Karlínský byt zaujme na první pohled útulnou jinakostí

06. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Architekt Ondřej Zoubek si ve staré zástavbě našel světlý a dispozičně plně vyhovující prostor, který s velkým důrazem na detail přemodeloval v domov pro svou rodinu.

praktická kuchyň

Kuchyně je velmi praktická – ať už je to množství úložného prostoru, šedá matná dvířka kuchyňského ostrůvku, nebo tajná skrýš za závěsem pokračující do horní skříňky na pračku a sušičku, nebo jednoduché stropní svítidlo. Zdroj: Jiří Hurt

S dobrou dispozicí, ale bez ducha

Při plánování rekonstrukce nebylo potřeba se příliš soustředit na výrazné změny v dispozici, ale spíš na definování charakteru místa. Dispozičně byt majitelům vyhovoval a jediné, co měnili, bylo umístění některých dveří. Kromě nových rozvodů elektřiny a zavedení třífázového proudu, nových omítek a doplnění akustické sádrokartonové předstěny k mezibytové příčce nebylo příliš stavebních úprav potřeba.

Přečtěte si také:
Prostor bytu odděluje jen nábytek, všechny zbytečné příčky zbourali

S detaily si ale architekt Zoubek opravdu vyhrál a povýšil byt s dobrou dispozicí na prostor s osobitým charakterem. Kombinoval materiály, hledal řešení, jak skrýt vše, co je sice nutné k provozu, ale v bytě příliš parády neudělá, jako jsou třeba v běžných chodbách se vyskytující měřiče a jističe, koupelnu okupující pračky nebo radiátory z běžné produkce, které dělají nejlepší službu, když nejsou vidět.

Nechal tedy vyrobit vestavěné skříně, které profilem i bílým lakem korespondují s dveřmi, kryt na topení nebo vysoké sokly do obývacího pokoje. Resuscitoval krásnou lékárnickou skříň a naopak „zestařil“ zrcadla, která tvoří výplň horních kuchyňských skříněk. K tomu navrhl zajímavá svítidla a okna doplnil mosazným kováním z baťovské éry.

ložnice

Pro zařízení ložnice je typický kontrast materiálů. Hrubá stěna, hladký ořech, sametový potah postele a režný přehoz fungují ve vzájemném souladu. Zdroj: Jiří Hurt

Nadčasové vrstvení

Interiér je stvořen tak, aby mohlo v budoucnu dojít ke změnám a doplňování zařizovacích předmětů, aniž by se porušila kompaktnost a ztratila osobitost prostoru. Vrstvení, jak o procesu zařizování architekt mluví, zajišťuje bytu nezávislost na čase a trendech a také autentičnost.

Koupelna v barevné kombinaci bílé a šedostříbrné

Koupelně v barevné kombinaci bílé a šedostříbrné dominuje starožitná lékárnická skříň. Architekt ji nechal opískovat a nalakovat metalickým stříbrným lakem. Zdroj: Jiří Hurt

„Interiér bytu je reflexí Karlína. Stejně jako se v této pražské čtvrti mísí secesní fasády s průmyslovými objekty, továrními komíny a moderními budovami poslední dekády, tak interiér nabízí kombinace mosazných klik z baťovské éry, staré poctivé parkety, hrubost cihlové zdi, kde vše zjemňuje a doplňuje dýha z amerického ořechu, barevné tónování na stěnách a neobvyklá svítidla,“ říká autor interiéru, architekt Ondřej Zoubek.

Přečtěte si také:
Jedinečný byt v eklektickém stylu upoutá snad každého
pracovní stůl je zatím umístěn v dětském pokoji

Ondřejův pracovní stůl je zatím umístěn v dětském pokoji. Tady také vznikají plány a dobré nápady. Zdroj: Jiří Hurt

Martinin pohled

Byt architekta Ondřeje Zoubka je sympatický tím, že je jiný. On sám přiznává určitou inspiraci anglickými nebo americkými interiéry, kterou se mu podařilo vkusně začlenit do českého prostředí činžovních secesních domů. Velmi se mi líbí jeho zaujetí detaily, které přispívají k pocitu zabydlenosti i dokončenosti prostoru a metropolitní atmosféře bytu.

Chvályhodná je snaha o vytvoření nadčasového základu respektujícího období, kdy byl dům postaven. Majitelé nepřistoupili ke kompromisům, ale někdy i složitě hledali vhodné prvky, jako třeba mosazné kliky a úchyty kuchyňským dvířek. Fúze stylů, která propůjčuje prostoru moc nad časem a předpoklad, že zařízení nevyjde z módy, protože nepodléhá žádným trendům, je příjemná a nenásilná.

Přečtěte si také:
Ideální pro plnohodnotné bydlení: Okouzlující čtyřpokojový byt v severském stylu

zrekonstruovaný byt

dispozice 4 + kk

obytná plocha 95 m²

lokalita Praha-Karlín

Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: byty v Praze interiér bytu mosazné kliky plánování rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze