Zdroj: Iva Štarman

Dokonale promyšlený jednopokojový podkrovní byt

10. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Vtěsnat na 39 metrů čtverečních obývák, kuchyň, jídelnu, ložnici, koupelnu i předsíň tak, aby prostor působil vzdušně, vůbec není jednoduchý úkol. A pokud možnosti na využití i vzhled místnosti ještě komplikují šikmé stěny podkroví, je nutné opravdu dobře promyslet každý detail.

Jednopokojový podkrovní byt v centru Trnavy plánoval jeho majitel pronajímat. A na to musel projít prostor pod střechou novostavby promyšlenou úpravou – tak, aby se z něj stalo atraktivní moderní bydlení, sice ne velké, ale praktické a funkční. Jelikož byt byl určený na pronájem, mělo být jeho řešení zároveň univerzální a zařízení takové, aby se všechno dalo jednoduše udržovat.

Přečtěte si také:
Miniaturní podkrovní byt aneb Co se dá vykouzlit na třiadvaceti metrech čtverečních

S tímto zadáním oslovil majitel sourozence Martinu a Martina Hreščákových, architektku a designéra, kteří se pod značkou triha věnují interiérovému i produktovému designu. Právě toto spojení se ukázalo v malém prostoru jako velmi praktické – i díky multifunkčnímu vybavení navrženému přesně na míru konkrétnímu prostoru se totiž podařilo šikovně využít každý čtvereční metr.

Pohled do koupelny

Pohled do koupelny. Zdroj: Iva Štarman

Holobyt bez koupelny, podlah a dveří dával dvojici autorů široké možnosti na tvořivá řešení, počínaje dispozicí a konče nábytkem a detaily zařízení. Sourozenci se v první řadě soustředili na prakticky uspořádanou dispozici, přičemž se zároveň snažili dosáhnout dojmu vzdušnosti a otevřenosti. Odstranili tedy původní příčku, která oddělovala předsíň, takže se v jediné obytné místnosti setkaly nejen kuchyň, jídelna a obývák, jejichž spojení je obvyklé, ale i předsíň a ložnice.

Podkrovní miniloft

Podkrovní miniloft má výhradně střešní okna – pět oken VELUX perfektně prosvětluje celý prostor, čímž pomáhají dosáhnout příjemného pocitu vzdušnosti a prostornosti i navzdory skromným rozměrům bytu. Zdroj: Iva Štarman

„Asi nejdůležitější pro nás bylo dispoziční řešení bytu,“ říká Martin. „Prostor, který zahrnuje všechny funkční zóny, se nám přitom podařilo uspořádat logicky a současně tak, aby se jednotlivé funkce navzájem prolínaly bez zbytečných chodeb. Díky tomu je celý byt opravdu efektivně využitý do posledního čtverečního centimetru, což je v malém prostoru velmi důležité,“  vysvětluje.

Podkrovní miniloft

Jednoduchá logická dispozice a minimalistické barevné řešení vnášejí do prostoru klidnou harmonii. Laminátová podlaha s dubovým dekorem se stromkovým vzorem odkazuje na staroměstský byt. Zdroj: Iva Štarman

Zajímavým multifunkčním řešením je v tomto směru oddělení spacího koutu od zbytku místnosti lamelovým paravánem, který ze strany předsíně slouží jako praktický věšák na kabáty.

„V našich návrzích se snažíme najít tu správnou kombinaci funkčnosti a estetiky. Máme rádi řešení, v nichž se spojuje elegance a zajímavé nápady.“

Součástí promyšleného prostorového návrhu je i uspořádání zařízení hlavně po obvodu místnosti. Tím se šikovně využila nízká místa pod šikmými stěnami, vytvořil se dostatek úložných prostor a jádro bytu zároveň zůstalo vzdušné a průchodné, čímž se potlačil stísňující dojem ze střešní šikminy. Vytvoření příjemného pocitu vzdušnosti pomáhají i střešní okna, která do bytu přivádějí množství denního světla, jakož i jednoduché a čisté barevné řešení.

Podkrovní miniloft

Střešní okna do bytu přivádějí množství denního světla. Zdroj: Iva Štarman

Jeho základ tvoří světlá podlaha s dubovým dekorem a bílé povrchy stěn i většiny nábytku, které doplňují barevné akcenty v odstínech modré a petrolejové. Oživení přinášejí i plochy s trendovou strukturou jemnozrnného terrazza, která se objevuje na stěnách obýváku, na příručních stolcích i na obkladu v koupelně.

Přečtěte si také:
Přeměna bytu v podkroví na klidný a kultivovaný prostor
Prostorná samostatná koupelna

Prostorná samostatná koupelna s přirozeným denním světlem a možností větrání je příjemnou předností tohoto podkrovního bytu. Zdroj: Iva Štarman

Veškerý nábytek je atypický a vyrobený na míru. Autorská dvojice se přitom postarala nejen o jeho návrh, ale sourozenci měli pod palcem i výrobu zařízení a kompletní realizaci interiéru na klíč. Jelikož šlo o firmy, s nimiž studio triha úzce spolupracuje, všechny požadavky a představy mohly dotáhnout do posledního detailu.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Iva Štarman
Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty malé byty podkrovní byty střešní okna terazzo
Sdílejte článek

Diskuze