Feng shui a dětský pokoj

05. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Dětský pokojík patří z hlediska feng shui mezi místnosti, se kterými je nejvíce starostí. Musí totiž splňovat tři základní funkce najednou; slouží na spaní i odpočinek, hry a zábavy, ale také učení. Vzhledem k tomu, že dětské pokoje nejsou […]

Dětský pokojík patří z hlediska feng shui mezi místnosti, se kterými je nejvíce starostí. Musí totiž splňovat tři základní funkce najednou; slouží na spaní i odpočinek, hry a zábavy, ale také učení. Vzhledem k tomu, že dětské pokoje nejsou často příliš prostorné, pak je opravdu nasnadě otázka: „Mají si kde hrát?“

 

Pět elementů

Děti jsou pod vlivem dřevěné energie, která pramení v chaosu, zmatku, rozmanitosti, pestrosti a hravosti. To jsou energie, které bychom z dětského pokojíčku měli cítit. Pamatovat bychom však zároveň měli i na to, že každý člověk potřebuje ke svému harmonickému rozvoji všech pět elementů. Kromě dřeva je to oheň, země, kov a voda. Všechny prvky by zde proto měly být zastoupeny.

Neopomíjejte ani individualitu a osobnost dítěte. Aktivní a neposední potomci, kteří mohou mít problémy se soustředěním, by měli být obklopeni klidnými elementy, jako jsou země, kov a voda. Z barev využijte hnědou, béžovou, žlutou a pískovou (země) nebo bílou a fialovou (kov) anebo černou a modrou (voda). Pokojíček by měl být více uspořádaný, ze všeho by měl být cítit určitý systém, řád a pořádek. Vše volíme tlumené a uzavřené. Všechny věci by měly být rozdělené podle pravidel (například podle velikosti či barvy). Je také důležité, aby zde byl udržován pořádek, a to zejména nadejde-li čas ke spánku. Aktivní děti by neměly usínat v neuklizeném prostředí. Jako nejlepší polohu pro umístění dětského pokoje doporučujeme sever či západ.

Děti, které jsou naopak pasivní a neprůbojné, bychom měli vyburcovat k aktivitě. Pomohou nám k tomu zejména prvky dřeva a ohně. Z barev by pak měly převládat zelená, červená, růžová a oranžová. Z materiálů budeme volit hlavně dřevo. Pokojíček by měl být zařízen trošku chaoticky, neuspořádaně. Věci mohou být jen tak volně „poházeny“ po místnosti. Neměl by zde být patrný žádný velký řád či systém. Prostor by měl být co nejvolnější. Dítě musí mít pocit prostoru, volnosti, vzdušnosti a světla. Vhodné je proto pokoj často větrat, aby zde byl stále čerstvý vzduch. Necháme do něho také proudit co nejvíce přirozeného světla. Ideální poloha je pak na východ či jih.


Žlutá barva je v tomto případě příliš jasná a při spaní tak může dodávat zbytečně aktivní energii. Zde by naopak byla vhodnější modrá barva, která příjemně uklidňuje. Pro místo vyhrazené odpočinku vždy volíme barvy tlumené a klidné, aby děti mohly lehce usnout a nic je při spánku nerušilo.

Místo pro spánek, zábavu i učení

V pokojíčku dále musíme vytvořit prostor pro tři základní funkce: spánek, hru a učení. Spánku by měla vévodit klidná energie, jako je energie vody a kovu, popřípadě země. Pro místo určené k odpočinku je vhodné zvolit tlumené a matné barvy, převažovat by měla modrá. Může být doplněna bílou či fialovou. Místo na spaní musí působit klidným dojmem. Nesmí zde být nepořádek a velká rozmanitost různých věcí, obrázků a podobně. Obrázky by měly ukazovat spánek (například spícího medvídka Pú nebo jiný noční motiv). V případě, že je dítě větší a chce si v posteli číst, pak zvolíme bodové světlo – lampičku na čtení. Prostor kolem postýlky by měl působit uzavřeným a klidným dojmem.

Dětský pokoj nesmí vypadat stroze a chladně, ale měl by naopak představovat dětský svět ve své plné barevnosti a pestrosti. Jeho vybavení a dekorace pak mají odpovídat věku dítěte. Strohá řešení nemohou podporovat harmonický rozvoj dítěte.

Místo na hraní je vlastně opakem místa na spaní. Hrací koutek by měl být co nejvíce barevný. Rovněž mírný chaos, nepořádek a rozmanitost věcí jsou v tomto případě dovoleny. Nebojte se různých hraček, více barev, tvarů a materiálů. Mělo by to být místo co nejvíce prostorné. Ideální je, když sem proudí denní světlo. Osvětlení zde volíme centrální, ne bodové. Z elementů by zde měly převažovat dřevo a oheň.

Místo pro hraní by mělo být dostatečně prostorné, aby dovolovalo dětem se pěkně vyřádit. Nesmíme zapomínat, že děti mají v sobě spousty aktivní energie, kterou potřebují ze sebe odčerpat. Proto by také měly trávit co nejvíce času venku, v přírodě, která jim umožňuje jejich dětskou energii naplno využít.

Místo na učení by pak mělo pomoci dětem přijmout látku, kterou se zde učí. Velkou roli hraje element země. Z barev proto volíme žlutou. Dalšími vhodnými odstíny je světle hnědá, béžová a kávová. Vše by mělo být tlumené a se světlejším nádechem. Tmavé barvy by naopak mohly způsobit to, že se látka stane těžkou a dítě se rychle unaví. Jako doplněk se může hodit element kovu, tedy bílá a fialová. Kov by měl dítěti pomoci se lépe soustředit a nenechat se rozptylovat okolím. Kovovou energii také vytvoříte pořádkem na psacím stole a v jeho okolí. Učebnice, sešity a tužky by měly být uspořádány podle předem daného systému a pravidel. Dále bychom zde měli mít také jemný doplněk v podobě prvku ohně, který bude učícímu se dítku dodávat energii. Mohou to být různé doplňky s převahou červené, růžové či oranžové.

V dětském pokoji by mělo být co nejvíce pohádkových motivů, které působějí pozitivní a milou energií. Dítě se musí ve svém pokojíčku cítit příjemně a hlavně v bezpečí. Proto při výzdobě nevolíme strašidelné motivy, ale milé a laskavé.


Jak rozmístit nábytek?

Důležitá je také poloha postýlky a psacího stolu. Postýlka by měla být umístěna tak, aby dítě za hlavou mělo zeď. Nad postýlkou by neměla viset žádná polička s hračkami či knížkami. Dítě by z postele mělo vidět na dveře, a to v rozmezí úhlu 45 stupňů. Vstup do místnosti by neměl v žádném případě být ve stěně, kde má dítě hlavu. Čelo postele by nemělo být pod oknem a nohy by neměly mířit přímo do dveří pokoje.

V tomto případě je v místě na spaní příliš mnoho ostrých barev. Většina z nich (oranžová, růžová, tmavě červená) patří k aktivní energii elementu ohně, takže zde se dětem může špatně spát. Opět pozor na sezení. Kostka pod stolem rozhodně nebude vhodná.

Nejvhodnější poloha stolu je ta, kdy má dítě sedící na židli za zády zeď. Pokuste se vyvarovat tomu, aby sedělo zády do prostoru. Podle toho, jestli je pravák či levák pak volíme i polohu stolu, aby si dítě při psaní nestínilo rukou. Rovněž od stolu by dítě mělo mít možnost vidět na dveře.

Děti jsou velmi aktivní a potřebují svoji energii ventilovat a uvolnit se. Je proto dobře, když mají možnost své hračky vytahat ven a různě je rozmístit v hrací části. Vznikne tím velký chaos a nepořádek, který je pro děti přirozený. Čím více různých vněmů dítě má, tím lépe. Navíc hrou dítě odčerpá svoji energii a bude se mu pak i lépe spát. Na dobu spaní by však pokojíček měl být uklizený, aby nerušil dítě ve spánku.

Co bychom si však v dnešní době měli jako rodiče uvědomit, je „dřevěná“ přirozenost našich dítek. Je to energie hravá, chaotická, uvolněná, která se chce projevit a k tomu potřebuje prostor. Proto by děti měly trávit co nejvíce času venku, v přírodě, která je neomezeným prostorem. Čím více dítě tráví času venku, tím lépe prospívá jak zdravotně, tak i ve škole. Snažme se dětem vytvořit příjemné prostředí doma, ale zároveň dbejme na to, aby v něm netrávily veškerý svůj volný čas. Pamatujte na to, že příroda je pro děti tím nejpřirozenějším prostorem.

Zde jsou dobře řešeny poličky, které mají zaoblené rohy. To je velmi důležité pro vytvoření pocitu bezpečí. Rozmanitost barev pak podporuje dětskou hravost, která je v prostoru pro hraní důležitá.

BYU FENG SHUI CENTRUM PRAHA
Jiří a Dagmar Černákovi

V našem centru pomáháme klientům vytvářet harmonický domov. Klademe důraz na jedinečnost každého člověka, konkrétní rodinné vazby, skutečné potřeby a přání. Neopomíjíme ani hledisko funkčnosti prostoru. Uplatňujeme principy tradičního umění feng shui, které je založeno na harmonii člověka s prostředím, ve kterém žije a pracuje.
Více informací na
www.byu.cz

TEXT: Dagmar a Jiří Černákovi, BYU Feng Shui Centrum Praha
FOTO: archiv firem

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Dětská postýlka dětský nábytek dětský pokoj feng šuej interier nábytek do dětského pokoje Postýlky Postýlky pro miminka zarizovani
Sdílejte článek

Diskuze