Bydlete prakticky: Vyvarujte se těchto chyb při zařizování obýváku
Pokud byste se lidí ptali, jakou funkci má obývací pokoj, dostali byste množství různých odpovědí. Každý máme totiž nejen svoji představu, ale i odlišné zvyky a životní styl. Určitě se však všichni shodneme, že tato místnost by měla být útulná, pohodlná a příjemná.
Jestli stojíte před zařizováním nového obýváku nebo jeho obnovením, mějte na zřeteli to, abyste vytvořili jeden harmonický a oku lahodící celek. Musíte zvážit barevné nátěry na stěny, jaký nábytek už máte a co ještě potřebujete. Nejdůležitější však je vybrat si styl, do kterého jej chcete odít.
Umístění nábytku
Nábytek je u stěny nebo v rohu, a tak obývák působí jako taneční sál. Stejným problémem bývá disproporce nábytku k místnosti či jeho množství – příliš hodně nebo příliš málo.
Řešení: Při umisťování nábytku jsou základem komunikační linie, které by měly v obýváku umožňovat plynulý a bezproblémový pohyb. Měly by tedy být přímé, co nejkratší, v místnosti byste neměli nic zbytečně obcházet. Jestli máte nějaký starý nábytek a budete ho kombinovat s novým, dávejte pozor na jejich výšku, velké výškové rozdíly působí disharmonicky a nepěkně. Stejně tak když je stará pohovka příliš velká, netlačte ji tam na sílu.
Něco vám v obýváku chybí? Doplňte jej novými kousky nebo vsaďte na bytový textil. Naopak pokud je přeplněný, něčeho se vzdejte.
Kam s kobercem?
Koberec je v obýváku malý a uprostřed připomíná jen ostrůvek. Nezapomínejte, že koberce nejsou jen na okrasu, ale poskytují zejména pohodlí.
Řešení: Koberec by měl být správně pod celou délkou pohovky. Stejně tak se ujistěte, že je od ní na obou stranách minimálně o 15 cm širší. Mezera mezi velkými kusy nábytku, například od pohovky ke konferenčnímu stolku, by měla být ideálně okolo 60 cm. To vám může pomoct vypočítat celkovou velikost koberce.
Velkoobchody nabízejí škálu standardních velikostí (například 200 × 300 cm), ale pokud velikost nevyhovuje vašemu prostoru, můžete si nechat vyrobit koberec na míru. Záleží na typu koberce, ale požádat o rozměr na míru není až tak finančně odlišné, jak byste očekávali.
Osvětlení
Jedno centrální osvětlení a stojací lampa u pohovky. To rozhodně nestačí! V obýváku byste osvětlením neměli šetřit, protože se jím reprezentujete.
Řešení: V obýváku byste měli vytvořit osvětlovací zóny, které je možné ovládat nezávisle na sobě. Hlavní osvětlení by mělo výrazně osvětlit celou místnost a stejně tak by mělo dobře vypadat, i když je vypnuté, aby celkově ladilo s designem obýváku. Relaxační svítidla vyzařují poměrně málo světla a jejich úlohou je vytvořit přítmí.
Hodí se na večer ke sledování filmů či rozhovorům s přáteli a rodinou. Stejně tak si obstarejte dekorační svítidla, která jsou nepřímým zdrojem světla. Osvětlit tak můžete obrazy, vitríny, knihovny nebo strop, který se nasvícením opticky zvýší.
Vyvarujte se chaosu barev
Příliš mnoho barev, materiálů a míchání vícero stylů zanechává v prostoru dojem chaosu, ve kterém si absolutně neodpočinete, dokonce vás může i iritovat.
Řešení: Na začátku jste si zvolili jeden styl, kterého byste se měli držet. V současnosti je oblíbené některé styly navzájem míchat. Je však třeba vědět které. Například severský design si rozumí s venkovským nebo boho stylem.
Retro zas perfektně doplní industriál. Následně si vyberte jednu až dvě základní barvy a hlavní materiál na nábytek a svítidla. Je dobré, když se materiály opakují. Ve finále prostor okořeňte jedním, maximálně dvěma nápadnými kousky. Podobnou roli zastávají i dekorace, které můžete vždy obměnit.
Dodejte obýváku osobitost
Jakousi nedokonalostí (není to vysloveně chyba), která trápí mnohé domácnosti, je, že obývák budí dojem „showroomu“ nebo jako kdyby byl vystřižený z katalogu.
Řešení: Takový obývák poznáte velmi snadno. Vše je v něm perfektní: jednotný nábytek, který je přesně na svém místě, nechybí policový regál na TV, velká luxusní pohovka, dokonale sladěné barvy a vhodně umístěné doplňky. Avšak i navzdory své dokonalosti je fádní, chladný a něco v něm chybí. Tím něčím je osobitost těch, kteří ho obývají. Proto při zařizování dejte na vlastní pocity, vnášejte do něj svoje vlastní prvky.
Jste milovníkem handmade? Vytvořte si vlastní dekorace. Jestli hrajete na kytaru, zavěste ji na stěnu. Milujete indickou kulturu? Vneste ji do něj! Cokoliv, co vystihuje váš charakter.
Text: Miroslava Maceková, Martina Paulová
Foto: Archiv firem
Zdroj: časopis Home