Zdroj: Polina Poludkina

Je možné bydlet na třiatřiceti metrech čtverečních? Tento byt vám odpoví

11. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Byt s plochou třicet tři metry čtvereční je podle mnoha prakticky neobyvatelný. Ruští architekti však ukázali, že se do tohoto prostoru může vejít vše potřebné pro pohodlné bydlení, a přitom stále působí vzdušně a stylově. Projekt nazvali „byt s polovičním obloukem“, protože právě půloblouk je důležitým geometrickým prvkem, který charakterizuje celý prostor.

Hlavním úkolem architektů bylo vytvořit funkční zónování prostoru, vhodné pro poměrně malý a úzký byt. Bylo třeba umístit sem veškeré základní funkce: kuchyň, obývací pokoj a spací prostor, hygienické zázemí.

Přečtěte si také:
Velké zázraky na malém prostoru: I v garsonce můžete žít plnohodnotně

Bílá a betonová část

„Tento malý prostor jsme navrhli architektonicky rozdělit na dvě velké části. Bílá zahrnuje vstupní zónu, kuchyň a prostor na lůžko. Druhá část je betonová, a proto působí výrazněji. Hlavním výrazovým prvkem bytu je poloviční oblouk, který dává prostoru dynamiku a pohyb. Půloblouk je součástí velkého bílého objemu. Ten působí svěže a vzdušně, druhá betonová část je o něco aktivnější,“ vysvětlují tvůrci zajímavého projektu.

Kuchyň v malém bytě s bílou linkou

Kuchyň. Zdroj: Polina Poludkina

Obývacímu pokoji dominuje velké okno a pohovka

Bílý prostor kontrastuje s betonovým i lesklým provedením. Výborně odráží světlo a nevelkou plochu opticky zvětšuje. Matný betonový obývací pokoj působí čistě a minimalisticky. Dominuje mu velké členité okno a šedá pohovka s bílým kovovým kruhovým stolkem.

Přečtěte si také:
Malý byt vyskládali jako černobílé origami a vytvořili jedinečný prostor

Stolování vyřešil barový stolek s vysokými židlemi, umístěný vedle pohovky – mezi obývací částí a kuchyňskou linkou. Za povšimnutí stojí přiznané rozvody. Za kuchyňskou linkou se nachází prostor na spaní se zajímavě řešeným osvětlením.

Malý byt s obloukem a spacím koutem

Hlavním výrazovým prvkem bytu je poloviční oblouk, který dává prostoru dynamiku a pohyb. Zdroj: Polina Poludkina

Terrazzo, parkety a umělecká díla

Ve vstupní zóně, která kromě úložných prostorů zahrnuje i koupelnu a kuchyňskou linku (bílá část bytu), je podlaha z terazzových dlaždic. Pracovní deska jinak bílé linky je ze dřeva. U vchodu se nachází zrcadlo a mnoho úložného prostoru.

Bílá úzká kuchyň

Ve vstupní zóně, která kromě úložných prostorů zahrnuje i koupelnu a kuchyňskou linku, je podlaha z terazzových dlaždic. Zdroj: Polina Poludkina

V hlavní místnosti jsou na podlaze parkety sahající až po spací kout. Kvůli omezenému rozpočtu je nábytek kupovaný (IKEA a Leroi Merlin). Jedinou výjimkou jsou postele vyrobené na míru. Interiér esteticky dotvářejí abstraktní obrazy Dmitrije Raspopova a sochy Anastasie Prahové.

Přečtěte si také:
Proměna starého a tmavého bytu ve světlem rozjasněný příjemný prostor

Byt s polovičním obloukem

architektonický ateliér: SHKAF interior architects

lokalita: Moskva

plocha: 33 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Polina Poludkina

Kategorie: Design interiérů
Tagy: garsoniery geometrické tvary jednopokojové byty malé byty malé prostory úložní prostory umělecké artefakty výklenky
Sdílejte článek

Diskuze