Karlínský byt zaujme na první pohled útulnou jinakostí
Architekt Ondřej Zoubek si ve staré zástavbě našel světlý a dispozičně plně vyhovující prostor, který s velkým důrazem na detail přemodeloval v domov pro svou rodinu.
S dobrou dispozicí, ale bez ducha
Při plánování rekonstrukce nebylo potřeba se příliš soustředit na výrazné změny v dispozici, ale spíš na definování charakteru místa. Dispozičně byt majitelům vyhovoval a jediné, co měnili, bylo umístění některých dveří. Kromě nových rozvodů elektřiny a zavedení třífázového proudu, nových omítek a doplnění akustické sádrokartonové předstěny k mezibytové příčce nebylo příliš stavebních úprav potřeba.
S detaily si ale architekt Zoubek opravdu vyhrál a povýšil byt s dobrou dispozicí na prostor s osobitým charakterem. Kombinoval materiály, hledal řešení, jak skrýt vše, co je sice nutné k provozu, ale v bytě příliš parády neudělá, jako jsou třeba v běžných chodbách se vyskytující měřiče a jističe, koupelnu okupující pračky nebo radiátory z běžné produkce, které dělají nejlepší službu, když nejsou vidět.
Nechal tedy vyrobit vestavěné skříně, které profilem i bílým lakem korespondují s dveřmi, kryt na topení nebo vysoké sokly do obývacího pokoje. Resuscitoval krásnou lékárnickou skříň a naopak „zestařil“ zrcadla, která tvoří výplň horních kuchyňských skříněk. K tomu navrhl zajímavá svítidla a okna doplnil mosazným kováním z baťovské éry.
Nadčasové vrstvení
Interiér je stvořen tak, aby mohlo v budoucnu dojít ke změnám a doplňování zařizovacích předmětů, aniž by se porušila kompaktnost a ztratila osobitost prostoru. Vrstvení, jak o procesu zařizování architekt mluví, zajišťuje bytu nezávislost na čase a trendech a také autentičnost.
„Interiér bytu je reflexí Karlína. Stejně jako se v této pražské čtvrti mísí secesní fasády s průmyslovými objekty, továrními komíny a moderními budovami poslední dekády, tak interiér nabízí kombinace mosazných klik z baťovské éry, staré poctivé parkety, hrubost cihlové zdi, kde vše zjemňuje a doplňuje dýha z amerického ořechu, barevné tónování na stěnách a neobvyklá svítidla,“ říká autor interiéru, architekt Ondřej Zoubek.
Martinin pohled
Byt architekta Ondřeje Zoubka je sympatický tím, že je jiný. On sám přiznává určitou inspiraci anglickými nebo americkými interiéry, kterou se mu podařilo vkusně začlenit do českého prostředí činžovních secesních domů. Velmi se mi líbí jeho zaujetí detaily, které přispívají k pocitu zabydlenosti i dokončenosti prostoru a metropolitní atmosféře bytu.
Chvályhodná je snaha o vytvoření nadčasového základu respektujícího období, kdy byl dům postaven. Majitelé nepřistoupili ke kompromisům, ale někdy i složitě hledali vhodné prvky, jako třeba mosazné kliky a úchyty kuchyňským dvířek. Fúze stylů, která propůjčuje prostoru moc nad časem a předpoklad, že zařízení nevyjde z módy, protože nepodléhá žádným trendům, je příjemná a nenásilná.
zrekonstruovaný byt
dispozice 4 + kk
obytná plocha 95 m²
lokalita Praha-Karlín
Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: časopis HOME