Jak začít a na co při zařizování udržitelnějšího interiéru myslet?
Látkové pytlíky, eko-kosmetika, bio-zahrádka a vedle ní kupka kompostu – to už jsou celkem běžné obrázky z našich domácností. Jakmile se však zaměříme na nábytek a doplňky, které denně používáme, situace už tak růžová, resp. zelená, asi nebude. Podívejte se s námi na udržitelnější varianty materiálů, ať už na ty více, či méně běžné.
Ruku na srdce ‒ kolik z nás při koupi nové sedačky, konferenčního stolku či koberce pokaždé přemýšlí nad tím, z čeho, kde a za jakých podmínek byly tyto produkty vyrobeny? A na začátku společného života s novým nábytkem už vůbec nepřemýšlíme nad tím, kde a jak skončí, když nám doslouží. Pravda je však taková, že pokud nechceme dalším generacím zanechat zdevastovanou planetu, dříve či později o tom bude muset začít přemýšlet většina z nás.
Nebudeme si lhát, zařídit si interiér tak, aby byl v souladu s principy udržitelnosti, není vždy jednoduchý úkol. Jak tedy začít a na co při zařizování udržitelnějšího interiéru myslet? První věc, na kterou je třeba se zaměřit, jsou materiály. Volte ty, jejichž pěstování či výroba jsou méně náročné a jsou ideálně recyklovatelné, takže neskončí pohozeny na skládce, kde se budou rozkládat několik desítek let (pokud se vůbec někdy rozloží). Za udržitelnou variantu materiálu používaného na výrobu nábytku se považuje zejména dřevo.
Dřevo je obnovitelný zdroj, je možné ho získávat i lokálně, čímž odpadají emise z dovozu, a navíc se dá recyklovat. Ani s ním však není situace vždy tak optimistická. Právě na dřevo totiž cílí vícero průmyslových odvětví, jako například energetika, což může vést k odlesňování velkých ploch lesů. Aby totiž užívání dřeva bylo skutečně udržitelné, musí mu odpovídat rychlé tempo výsadby nových stromů, což je aktuálně daleko od skutečného stavu. Odpovědí proto může být vyvažování používání dřeva dalšími alternativními materiály. Designéři a výzkumníci z celého světa spojují síly právě s cílem vývoje úplně nových, udržitelných materiálů a nalezení inovativních způsobů recyklace už existujících materiálů a produktů, které by jinak skončily ve formě nevyužitého odpadu.
Volba udržitelného materiálu je však jen jedním z mnoha kroků na cestě k udržitelnému interiéru. Pokud chcete být ještě pečlivější, zjistěte si i to, jak cesta vašeho nábytku začíná a jak naopak končí. Ideálně by to mělo být postupy šetrnými k životnímu prostředí, během kterých vznikne co nejméně odpadu.
Třetí radou je volba kvality a nadčasovosti, ne kvantity a trendů. Právě pořizování kousků, které vám doma vydrží věky a které vás neomrzí, jsou klíčem k nižší a udržitelné produkci. Fanoušci udržitelnosti často propagují minimalismus jako tu správnou cestu, co se ale ne vždy dá skloubit s tím, když chceme vytvořit hřejivou atmosféru domova. Nábytek proto nakupujte po dobrém zvážení a s ohledem na všechny faktory, které jsou pro vás důležité, a postupně doplňujte věcmi, které jsou vašemu srdci bližší, takže si je budete chtít nechat dlouhou dobu.
A jaká je naše rada na závěr? Buďte zvídaví, trpěliví a zvolte si svůj vlastní směr, jak udržitelnost ve svoji domácnosti uchopíte. Protože ať už půjdete nekompromisní cestou, kdy bude udržitelnost jedinou přístupnou možností, nebo při svých nejbližších nákupech alespoň někdy sáhnete po „zelenějších“ variantách, každá pomoc naší planetě se počítá.
Možná se vám zdá, že myšlenky o udržitelnosti vstoupily do našich životů jen před několika lety, prakticky ze dne na den. Ve skutečnosti však povědomí o udržitelnosti a potřebě hledat nové materiály a inovativní formy výroby a likvidace produktů existuje už několik desítek let. A možná vás nepřekvapí, že tahouni těchto myšlenek jsou Skandinávci. Jejich jednoduchý životní styl a láska k přírodě předurčily, že právě tady existuje tradice práce s udržitelnými materiály, a to jak v architektuře, tak v interiérovém designu. Například dánská společnost Kvadrat, jeden z největších světových výrobců textilií spolupracující s mnoha designéry, se už od svého vzniku v roce 1968 snaží minimalizovat dopad na životní prostředí, a to využíváním vysokého podílu recyklované vlny ve svých produktech nebo používáním ekologicky šetrných povrchových úprav textilií nezatěžujících životní prostředí.
Věděli jste?
Česká republika je hned za skandinávskými zeměmi na 7. místě v plnění cílů udržitelného rozvoje, mezi které patří i udržitelné bydlení.
Recyklace materiálů je jednou z velkých nadějí pro design, a nejen ten interiérový. Z recyklovaných materiálů se vyrábí oblečení, kola či psací potřeby. Skvělým materiálem, který je možné recyklovat vícekrát a má tak velmi dlouhou životnost, je sklo. Designéři ho dřív využívali zejména k výrobě dekorací a doplňků v podobě váz, sklenic a dóz, ale mnohem častěji ho můžete najít i u svítidel, či dokonce konferenčních stolků. Recyklované sklo využívá v některých kolekcích i známá česká firma, která se zaměřuje na designová svítidla, BROKIS. Právě ta je důkazem, že udržitelnost může jít ruku v ruce s funkčností a estetikou.
Pokud preferujete přírodní styl, dřevěný nábytek je jasnou volbou. Aby však byl skutečně udržitelný, zkuste si před koupí zjistit, odkud dřevo použité na jeho výrobu pochází. K označení dřeva ze šetrně obhospodařovaných lesů se používá logo FSC (z ang. Forest Stewardship Council). Sáhnout však můžete i po exotičtějším bambusu, který je kvůli rychlému růstu, nenáročnému pěstování a schopnosti produkovat více kyslíku než stromy, opěvován ze všech stran, nebo po méně typickém, ale to o stylovějším korku. Dejte si však pozor, aby produkty z těchto materiálů neobsahovaly chemická lepidla a další škodlivé komponenty, které se k nim často přidávají během procesu zpracování.
Aby textilie ve vašem bydlení byly udržitelné, vybírejte opět buď ty recyklované, nebo z přírodních materiálů, jako jsou len, bavlna nebo konopí. S ohledem na naši planetu a v neposlední řadě i na to, že s textiliemi přichází do kontaktu naše pokožka, volte ideálně přírodní materiály, které pocházejí z ekologicky šetrného hospodářství, tedy takového, v rámci něhož se u pěstování plodin nepoužívají pesticidy ani žádné jiné chemické prostředky. Z recyklovaných materiálů se pak vyrábějí zejména koberce, které využívají zbytkové materiály, jež by jinak skončily na skládce. (Foto Himla)
I v oblasti technologií se výrobci snaží najít „zelenější“ varianty, které mají nahradit nebo alespoň zmenšit produkci stále nového plastu, který se právě v technologiích využívá ve velkém měřítku. Určitě jste už slyšeli o tom, že plast se na skládce může rozkládat i více než sto let, proto stále více společností usiluje o jeho recyklaci. Například britská designová společnost Gomi vyrábí z plastu, který dokonce jiní výrobci označují jako nerecyklovatelný, stylové reproduktory. A právě posouvat hranice toho, co je možné a co ne, se jeví jako správná cesta k udržitelnějším produktům.
Pět pojmů ze světa udržitelného designu
Recyklace – je proces, během kterého je odpad znovu zpracován na znovupoužitelné, tzv. druhotné, materiály nebo výrobky.
Upcyklace – je proces, během kterého je odpad proměněn v nový materiál nebo výrobek, který má vyšší kvalitu nebo hodnotu než původní.
Cirkulární ekonomika – jejím cílem je cirkulace zdrojů, tedy využívání recyklovaných produktů, čímž se zabraňuje vzniku odpadu.
Ekologické hospodářství – hospodářství založené na etickém přístupu ke zvířatům, šetrnějšímu přístupu k půdě a neobnovitelným zdrojům a ochraně zdraví populace.
Zero waste – z ang. překladu žádný odpad – v oblasti designu se dá chápat jako proces výroby, užívání či likvidace výrobků, během kterého nevzniká žádný odpad.
Tipy redakce
Podívejte se na židle a stoličky, které jsou netypické nejen svým materiálem, ale i designem.
Od džusíku k nábytku
Inovativní nápady v oblasti udržitelnosti nevznikají jen v zahraničí ‒ skvělým příkladem je produkt české společnosti Flexibau, která vyrábí OSB desky z recyklovaných nápojových obalů s názvem PackWall. Použité obaly pomocí vysokého tlaku rozdrtí, následně vysuší a při vysoké teplotě slisují do desek různých rozměrů. Pojivem, které chrání před vlhkostí, je jedna ze složek obalů ‒ polyetylen. Využívají se zejména ve stavebnictví k tvorbě obvodových stěn, podhledů či příček, kde jsou plnohodnotnou náhradou sádrokartonu či dřevotřískových desek. Aby mohl být tento materiál využitelný i v interiéru, vznikly řady PackWall design a PackWall design panel, které mají průhlednou krycí vrstvu a přiznanou strukturu původního materiálu. Vzhledem k různorodosti recyklovaného materiálu je tak každá vyrobená deska, a tím i celý produkt, vždy originálem.
Text: Lucia Blažiová
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME
Pozdravljeni, Ali potrebujete sredstva za svoje projekte, za vaše osebne potrebe? ne dvomim več, odobrim osebna posojila z obrestno mero 2% ne glede na znesek. V zahtevi navedite znesek posojila in trajanje odplačila, ki ga želite. Za vse vaše zahteve se obrnite na mene: marialeydi06@gmail.com