Drsný byt rozdělený na buňky popírá trendy i mýty
Kombinace studeného betonu a harmonizujícího dřeva se může zdát naprosto kontrastní, nicméně finální efekt, který se v rekonstruovaném interiéru podařilo vytvořit, ukazuje opak. Projekt „Čtyři zákoutí“ získal ocenění „Nejlepší interiérový design“ АРХИWOOD 2018.
Ne spojovat, ale členit do buněk
Prostor bytu se táhne podél řady oken při čelní fasádě výškové budovy. Je opakem dnes tak častého sjednocování prostorů do velkých celků, a to je také důvod, proč působí útulně. Byt je příčnými nosnými betonovými stěnami rozčleněn do menších buněk. Každá má svůj charakter. Mírně ošumělý a schválně nedbalý vzhled těchto zdí dává celému interiéru „tvrdou povahu“. Architekt, který je nositelem několika významných ocenění, zdůraznil rozdělení bytu na jednotlivé sekce i dalšími prvky. Odhalil dva betonové sloupy a přeměnil je na umělecké artefakty.
Ložnice na jiné úrovni
Netradičním způsobem je řešena ložnice, která kontrastuje s šedou betonovou obývací místností či pracovnou. Na jinou úroveň je povýšena nejen bohatým použitím dřeva, které je i na stěnách, ale také reálně – je položena do vyšší úrovně než ostatní místnosti. Do spací buňky se dostanete po schůdcích. Působivý moment (v jinak barevně nevýrazné šedo-černé obývací místnosti spojené s bílým kuchyňským koutem) vytváří rezavá stěna s hrubou texturou, za kterou se skrývá vstup do ložnice. Dřevo v ložnici je podobné barvy. Rezavá, či oranžová barva se táhne celým bytem – kromě stěny, schodiště do ložnice, podlahy v ložnici má tuto barvu i šatník.
3D okno mezi ložnicí a obývacím pokojem
Třetím materiálem, který hraje při této rekonstrukci interiéru roli, je sklo. Momentem, který se vyplatí zmínit, je trojrozměrné skleněné okno mezi ložnicí a obytnou místností. Prostor osvěžuje, prosvětluje. V bytě je ponechán pravý stavební beton ošetřený povrchovou úpravou. Efekt tvrdosti prostoru posiluje nátěr stěn tmavým průsvitným olejem, kterým jsou ošetřeny zejména spodní části.
Hra bodového osvětlení
Použití dřeva v každé místnosti zjemňuje drsný efekt betonu a tmavých barev. Tento atypický interiér dostane speciální kouzlo při použití osvětlení, které je řešeno většinou jako bodové. Paradoxně, kombinace bodového osvětlení s drsnými texturami dělá prostor bytu útulným.
Interiér „Čtyři zákoutí“ ve zkratce
Architekt: Alexey Rozenberg
Lokalita: Moskva, Rusko
Plocha: 115 m2
Rok realizace: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Victor Chernishev