Když vcházíme s fotografem do tohoto bytu, překvapuje nás ticho, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že byt se nachází v samotném centru Prahy, tramvaje a množství lidí tak mají domácí přímo pod okny. Tím druhým je to, že těmito domácími jsou hudebníci srdcem i duší – Marek Vrabec, hudební ředitel festivalu Prague Sounds, a jeho partnerka Kateřina Chroboková, známá varhanistka vystupující pod jménem Katta.
Místo, kde bydlí hudba
„Každý, kdo nás přijde navštívit, se diví, že tu hluk z ulice prakticky není slyšet,“ potvrzuje Marek Vrabec a dodává: „Vzhledem k našemu povolání máme doma rádi spíše ticho a klid.“
Přesto si nelze nevšimnout, že hudba má v tomto bytě své místo. Prozrazují to hudební nástroje v několika pokojích, gramofon a kvalitní reproduktory, a především velké S dominantně spočívající na stěně obývacího pokoje, které se každoročně na podzim přesouvá na jiný stage – přímo na scénu hudebního festivalu.
Sametové pohovky výrazných barev putovaly s majiteli ze starého bytu, ale přemýšlejí, že je časem vymění. Zdroj: Miro Pochyba
Podoba písmene S vznikla v grafickém studiu Najbrt. Původně reprezentovalo S v názvu festivalu Struny podzimu, který založil a vede Marek. V současnosti je festival přejmenovaný na Prague Sounds. „Festival je multižánrový, proto jsem chtěl, aby ho jeho název více vystihoval. Písmeno S je jako svorník spojující minulost a přítomnost,“ vysvětluje.
Historii domu si cení
Domácí Marek Vrabec nám hned na začátku vysvětluje historii domu, v němž se byt s úctyhodnou rozlohou 150 m2 nachází. „Jedná se o Hlávkovy nadační domy, které vznikly na podporu umělců. Dal je postavit Josef Hlávka podle návrhu známého architekta Josefa Fanty,“ objasňuje, přičemž je vidět, že si historie domu skutečně cení.
Část bytu, kde se nachází ložnice, je se zbytkem bytu spojená úzkou chodbou a původně sloužila jako pokoj pro služebné. Zdroj: Miro Pochyba
TOP TIP
Nebojte se i na malém prostoru použít odlišnou výraznou podlahu. Její tmavá barva v tomto případě funguje díky množství světla, které do ní proniká.
Od roku 1995 je dům dokonce kulturní památkou, proto i rozsáhlá rekonstrukce, do níž se museli Peter a Kateřina s podporou nadace před nastěhováním pustit, nebyla až tak jednoduchá. „Cítili jsme zodpovědnost, protože jsme chtěli, aby byt po rekonstrukci působil důstojně, ale zároveň moderně a kosmopolitně, abychom se tu cítili dobře,“ dodává Kateřina.
Původní prvky i kousek z cest
Rekonstrukce trvala nakonec téměř rok – a v současnosti, pár let po jejím dokončení, musíme konstatovat, že výsledný dojem působí příjemně a vyváženě;. Peter a Kateřina se snažili zachovat co nejvíc původních prvků, jako např. vysoká okna či dřevěné parkety v kuchyni a obýváku.
Oba partnery design baví, v jejich bytě je však vidět, že se nedrželi jednoho konkrétního stylu. „Inspiraci jsme čerpali hlavně z cest. Je tu kousek z Londýna, Paříže, Milána, New Yorku,“ říká Kateřina.
Ložnice se nachází na opačné straně bytu, dál od ulice, díky čemuž tu mají domácí zaručený větší klid. Zdroj: Miro Pochyba
Odvážný eklektický interiér
Některé kousky mají z předešlého bydlení, další jsou nové, jiné našli v bazarech a starožitnostech a některé zase byly vyrobené na míru. Vznikl tak odvážný, ale vkusný eklektický interiér, jakých zatím v našich končinách není mnoho, což je velká škoda.
V koutě obývacího pokoje stojí několik úlovků ze starožitnictví – na prvorepublikové vitríně jsou položené pravé staniční hodiny. Zdroj: Miro Pochyba
Profil
Kdo tu bydlí
Marek Vrabec, hudební ředitel festivalu Prague Sounds, jeho partnerka, varhanistka Katta, a jejich tříletá dcera Anička Marie
Nemovitost
Byt v historickém domě v centru Prahy, 150 m2
-
-
Velké zrcadlo oživuje jednu ze stěn a zároveň na něm mají majitelé odložené jim blízké obrázky a fotografie. Marka totiž baví nejen hudba, ale také rád fotí.
-
-
Při pohledu na obývací pokoj je jasné, že originality a špetky extravagance se domácí nebojí. Sametové pohovky výrazných barev putovaly s majiteli ze starého bytu, ale přemýšlejí, že je časem vymění.
-
-
Část bytu, kde se nachází ložnice, je se zbytkem bytu spojená úzkou chodbou a původně sloužila jako pokoj pro služebné.
-
-
Ložnice se nachází na opačné straně bytu, dál od ulice, díky čemuž tu mají domácí zaručený větší klid. Místo v ní má zatím i dcera Anička Marie a patří k ní i samostatná koupelna a šatník Kateřiny.
-
-
V koutě obývacího pokoje stojí několik úlovků ze starožitnictví. Na prvorepublikové vitríně jsou položené pravé staniční hodiny. Jelikož se nedají klasicky zapojit do sítě, musel je Marek nechat trochu upravit, aby byly i v současnosti funkční.
-
-
Marek Vrabec, hudební ředitel festivalu Prague Sounds, a jeho partnerka, varhanistka Kateřina Chroboková
-
-
Z chodby se byt dělí na dvě zóny – klidovou a společenskou. Vstupuje se z ní i do koupelny, toalety, technické místnosti a dalšího pokoje.
-
-
Stěny v kuchyni byly původně bílé. Kateřina a Petr však chtěli větší kontrast, a tak nakonec zvolili tmavší šedou, díky níž vynikne více bílých prvků, jako kuchyňská linka, dvoukřídlé dveře, židle a svítidla.
-
-
Kuchyňská linka plně splňuje potřeby tříčlenné rodiny, a to hlavně díky ostrovu, který poskytuje další úložné prostory a plochu na přípravu jídla. Bílý obklad zástěny byl další inspirací, kterou Marek a Kateřina viděli na svých cestách a rozhodli se zrealizovat u sebe doma.
-
-
Velikost jídelního stolu prozrazuje, že se domácí rádi scházejí se svou rodinou a známými. „Vždy skončíme právě u tohoto stolu,“ prozradila nám Kateřina. Stůl je vyrobený na míru, kolem něj jsou usazené židle od Ton a žluté křeslo, které dodává prostoru šmrnc. Nad stolem visí křišťálový lustr, který odkazuje na historický charakter budovy, v níž se byt nachází.
-
-
Skleněná police působí subtilně, udrží toho však poměrně dost.
-
-
Stará kamna a kinové židle tvoří další originální dvojici. Kamna sice nejsou funkční, přesto se je domácí rozhodli zachovat z respektu k jejich historii.
-
-
Osudovým nástrojem Kateřiny jsou varhany, ale ráda si občas zahraje i na klavír.
-
-
V obývacím pokoji má Marek svůj pracovní koutek s úžasným výhledem, který připomíná obraz.
-
-
S několika dominantními prvky není ložnice o nic méně originální než obývací pokoj. Výrazná tmavomodrá na stropě a tapetě dává prostoru hloubku a vytváří zajímavý kontrast s bílou. Postel s nebesy je ztělesněnou inspirací z Toskánska a výrazná je tu i hra textilií, hlavně jemné záclony v kontrastu se sametem na závěsu, podnožce a polštářích. Třešničkou na dortu je závěsné svítidlo, které vnáší do místnosti měkkost.
-
-
Velký pokoj bude v budoucnosti sloužit jako pokoj pro Aničku. Už nyní v něm mají domácí skvěle vyřešený úložný prostor v podobě na míru vyrobených skříní, které zabírají plochu celé stěny. V jedné z nich je dokonce skrytá postel pro občasné hosty.
-
-
Než se do pokoje přestěhuje malá slečna, využívá ji její maminka, varhanistka Katta, na cvičení. Tyto si navrhla sama a jsou originální v tom, že jsou mobilní. Dovolí jí tak hrát na místech, kde by to jinak nebylo možné.
Text: Lucia Blažiová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME