Zdroj: Shutterstock

Zimní zahrádkářské tipy: Jak využít únor k přípravě na jaro

01. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Únor bílý, pole sílí. Tak praví pranostika. Na naší zahrádce můžeme dělat v únoru mnoho aktivit, než jen čekat, až roztaje sníh a do půdy se dostane voda. Okopávání je kvůli promrzlé půdě nemožné a o sázení přímo do záhonů také nemůže být řeč.

Jaro se pomalu blíží, ale ještě není zcela možné pracovat na zahrádce tak, jak bychom si možná přáli. V posledním zimním měsíci můžeme pečovat o stromky, ptactvo nebo si předpěstovat semínka. Jakou prací na zahradě si zkrátit chladné dny a využít únor v zahrádce na maximum?

Přečtěte si také:
Ze staré chatky v zahrádkářské kolonii je dnes moderní domek se vším potřebným, navíc i s krásnou zahrádkou

Starost o ptactvo

Ptačí osazenstvo si rádo pochutnává na ovocných stromech a další úrodě, ale také nám pomáhá v likvidaci housenek a škůdců. Je proto velmi výhodné pečovat o ptactvo s láskou.

Ptačí budka na stromě

Zdroj: Shutterstock

Ptačí budka zavěšená v korunách ovocných stromků přiláká různé druhy sýkorek. Velice rádi se postarají o housenky, které by mohly stromkům škodit.

Předpěstování semínek

Půda je promrzlá a pracovat na záhonech se příliš dobře nedá. To nic nemění na tom, že můžeme předpěstovat semínka doma. S výsevem na parapetu můžeme začít s ranými saláty, s košťálovou zeleninou, s rajčaty, mrkvemi, lilky, paprikami či se zelenými bylinkami. Kromě jedlých plodů můžeme předpěstovat také květiny, třeba jiřinky.

Včasné přesazování

Kromě dobře naplánovaného termínu pro předpěstování semínek je neméně důležité včasné přesazování a přepichování. Je to zásada pro kvalitní sadbu a následnou bohatou sklizeň. Malé rostlinky jsou vhodné k přesazení, mají-li 2 děložní lístečky a jeden list pravý.

Malá rostlinka

Zdroj: Shutterstock

Postup je takový, že kořínky mírně zkrátíme a přesadíme do sadbovače. Přepichujeme obezřetně a nespěcháme, abychom nepoškodili kořínky nebo rostlinky.

Opatrování stromků

Dřeviny a stromky bývají s prvními slunečními paprsky zmatené a mají tendence rašit. Časté střídání teplot v únoru ovšem nepřeje jejich růstu. Proto necháváme ochranný obal na dřevinách a stromcích do doby, než skončí mrazy. Průběžně prověřujeme, zda je ochranný obal v pořádku, bez vad a děr.

Přečtěte si také:
Zakládáme zahradu: 13 tipů pro začínající zahrádkáře

Přijdou-li mrazivé dny, můžeme ochranný obal zesílit netkanou textilií. Pohyb na zahradě můžeme využít i na očistění dřevin od sněhu. Když sníh pokryje dřeviny, keře a stromky, je dobré oklepat ho například smetákem.

Sklizeň zeleniny

Kadeřávek, růžičková kapusta nebo zimní cibule a pórek – nadešel čas sklizně těchto vitamínů. Kapusta hlávková nebo růžičková vydrží i pod sněhovou nadílkou.

Růžičková kapusta

Zdroj: Shutterstock

Díky tomu si můžeme dopřát skutečně čerstvou zeleninu i v zimě. Například hlávková kapusta snese i teploty 10 stupňů pod nulou. Pokud není půdu velmi zmrzlá, hodí se vykopat i křen.

Hnojení

Únor je považován za poslední měsíc, kdy je možné přihnojovat průmyslovými hnojivy. To platí za předpokladu, že jsme nehnojili už na podzim. Přílišné hnojení průmyslovým hnojivem může způsobit spálení rostlin.

Přečtěte si také:
Příběh zahrady, která je krásná i funkční v každém ročním období

Menší dávku hnojiva můžeme přidat v sezóně přímo k rostlině. Pokud nebyl záhon přihnojený na podzim, můžeme v únoru připravit záhony právě přihnojením.

Příprava skleníku

Po skončení mrazů se můžeme pustit do přípravy skleníku. Umyjeme skla, opravíme případné vady nebo praskliny a očistíme případné zbytky z poslední sklizně.

Skleník

Zdroj: Shutterstock

Připravit na sezónu můžeme i fóliovník. Překontrolujeme konstrukci, spoje a plachtu. Případné vady a díry sešijeme či jiným způsobem vyspravíme.

Kontrola zahradních nástrojů

Jaro už pomalu klepe na dveře. Raději si průběžně a včas kontrolujme stav zahradních nástrojů a nářadí. Kovové části zahradního náčiní můžeme pravidelně natírat olejem. Olejovou péči si zaslouží i dřevěné části. Zahradnické nůžky zaslouží speciální péči – kvůli rychlé korozi je nutné udržovat nůžky suché, čisté a ostré.

Fotogalerie

Text: Adéla Ozomová
Foto: Shutterstock
Zdroj: culinabotanica.cz, floranazahrade.cz, jimejinak.cz

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Dům a zahrada hnojeni pestovani zelenina
Sdílejte článek

Diskuze