Barvy, vzory, struktury

17. 02. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Textilie vnášejí do interiéru měkkost, barvy, vzory a struktury. Právě bytový textil poskytuje mnoho prostoru pro fantazii a vyjádření osobního vkusu, a tak nám pomáhá přeměnit byt na domov – útulný, pohodlný a neopakovatelný. Chcete-li […]

Textilie vnášejí do interiéru měkkost, barvy, vzory a struktury. Právě bytový textil poskytuje mnoho prostoru pro fantazii a vyjádření osobního vkusu, a tak nám pomáhá přeměnit byt na domov – útulný, pohodlný a neopakovatelný.

Chcete-li dotvořit byt textilem, měli byste rozumět barvám – zjistit něco o jejich působení na city a psychiku člověka, o jejich vlivu na prostor a světlo. Je dobré vědět také něco o vzorech a optických efektech, kterých se jimi dá dosáhnout. Při výběru dekoračních látek musíme pamatovat i na praktickou stránku – mechanické vlastnosti materiálu, které ovlivňují možnosti jeho použití, způsob údržby a podobně. Při zařizování bytu se musíte rozhodnout pro určitý styl svého domova a jemu přizpůsobit volbu nábytku, doplňků a, samozřejmě, i bytového textilu. Tkaniny se při zařizování využívají mnoha způsoby, ale asi nejvýraznější vliv na podobu bytu mají dekorace oken a textilní čalounění nábytku.

Barevnost a vzory bytových textilií
Textilie v bytě by měly ladit s barevností nábytku, podlahy a stěn. Nejlépe je přesvědčit se o tom přímo v interiéru (dekoratérská studia to, samozřejmě, umožňují). Právě látka může pěkně propojit různé barvy v jedné místnosti nebo do ní může vnést novou, oživující barvu. Volba barevnosti a vzoru záleží zejména na vašem vkusu, ale musíme ji přizpůsobit i světelným poměrům v místnosti. Tmavé místnosti orientované na sever můžeme „zahřát“ teplými a světlými odstíny žluté, oranžové a červené, ve slunečných prostorech orientovaných na jih bude osvěžujícím dojmem působit chladná barevnost od zelené přes azurovou a modrou až po odstíny fialové. Barevnost a vzor by se měly přizpůsobit i rozměrům místnosti – do malých místností jsou vhodné světlé, neutrální a jemné pastelové barvy, tkaniny s drobným vzorem, případně jednobarevné tkaniny. Ve velkých prostorech vyniknou i velké a pestré motivy a odvážnější barevnost. Tam, kde je dostatek prostoru a světla, nemusíme se bát ani tmavých odstínů a výrazných vzorů. Volba barevnosti závisí též na typů místnosti a temperamentu obyvatel. Například do ložnice nebo pracovny se hodí jemné tlumené barvy a decentní vzory, které působí uklidňujícím dojmem, obývák může být i barevně odvážněji zařízen, dají se zde použít nápadné materiály, vzory i detaily. Právě textil dává mnoho možností pro zdůraznění určitých částí interiéru – například místa na posezení, je-li obývák propojen s kuchyní.

Potahy
Látkový potah by měl být příjemný na dotyk, a už na pohled pevný a odolný. Potahové textilie se vyrábějí z různých, nejčastěji směsových materiálů, s různým typem vazby a různou hustotou. Zjednodušeně se dá říci, že čím hustší tkanina (uvidíte to při pohledu proti světlu), tím je i odolnější, avšak nemusí to platit vždy. Na odolnosti se stejnou měrou podílejí i materiál, druh vazby, drsnost vlákna…

Na látkách určených pro čalounění bývá označen stupeň odolnosti (u různých firem se tyto stupnice mohou trochu lišit), který určuje, pro jaký typ potahů jsou vhodné – například na dekorační křesílko v hale stačí méně odolná látka, sedačka v obýváku by měla mít co nejodolnější potah. (Kvalitní látky mohou mít životnost i desítky let.) Pro čalounění nábytku se používá také zvláštní textilie (vyrobená z mikrovláken z polyesteru, bavlny a polyuretanu), která na pohled vypadá jako semiš či broušená kůže. (Její názvy jsou různé podle výrobce, např. Alcantara, Alcara apod.) Na rozdíl od semiše či broušené kůže se však jednoduše udržuje. Je měkká a příjemná na dotyk a zároveň mimořádně odolná proti opotřebování. Dá se čistit vodou a neutrálním mýdlem, případně prát v pračce, a po usušení upravit jemným kartáčkem.

V poslední době jsou oblíbené bytové textilie, zejména potahy, se speciální úpravou – apreturou. (Asi nejznámější jsou Scotchgard ™ Protector a teflonová úprava.) Apretura je vlastně ochrana vláken, z nichž je textilie vyrobená. Okolo každého vlákna se vytvoří průhledný film, který zachová barvu i průdušnost textilie, látka není výrazně pozměněná ani na dotyk, avšak změní se jiné její vlastnosti – například se sníží mačkavost, elektrostatický náboj (tkanina potom „odpuzuje prach“) anebo nasákavost. (Apretury mohou mít různý účinek.) Textilie s apreturou jsou mnohem dražší, avšak výrobci při jejich správné údržbě zaručují až trojnásobnou životnost.

Největší výhodou apretur při čalounění je, že rozlitá tekutina, například nápoj se hned nevsákne, ale drží se na povrchu, a máte tak dost času „nehodu“ odstranit. Tekutinu musíte hned oprášit (třeba i rukou) z tkaniny a zbytek co nejdříve setřít suchým hadrem. Tyto textilie se, samozřejmě, nesmějí čistit namokro, protože by se tím odstranila apretura, anebo by se na látce mohly udělat fleky. Proto se z většiny potahů běžně jen vysává prach, jen jednou za čas je nutné vyčisti je suchou pěnou a překartáčovat. Úplně jinak se čistí tzv. převlékací potahy – ty jsou nejčastěji určené pro praní v pračce (musíte si všimnout symbolů, které označují způsob údržby). 

Zavěšené textilie

Dekorace oken je celá věda nebo spíše umění. Textilie na oknech musíme sladit s interiérem ve stylu, barevnosti a vzorech, v úvahu však musíme brát i jejich funkci. Závěs či záclona mohou okno jen zdobit, avšak v případě potřeby také zastínit místnost (to záleží například na situování bytu). Všechny tyto požadavky ovlivňují výběr materiálu a způsob zavěšení.

Jemné záclony rozptylují světlo, které vniká do místnosti, a brání pohledům zvenčí, barevné průsvitné tkaniny však ovlivňují i barvu světla v místnosti. Chcete-li použít závěs hlavně pro zatemnění místnosti, vyberte si co nejtlustší a nejtmavší materiál. I u světlých a jemnějších tkanin však můžeme snížit propustnost světla různými zatemňovacími podšívkami. Zatažené těžké závěsy v zimním období snižují únik tepla oknem, ale mohou teplotu v místnosti ovlivňovat i nepříznivě, brání-li proudění vzduchu okolo radiátorů.
V nabídce interiérových studií najdete také různé speciality – například takzvané teflonové záclony. Na jejich rubové straně je nanesená vrstva teflonu, která odráží sluneční záření a do místnosti propouští jen rozptýlené světlo (oceníte to například při práci na počítači). Díky těmto záclonám se v létě interiér nepřehřívá od slunce.

Textilní dekorace oken se většinou věší a řasí pomocí pásků na řasení nebo se na ně přišívají různá poutka (ta můžeme vázat, zapínat na knoflík nebo navlékat na tyč či záclonové kroužky), avšak fantazii se meze nekladou. Podle způsobu zavěšení můžeme potom textilii rozhrnovat nebo nařasit a upevnit na boku. Pro zavěšení se nejčastěji používají záclonové tyče z různých materiálů a různých tvarů, v moderních interiérech pěkně vyniknou elegantní kovová lanka. Dekorační závěsy s pelmetem (rovný pás zakrývající kolejničku), volány, girlandami anebo střapci se hodí zejména k historickému nebo historizujícímu nábytku.

Záclony a závěsy se prodávají na výšku 290 až 300 cm, a je-li to potřeba, zkracují se shora. Ostatní dekorační látky mívají šířku asi 140 cm. Jemné záclony mívají na spodním okraji všitá olůvka, aby pěkně visely.

U všech bytových textilií si musíte už při koupi prohlédnout symboly pro čištění (bývají uvedeny na vzorkovnicích nebo na jednotlivých vzorcích). Většina dekoračních látek se dá prát v pračce, nesmíme jich však dávat do bubnu příliš najednou, aby se zbytečně nepomačkaly. Zejména záclony a jemné tkaniny je vhodné prát v pracím pytlíku (anebo třeba ve starém povlaku), které látku ochrání před zatržením či poškozením o buben pračky, přičemž takové praní je i celkově šetrnější. Závěsy a záclony vám také může vyčistit úklidová firma. 

Co se „nosí“
Podobně jako v odívání, i ve světě bytového textilu a interiérových dekorací vládne móda. Trendy se tu střídají sice o poznání pomaleji, ale na trh stále přicházejí nové zajímavé materiály, v nové barevnosti a s novými vzory.

A co dnes „letí“ v interiéru? Například při dekorování oken jsou ještě pořád v módě průhledné jednobarevné tkaniny – tvrdší organzy i lehké jemné voály. Můžeme je vrstvit, kombinovat více barev… V moderním interiéru s nimi nemůžete šlápnout vedle (samozřejmě, když vhodně sladíte barevnost). V trendu je také něco mezi závěsem a záclonou (záclony s vypalovanými vzory) – materiál, na kterém jsou kombinované průhledné a neprůhledné části.

U nás si ještě stále zachovává množství příznivců střídmý průměr, v němž se využívá decentní barevnost v tónech bílé, máslové, béžové až po hnědou, nebo odstíny šedé. Tento elegantní styl je příznačný zejména pro italské designéry. Tkaniny jsou převážně jednobarevné, se zajímavou strukturou či způsobem vazby, nebo s velmi jemným vzorem. Ani v minimalistickém interiéru však nemusíme zapomínat na akcent, například barevný či tvarový detail, který místnost oživí. Dekorace na oknech jsou zde nařaseny jen minimálně nebo vůbec, přednost se dává skládaným roletám a jednoduchým záclonám před závěsy. Záclony bývají většinou hladké anebo jen s jemnou výšivkou v té samé barvě, bílé nebo máslové. Vyhrnovací rolety (mohou být i z průhledných materiálů) se skládají do pásu a jsou zajímavou dekorací v roztažené i složené podobě. Pěkně působí také s výraznějším vzorem například v dětském pokoji. V jednoduchých moderních interiérech není místo pro ubrusy, když bez nich nemůžete být, sáhněte po průhledných, nejlépe jemně lesklých materiálech.

I na záclonách se projevil dnešní trend živějších a odvážnějších barev a lesku. Lesk je dnes totiž v bytovém textilu „jednička“ – najdete ho na materiálech jakékoliv hrubosti, jednobarevných i vzorovaných.

U dekoračních látek jsou dalším módním proudem syté barvy a lesklé materiály s kovovým vzhledem (například imitace hedvábí nebo taft). Závěsy z hustě tkaných, tvrdých materiálů je zvykem navíc i podšívat a aranžují se vždy napevno. Mohou být až tak dlouhé, že na zemi vytvářejí další sklady a záhyby. Zejména anglický moderní textil je typický výraznou barevností a nápadnými vzory. Angličtí designéři sahají „s klidem Angličana“ po křiklavých barvách, jako jsou cyklámenová či tyrkysová a jejich odvážných kombinacích.

Dnes je v módě dekorovat interiér textiliemi, které tvoří barevně sladěnou sérii. Mohou se použít stejné vzory na různých materiálech, například na zácloně a dekorační látce, nebo jsou na stejném materiálu různé vzory (pásky, kvítky nebo káro) ve stejné barevnosti, a tak se dají pěkně sladit například závěsy s potahem sedačky či plédem na posteli. Součástí takových sérií, které nabízejí dekoratérská studia, bývají i tapety či koberce.

Váš domov by měl být pro vás útočištěm, měl by na vás působit pozitivně. Proto si i bytový textil vybírejte zejména podle hlasu svého srdce. Módních trendů je totiž mnoho a stále se mění, ale váš byt tak často změnu nepotřebuje. 

Jak si vybrat
Nabídka ve speciálních obchodech a dekoratérských studiích je nepředstavitelně široká. V množství vzorkovnic se nabízejí látky podobných vzorů v různých barevných kombinacích nebo celé série většího množství sladěných vzorů či materiálů v každé barevné kombinaci – dohromady tisíce různých textilií. Pochopitelně, nelze mít všechny na skladě, a látky se objednávají (dodávají se asi za 2 až 4 týdny). V obchodě s metrovým textilem se dá koupit dekorační látka ihned, v porovnání s interiérovými studii je však výběr velmi omezený.

Už před návštěvou studia byste měli mít přibližnou představu o stylu a barevnosti interiéru, zda chcete látku jednobarevnou nebo vzorovanou, geometrický či květinový vzor… A, samozřejmě, měli byste také vědět, na co přesně látku potřebujete – zda na závěs, na potah nebo na oboje, zda má závěs jen clonit, aby nebylo vidět dovnitř, nebo zda má místnost zatemnit a podobně. Musíte si odpovědět i na jiné otázky, které se týkají vlastností materiálu – zda dáte přednost přírodnímu materiálu, anebo je vaší prioritou jednoduchá údržba.

Když budete mít přibližnou představu a stanovíte si určité hranice, bude se vám lehčeji vybírat. Vyberte si více vzorků a definitivně se rozhodněte až přímo v interiéru – barva i vzor zde totiž mohou působit úplně jinak než v obchodě – doma máte jiné světlo, látka jinak působí v porovnání s barvou stěn či nábytku…

Interiérová studia nabízejí komplexní služby. Dekoratér vám umí poradit při výběru vzoru a materiálu, v interiéru zaměřit, navrhnout a nakreslit, jak by mohla dekorace vypadat. Součástí služeb je i ušití a zavěšení, dodávka závěsného systému či šití doplňků, mohou vám také dohodnout služby čalouníka či tapetáře (v některých katalozích si můžete k dekoračním textiliím vybrat i sladěné tapety a bordury), interiérová studia obvykle nabízejí i koberce. Můžete si dát dekorovat celý interiér na zakázku – čalounění, závěsy, záclony, doplňky, tapety a koberce, dát si ušít polštáře, plédy na postele, dokonce i dětské kostky, matrace, sedačky… cokoliv, co je z textilu. Anebo si jen koupíte látku, či dáte ušít závěsy – to závisí jen na vás. 

Čeho si musíte všímat na látce
Pro každý účel se hodí jiná látka – na čalounění, které se velmi namáhá, by měla být pevná a hustě tkaná, na závěs neprůhledná, na záclony zase jemná a průhledná… Mnoho vlastností látky můžeme zjistit zrakem a hmatem – nemusíme se bát vzorek zmačkat a natáhnout v rukou, abyste zjistili jeho pevnost. Chcete-i vědět, zda je látka příjemná na kůži, zda není příliš drsná nebo zda „nekouše“, přiložte si ji na krk.  Podrobnějším prozkoumáním můžeme zjistit také rovnoměrnost potisku a tkaní (kvalitní tisk by měl být rovnoměrný i při pohledu z rubové strany). Důležitými vlastnostmi, které určují kvalitu látky, jsou i odolnost proti prodření, stálobarevnost či nízká srážlivost, ty však nejsou na první pohled vidět. Nejjistější je proto spolehnout se na značku a seriózní firmu. Vodítkem může být také cena – když látka stojí více (přitom vzor může být téměř stejný), je jisté, že je kvalitnější, a bude stejně pěkná i po letech – nevyblednou na ní barvy, neztratí pevnost, neprodře se a ani nevytahá. A rada na závěr? Pokud nechcete zařízení bytu často měnit, používejte co nejkvalitnější materiály, na jaké vám stačí peněženka.

Erika Kuhnová
Foto: Bőhm, Decor Interier, Jab Anstoetz (Interstil)

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy interier textilie
Sdílejte článek

Diskuze