„Lockdown“ změnil pohled na architekturu bydlení: Byt musí být připravený na nečekané situace
Budova postavená v eklektickém stylu na konci devatenáctého století má prostorné podkrovní terasy. Majitelé jednoho z bytů, ke kterému tato terasa patří, hledali řešení, jak zvětšit obytnou plochu o jeden pokoj.
Uvažovali nad proměnou terasy v obytnou místnost. Vzhledem k jedinečné fasádě není povoleno měnit vnější vzhled budovy. Jak z toho vykličkovala architektka? Majitelé zjistili, že ačkoliv je dům v dobrém stavu, dispozice bytu úplně nevyhovuje jejich potřebám.
Chtěli zde organizovat rodinné návštěvy a požadovali, aby střešní byt vyhovoval uživatelům s různými potřebami a způsobem života, od skupiny mladých lidí až po dospělý pár. Odpovědí nebylo překrytí terasy, ani její proměna v pokoj. Základem proměny byla vnitřní změna organizace místností a hledání plynulejšího řešení.
Místo rozdělování spojování
Kuchyň, obývací pokoj, komora, ložnice, prádelna a koupelna. To všechno byly původně uzavřené samostatné místnosti. Když si uvědomíte, že byt má celkově méně než osmdesát metrů čtverečních, je jasné, že místnosti byly malé a stísněné, prostor bytu zbytečně opticky zmenšovaly. Řešení znamenalo v prvé řadě odstranit existující příčky.
Architektka navrhla koncepci, jejímž základem je „dřevěná stuha“ protékající celým prostorem. V ní jsou soustředěny všechny služby – od kuchyňské linky, přes úložné prostory, až po šatnu v ložnicové části. Ladné křivky opticky navazují na zvlněné zábradlí střešní terasy a zjemňují celý interiér.
Posuvné dveře jako řešení soukromí
Změnou dispozice terasa s venkovním sezením přímo navazuje na hlavní obytný prostor, takže se stává další využitelnou místností. Navzdory vybouraným příčkám se dá nově vybudovaný prostor předělit posuvnými dveřmi. Když je zavřete, vznikne druhý samostatný pokoj, který se dá využít jako ložnice pro hosty. Kromě ní má byt samostatnou ložnici majitelů.
I architektura reaguje na COVID-19
Dřevěná stuha, hlavní interiérový prvek tvořící pozadí bytu a událostí v něm, je zhotovena z březové překližky. Podle autorky proměny vyzývá k dotyku, transformaci a nabádá uživatele ke svobodnému vyjádření.
„V souvislosti s pandemií vyvolanou onemocněním COVID-19 vidíme více než kdykoliv předtím potřebu překonat koncepci bydlení jako statické, kompoziční a kvantitativní konstrukce. Naopak hledáme obytnou architekturu blízkou jejím uživatelům, která umožňuje pohyb a dynamické události, je proměnlivá, psychoaktivní, nepředvídatelná a je schopná zvládnout neočekávané situace, jako je například dlouhý „lockdown“,“ vysvětluje architektka Anna Solaz.
SMM Penthouse
architektonický ateliér: Estudi d’Arquitectura a Crux Arquitectos
autor: Anna Solaz
lokalita: Valencie, Španělsko
realizace: 2020
plocha: téměř 80 m2
Sabína Zavarská
Foto: Milena Villalba