálku bílého nebo jablečného octa
 • 1/4 šálku alkoholu o koncentraci 70 % (místo alkoholu můžete použít kombinaci citronové šťávy a vody či rýžový ocet)
 • 1 až 2 kapky pomerančového esenciálního oleje pro vůni (nepovinné)

Tento jednoduchý domácí čisticí prostředek zanechá vaše okna a zrcadla dokonale zářivá. Jednoduše smíchejte všechny ingredience a nalijte je do lahve s rozprašovačem.

Nejenže tento prostředek skvěle čistí, ale pomerančový esenciální olej mu dodává příjemnou přírodní citrusovou vůni a alkohol pro změnu pomáhá rychlému odpařování, což pomáhá minimalizovat skvrny a šmouhy.

Tip: Vyhněte se čištění oken za horkého slunečného dne (nebo alespoň nečistěte okna na přímém slunci), protože roztok zasychá příliš rychle a v případě slunce by mohl zanechat spoustu šmouh. V případě zrcadel roztok před otřením nejprve nastříkejte na papírovou utěrku nebo měkký hadřík.

Pracovník čistí okna sprejem.

Zdroj: iStock

Prostředek na čištění mosazi

Co budete potřebovat:

 • Bílý ocet nebo citronovou šťávu
 • Kuchyňskou sůl

Chcete-li vyčistit nelakované mosazné táhla skříní, dekorativní nádobí, svítidla a další předměty, navlhčete houbičku octem nebo citronovou šťávou a posypte ji solí. Povrch lehce třete. Důkladně opláchněte vodou nebo čistým vlhkým hadříkem a poté ihned osušte čistým měkkým hadříkem.

čistí mosazné svícny se žlutou prachovkou

Zdroj: iStock

Přírodní peeling pro rez

Co budete potřebovat:

 • 1/2 citronu
 • 1/2 šálku sody či soli

S rezavými skvrnami na porcelánových nebo smaltovaných umyvadlech a vanách bude díky tomuto silnému domácímu čisticímu prostředku rychle konec. Stačí, když ponoříte citron do soli či sody a povrch důkladně vydrhnete, poté opláchněte vodou.

Staré špinavé umyvadlo se skvrnami od rzi,

Zdroj: iStock

DIY prostředek na mastnotu

Co budete potřebovat:

 • 1 díl ovocného octa
 • 1 díl vody

Zbavte se mastnoty pomocí tohoto domácího čističe na kuchyně a trouby. Ocet v něm obsažený obsahuje složku, která pomáhá odstranit odolnou špínu na kovových površích. Smíchejte spolu s vodou v poměru 1:1. Poté vyčistěte rošty trouby, odsavač par a gril tak, že do roztoku namočíte houbičku a otřete povrch. Nakonec opláchněte čistou vodou. Pokud jsou rošty trouby a grilu obzvláště znečištěné, můžete je také namočit přímo do směsi a nechat odmočit.

kuchyňský sporák

Zdroj: iStock

Přírodní čistič na dřevěné podlahy

Ingredience:

 • ½ šálku octa
 • ½ šálku oleje (olivový, lněný)
 • 10 kapek esenciálního oleje (např. citrusový)

Pokud hledáte něco, co nejen dokonale vyčistí, ale ještě naleští a provoní vaše dřevěné podlahy, pak je tento čistič to pravé pro vás. V míse smíchejte octový roztok a olej. Přidejte esenciální olej dle své preference pro vůni. Směs pečlivě promíchejte, aby se všechny složky spojily. Přelijte připravenou směs do láhve s rozprašovačem nebo nádoby s uzávěrkou pro snadné používání.

Zameťte nebo vysajte podlahu, abyste odstranili prach a volné nečistoty. Rozprašte čistič na dřevěnou podlahu nebo na malé úseky podlahy (pokud nepotřebujete čistit celou plochu) a následně ji umyjte hadříkem nebo mopem. Dávejte pozor, abyste na podlahu nepoužívali příliš mnoho tekutiny a příliš nedrhnuli. Nakonec nechte podlahu přirozeně uschnout. Při mytí se opravdu vyhněte přílišnému namáčení dřeva vodou, mohlo by se poškodit.

dřevěné parkety

Zdroj: iStock

Přírodní čistič na čištění toalety

Ingredience:

 • 1 šálek jedlé sody
 • 1 šálek kyseliny citronové
 • 1 šálek kukuřičného škrobu
 • 10-15 kapek tea tree oleje (nebo jiného esenciálního oleje podle preference)
 • ½ šálku bílého octa
 • Voda (pro vytvoření pasty)

Potřebujete přírodní čistič, který promění vaší zanešenou toaletu na voňavou a čistou? V míse smíchejte jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob. Do směsi přidejte tea tree olej (nebo jiný esenciální olej podle preference). Tea tree olej má antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které pomáhají dezinfikovat.

Nakonec přidejte bílý ocet. Reakce mezi octem a sodou vytvoří pěnu, která pomůže při odstraňování nečistot. Postupně přidávejte vodu a směs míchejte, dokud nevznikne konzistence podobná pastě. Nanesete pastu na povrch toaletní mísy a nechte působit alespoň 15-20 minut. Vyčistěte toaletu kartáčem nebo houbou, abyste odstranili zbylé nečistoty a skvrny. Nakonec opláchněte vodou.

Čištění záchodové mísy s jedlou sodou.

Zdroj: iStock

Přírodní čistič na odstranění vodního kamene

Ingredience:

 • 1 šálek bílého octa
 • 1 citron (šťáva)
 • 1/2 šálku vody
 • 1/2 šálku jedlé sody

Kdo někdy nepotřeboval odstranit vodní kámen. S tímto přírodním čističem se ho zbavíte během okamžiku. Ve vhodné nádobě smíchejte bílý ocet, citronovou šťávu a vodu. Postupně přidejte jedlou sodu. Směs bude probublávat a vytvářet pěnu. Míchejte, dokud se soda zcela nerozpustí. Směs aplikujte přímo na postižené místo, kde se nachází vodní kámen.

Přečtěte si také:
9 tipů, jak vybrat energeticky úsporné spotřebiče

Dejte pozor, aby se směs nedostala na povrchy, které by mohly být poškozeny (například mramor). Nechte působit alespoň 15-30 minut. Pro silnější vodní kámen můžete nechat působit déle. Po uplynutí doby otřete houbou nebo kartáčem na čištění. Umyjte vodou.

FOTOGALERIE

Text: Claudie Kornelová
Zdroje:
Kniha – The Organically Clean Home: 150 Everyday Organic Cleaning Products You Can Make Yourself–The Natural, Chemical-Free Way od Becky Rapinchuk
Kniha – Naturally Clean Home od Jeffrey Hollender a Geoff Davis
Kniha – The Naturally Clean Home: 150 Super-Easy Herbal Formulas for Green Cleaning od Karyn Siegel-Maier
Foto: iStock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: čištění domácnosti domacnost úklid domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze