Zdroj: Filip Šlapal

Nadčasová rekonstrukce klasického panelákového čtyřpokojového bytu

27. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byl byt, jaký známe z klasických čtyřposchoďových paneláků. Interiér čtyřpokojového bytu v pražském Suchdole proměnila bytová designérka Iva Hájková k nepoznání. Jak vypadá nadčasová rekonstrukce, jejímž cílem bylo vytvořit osobitý interiér pro potřeby moderní čtyřčlenné rodiny v jejím podání?

Návrh rekonstrukce se vyvíjel pomalu a precizně, v rámci intenzivní spolupráce mezi designérkou a samotnými majiteli bytu. Autorka proměny Iva Hájková si pochvaluje soulad mezi svým uvažováním a představami majitelů, především s hlavní atmosférou „betonového divadla“: „Majitelé mě nechali tvořit, jednotlivé prvky jsme probírali společně, hledali a nacházeli jsme ideální cestu mezi designem a praktičností.“ Hlavními požadavky z jejich strany bylo využití přírodních materiálů, optické zvětšení a provzdušnění interiéru.

Obývací pokoj

Díky jedinečnému přístupu autorky vznikl byt s osobitou atmosférou, který pyšně navazuje na svou historii.

Při dvou synech se nedá prostor úplně otevřít

Úkolem číslo jedna bylo stanovit míru otevření bytu. Po několika variantách úplného otevření prostoru dospěla designérka s majiteli k závěru, že domácnost se dvěma chlapci potřebuje oddělené pokoje a pokoj za uzavřenými dveřmi. Řešením bylo spojení obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Od denní zóny je oddělena noční část – chodba s ložnicemi, koupelnou a toaletou. Z dispozice 4 + 1 tak vznikla 4 + kk. Každá ložnice má vlastní velkou vestavěnou šatní skříň.

Přečtěte si také:
Vydařená rekonstrukce panelákového bytu v nadčasovém severském stylu
Dětský pokoj

Domácnost se dvěma chlapci má oddělené pokoje. Zdroj: Filip Šlapal

Divadelní interiér nemusí být barevný a plný efektů

Majitelka bytu je divadelní herečka a velký fanoušek divadla, což designérku automaticky inspirovalo. Mottem konceptu se stalo heslo: „Život je krásné divadlo“. Divadlo však vůbec nemusí znamenat hodně barev, tvarů a barevných efektů. V tomto panelovém bytě je tomu přesně naopak. Divadlo, které designérka navrhla, je minimalisticky pojaté, klidné. A co je nejdůležitější, směřuje k podstatě, odhaluje důležité základy – doslovně i v přeneseném významu.

Podlaha z dubových desek

Podlaha z masivních dubových desek připomíná divadelní jeviště. Zdroj: Filip Šlapal

Materiály ve své podstatě: beton v paneláku nemusíte skrývat

Protože jde o panelový dům, je jasné, že základní konstrukční materiál domu je beton. Ten Iva Hájková využila i při proměně. Jejím cílem bylo vnést do bytu autentičnost a nijak neskrývat, že byt se nachází v panelovém domě. Zároveň nechtěla, aby působil historicky, a proto využila tradiční materiály, ale v moderní podobě. Doplňkovými materiály jsou dřevo a mosaz – všechno v surovém stavu.

Přečtěte si také:
Panelákový byt s moderním nádechem Provence

Část stěn a stropů je očištěna od nánosů omítky, betonové panely jsou ošetřeny bezprašným nátěrem. Podlaha z masivních dubových desek připomíná divadelní jeviště. Mosaz najdete na dvířkách kuchyňské linky a detailech, jako jsou úchytky a světla. Ty jsou vyrobeny podle autorského návrhu designérky. Mosaz je upravena broušením a voskováním, aby dostala moderní nadčasovou podobu.

Kuchyňská linka detail

Spodní část linky obložili mosazným plechem. Je ručně broušený a voskovaný, přináší měnící se a zrající krásu. Zdroj: Filip Šlapal

Další podoby s divadlem: šatní skříně jako opona

Velké mosazné svítidlo v obývací části evokuje hravým způsobem výrazné lustry, charakteristické pro divadlo. V bytě najdete i „oponu“ – je jí praktické uzavření šatních skříní v předsíni. „Opona“ je podobně jako ta divadelní měkká na dotyk a má sytou barvu. V koupelně a na toaletě je velkoformátová dlažba se vzhledem terazza, stěny jsou obloženy obkladem ve tvaru cihličky s kontrastní spárou. Atmosféru propracovanou do posledního detailu dotváří moderně pojatá lucerna vyrobená na míru. „Prostor pro kuchyň je poměrně úzký, a tak jsme pozornost odvedli jinam. Spodní část linky jsme obložili mosazným plechem. Je ručně broušený a voskovaný, přináší měnící se a zrající krásu,“ vysvětluje Iva Hájková.

Terazzo v koupelně

V koupelně a na toaletě je velkoformátová dlažba se vzhledem terazza, stěny jsou obloženy obkladem ve tvaru cihličky s kontrastní spárou. Zdroj: Filip Šlapal

Díky jedinečnému přístupu autorky vznikl byt s osobitou atmosférou, který pyšně navazuje na svou historii. Může se pochlubit kvalitně řešenou dispozicí a výbornou prací s detaily.

Přečtěte si také:
Bydlení snů v paneláku? Kompletní přeměna bytu po prarodičích vám odpoví

Rekonstrukce „na beton“

architektonický ateliér: Iva Hájková Studio

autoři: Iva Hájková

lokalita: Praha – Suchdol, ČR

realizace: 2019 až 2020

Sabína Zavarská

Foto: Filip Šlapal

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: betonové plochy byty v Praze minimalismus moderni architektura panelákové byty
Sdílejte článek

Diskuze