Zdroj: Luca Argenton

Podívejte se, co se stane, když v bytě kombinujete bílou barvu s tmavě modrou

02. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Projekty italského architekta Luky Camporealeho jsou charakteristické oblými prvky, ale i zajímavou hrou s barvami. Na jeho pracích je vidět, že je nejen architektem, ale že rozumí i módě a designu. Kromě renovací a návrhů novostaveb se specializuje i na maximalizaci hodnoty nemovitostí. Po jeho zásahu získá starší dům či byt novou hodnotu.

Projekt nazvaný „Greppi“ se zrodil z myšlenky vytvořit byt, který bude minimální a zároveň rafinovaný. Nevelký byt je důkazem, že zakřivená linie, klasické detaily a modrá barva v kombinaci s bílou dokážou několika jednoduchými prvky rozdělit prostor a vytvořit jedinečné, přímo scénografické prostředí. Stejně jako jeho další projekty i tento byt vyzařuje silnou dávku energie a speciální náboj hlubokého pochopení prostoru.

Modrobílé moderní apartmá s oblouky a dřevěnými parketami

Silným designovým prvkem je mřížovaný bílý strop nad hlavní místností. Zdroj: Luca Argenton

Proč modrá a bílá?

Ačkoliv Luca Camporeale rád pracuje i s jemnými odstíny, tentokrát je tomu jinak. Na otázku, proč si architekt vybral právě modrou barvu, kterou kombinoval s bílou, odpovídá slovy výtvarného umělce Vasilije Vasiljeviče Kandinského (později známého jako Wassily Kandinsky): „Modrá rozvíjí prvek nehybnosti. Klesá k černé barvě, nabývá tónu nelidského smutku, noří se do vážných situací, které nemají konce a ani ho mít nemohou. Když přejde do světlejších odstínů, …modrá nabývá lhostejnějšího charakteru a stojí daleko od diváka, jako vysoká jasná modrá obloha.“

Přečtěte si také:
Z třípokojového panelákového bytu udělali prostor pro pohodlný život důchodkyně. Srdce bytu tvoří multifunkční box

Tento ruský malíř, grafik a teoretik umění později žil a pracoval v Německu a ve Francii. Řadíme ho k průkopníkům abstraktního malířství. K jeho nejslavnějším obrazům patří například Modrý jezdec, Modrá hora,
Žlutá – červená – modrá. Není divu, že jeho tvorba a právě modrá barva inspirovala i italského architekta a designéra.

Modrobílé moderní apartmá s oblouky a dřevěnými parketami

Modrá kuchyňská linka je doplněna mramorovou šedo-bílou zástěnou. Zdroj: Luca Argenton

Temný vstup a světlý pokoj

Vstup do bytu tvoří malá chodbička, z níž se prostor rozšiřuje do hlavní místnosti. Když se podíváte z jejího konce směrem ke vstupní části, ukáže se v plné kráse i kuchyňský kout, který je umístěn vedle chodby. Obě části od sebe dělí zeď ukončená v podobě sloupu s historizujícími prvky a vrchním zaoblením po obou stranách.

Modrobílé moderní apartmá s oblouky a dřevěnými parketami

Prostor obývacího pokoje doplňuje lehká bílá policová sestava s prostorem pro televizi a šedá rohová sedačka. Zdroj: Luca Argenton

V této části zároveň nejlépe vidíme kontrast modré a bílé zjemněný parketami ukládanými do tvaru rybí kosti. Chodba, stejně jako kuchyňská linka, je v modré barvě. Vstup ozvláštňuje dekorativní zrcadlo, modrá kuchyňská linka je doplněna mramorovou šedo-bílou zástěnou.

Záhlaví postele zdobí modrá „okna“

Dalším silným designovým prvkem je mřížovaný bílý strop nad hlavní místností. Prostor obývacího pokoje doplňuje lehká bílá policová sestava s prostorem pro televizi a šedá rohová sedačka. Z obývacího pokoje přejdete k hygienickému zázemí a do ložnice. Na celé jedné stěně vynikají bílé skříně s dekorativním otevíráním.

Přečtěte si také:
Proč si zařídit bydlení v barevném eklektickém stylu?

Modrá a oblé prvky mají svůj prostor i v této místnosti. Modré zóny se zaoblenou vrchní částí jsou po obou stranách postele a za jejím čelem – zvýrazňují prostor pro noční lampy a police, zároveň připomínají historická okna či dveře. Bílé úložné prostory s dekorativním stropním osvětlením jsou i v přechodové chodbě mezi ložnicí a koupelnou.

Modrobílé moderní apartmá s oblouky a dřevěnými parketami

Obě části od sebe dělí zeď ukončená v podobě sloupu s historizujícími prvky a vrchním zaoblením po obou stranách. Zdroj: Luca Argenton

Apartmá Greppi

architektonický ateliér: Luca Campo Reale Studio

autor: Luca Camporeale

lokalita: Milán, Itálie

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Luca Argenton

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru byty malé prostory moderní interiéry retro styl úložní prostory
Sdílejte článek

Diskuze