Malý kousek Francie v řadové zástavbě na jižní Moravě

28. 11. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Před nedávnem nám do redakce přistál zajímavý tip na výlet do moravských končin. Věděli jsme, že je zde skvělé víno, milé podnebí a ještě vlídnější domorodci. Netušili jsme však, že se tu nebývale daří také provensálskému […]

Před nedávnem nám do redakce přistál zajímavý tip na výlet do moravských končin. Věděli jsme, že je zde skvělé víno, milé podnebí a ještě vlídnější domorodci. Netušili jsme však, že se tu nebývale daří také provensálskému stylu. Díky náklonnosti majitelky domu v řadové zástavbě k jižní Francii a neotřelým nápadům návrhářky Jitky Kobzové jsme byli svědky toho, jak galský kohout zakokrhal v Břeclavi.

Umění najít tu správnou míru

Když se řekne Provence, většině z nás se vybaví něžný interiér s květinovými detaily provoněný bylinkami. Nutno dodat, že pro některé pány je to až příliš silná káva. Romantiku nemají v popisu práce, a tak se v provensálských budoárech leckdy cítí nesví a ztracení. Proto v tomto případě více než kdy jindy platí ono otřepané: nic se nesmí přehánět! Rodina, která se zabydlela v interiéru s příměsí francouzského pudru, samozřejmě čítá i pánské osazenstvo. S nalezením té správné míry, aby interiér působil příjemně na celou rodinu, pomohla návrhářka Jitka Kobzová z Home Staging.

Majitelka chválí designérčin přístup: „Líbí se nám zakomponování starého nábytku, který jsme již měli z dřívějška, do nového návrhu.“ Místo v novém si tak našel například pracovní stolek či obě knihovny. Foto: DANO VESELSKÝ

Srdečná majitelka k renovaci svého domova v řadové zástavbě, kterou před šesti lety koupila od své sestry, dodává: „Nedá se říci, že by prostor přímo volal po velké rekonstrukci. Nic zde vlastně nebylo v dezolátním stavu, vždyť sestřina rodina domek pocházející z roku 1928 bez problému užívala. Šlo o to, že vybavení zkrátka neodpovídalo našemu vkusu, byla to spíše taková moderna z devadesátých let minulého století. Toužili jsme si prostor zabydlet po svém.“

Provensálský styl měla v hledáčku mladá majitelka již dlouho. Cítila, že má smysl pro estetiku, ale zároveň věděla, že s redesignem po francouzsku potřebuje pomoci. Oslovila proto jednu společnost zabývající se prodejem dekorací a nábytku v jejím vytouženém stylu, zda by jí s realizací proměny nepomohla. Setkala se však s nepochopením, a tak se poohlédla někde jinde. Na internetu ji zaujala práce bytové designérky Jitky Kobzové. Poté co návrhářka přijela na obhlídku terénu, dozvěděla se od paní domácí, proč se zhlédla právě ve francouzském venkově: „Máme rádi život na jižní Moravě. Ačkoliv Břeclav není úplně malé město, dá se říci, že je tu klid jako na vesnici. Volba pohodového venkovského stylu proto byla namístě. Náš dům je však zároveň trochu městský, ale Jitka tento drobný protiklad velmi dobře vybalancovala,“ dozvídáme se od naší hostitelky.

Návrhářka Jitka Kobzová doporučila svým klientům, ať neutrácejí horentní sumy za designovou kuchyňskou sestavu. Do zvoleného konceptu bezvadně zapadla finančně nenáročná linka z IKEA, která svými žebrovanými masivními dvířky rozvíjí téma rustikálního stylu. Foto: DANO VESELSKÝ

Fialková barva na dekoracích a květinový dekor na tapetě navozují atmosféru francouzského venkova. Foto: DANO VESELSKÝ

   

Kromě nadmíru zdařilé předělávky, nad níž si mnul ruce i náš fotograf, který nevěděl, kam dřív namířit objektiv, je výsledkem tohoto spojenectví i upřímné přátelství mezi oběma ženami – návrhářkou a investorkou. Energická designérka k projektu a nově vzniklému přátelství dodává: „Jana věděla, jakým stylem se má její domov ubírat. Mojí úlohou bylo vše zkorigovat tak, abychom vybrali vhodný nábytek i doplňky a aby to i při zachování zadání bylo umírněné a nepůsobilo to jako kýč. Při spolupráci jsme se sblížily. Zřejmě z toho důvodu, že vidíme svět podobnýma očima,“ usmívá se Jitka. Dobré vztahy a výborná nálada se nesou celým prostorem. Čtyřčlenné rodině se dvěma šikovnými ratolestmi – jedenáctiletou dcerkou a osmiletým synem – se v novém domově s provensálskou tečkou žije výborně. K úplnosti rodiny přispívá také přítomnost dvou domácích mazlíčků – morčete a kočky.

Přetrvali jsme do podvečerních hodin, a tak jsme mohli sledovat proměny interiéru do melancholických nálad. Jednu z nich jsme pro vás vyfotili. Foto: DANO VESELSKÝ

Staré v novém

Levandulová fasáda domku nám ještě před vstupem do něj našeptávala, že jsme na správné adrese. Jemný květinový odstín je pro Provence typický, stejně jako truhlíky s květinami a bylinkami, které rámují výhled z okna. Malé a skromné náznaky toho, co nás čeká uvnitř. Tam nás na první pohled zaujaly pohodové barvy, které se svým naladěním inspirovaly u matky přírody. Jak by také ne – vždyť předlohou byl uvolněný venkovský styl!

Nekomplikovaná kuchyňská linka řady Faktum z IKEA svojí ležérní povahou do daného konceptu zcela zapadá: „Jitka nám doporučila, ať peníze vrhneme jinam než do drahé kuchyně. Ušetřené peníze se nám například hodily při úpravě koupelny. Použili jsme obklad z mozaiky, který nebyl zrovna nejlevnější. Všechny ostatní varianty, které jsme řešili, totiž nebyly to pravé ořechové, a tak jsme navzdory větším nákladům zůstali právě u mozaiky,“ popisuje náklady spojené s rekonstrukcí paní Jana.

Nejvýraznějším elementem interiéru je bílá komoda s proutěnými košíky a stylově pojatými francouzskými nápisy. Zdatně jí však sekunduje také velké a pohodlné křeslo. Foto: DANO VESELSKÝ

Domek má dvě patra. Zatímco ve zvýšeném přízemí se již bydlí po provensálsku, vrchní patro na svoji přeměnu teprve čeká. Jsou tam pokoje pro děti. Jak ale jejich maminka dodává, jsou naštěstí ještě ve věku, kdy chtějí být s rodiči, takže všichni čtyři společně obývají spodní patro. „Děti jsou v novém šťastné, a to i přesto, že mají tendenci přetrvávat v tom, co je. Když jsem si vymyslela bydlení v provensálském duchu, okolí mnohdy reagovalo překvapeně. Například moji rodiče – řekla bych, že jsou poměrně konzervativní. Konečný výsledek je ale stejně jako nás všechny nadchnul. Jakmile budeme mít další finance, pustíme se s Jitkou do vrchního patra,“ dozvídáme o budoucích plánech.

Jedinou výraznější stavební úpravou bylo odstranění zdi v kuchyni. Prostor se tak více sjednotil a kuchyň přirozeně navazuje na společenskou část interiéru. Místo velkých stavebních zásahů se návrhářka Jitka Kobzová raději vyřádila v rovině dekoru. Paní Jana si chválí také to, že designérka jim s rozvahou doporučila ponechat si část stávajícího vybavení: „Tento Jitčin přístup je velmi pěkný. Vždyť nějaké věci jsme koupené měli. Zachovalo se to, co bylo použitelné. Starší kusy nábytku skvěle zakomponovala do svého návrhu.“ Z původního vybavení zůstaly například knihovny, postele, komoda, sedačka v ložnici či zajímavý pracovní stolek v obytné zóně, který Jitka pasovala do role neotřelého solitéru a doplnila jej průhlednou židlí. Výsledkem je překvapivý soulad mezi historizujícím nábytkovým kusem a moderním plastem.

Provence se nastěhovalo i do hygienického zázemí. Koupelna s mnoha osobitými detaily nás jednoznačně okouzlila. Klaníme se především výběru lustru a zrcadlu vyrobeném na míru. Foto: DANO VESELSKÝ

Život za hranicemi

Přechod do obývací zóny mapuje velký dřevěný stůl z masivu a k němu padnoucí polstrované židle, kterým na protější straně sekunduje proutěná lavice. Nejdominantnějším kouskem obývacího pokoje je komoda, kterou obě ženy objevily v bratislavském obchodě Elmina (z Břeclavi je to přece jen blíž ke slovenské metropoli než k té pražské, takže co by ne…). Přírodní a bílé tóny oživují fialkové akcenty na tapetě a textiliích, které interiéru dodávají lehce nostalgický nádech.

Přírodní tóny, tentokrát v hnědém provedení, se zabydlely i v ložnici. Místnost má dva vstupy – jeden z dětského pokoje, odkud náš fotograf pořizoval tento snímek, a druhý, který vede do chodby, je k vidění vpravo. Obě místnosti – ložnice i dětský budoár – tak nemusejí být nutně průchozí. Foto: DANO VESELSKÝ

Každý si zde jistě najde mnoho zajímavých detailů – ať už to jsou obrázky katedrály Panny Marie v Salisbury v jižní Anglii, odkud pochází rodinná známá, nebo obrazy od jihomoravského rodáka doktora Holáska. Ten žil dlouhou dobu ve Švédsku, ale stále tíhnul k domovině, kterou znázorňoval i ve své tvorbě. Sympatická majitelka dodává: „Velmi mě ovlivnilo i to, že pracuji jako lékařka v anglické firmě, která se zabývá klinickým výzkumem. Díky svému povolání hodně cestuji do ciziny. Viděla jsem tak, jak se žije ve světě. Jezdila jsem hodně i do Francie, kde jsem mohla obdivovat Provence naživo. Přijde mi, že v Čechách spíše tíhneme k příliš technicky zařízenému interiéru. Francouzi, přestože jsou vyspělý a moderní národ, si naopak umějí vážit tradice. Osobně upřednostňuji věci s pamětí než bíle lakované interiéry, kterým vévodí co nejužší a nejmodernější televize, která je zrovna na trhu. Zároveň však nemám ráda slepý obdiv jen k tomu, co je cizí. Na Moravě máme své kořeny, a tak se k ní podvědomě neustále vracíme. Člověk by měl mít rád místo, kde žije, kde se narodil. A u nás je opravdu krásně. Směrem na Pálavu, Lednici a Valtice jsou úžasné vinice. Cítím opravdovou blízkost s tímto krajem.“

Děti mají své pokoje v prvním patře. Útočiště však raději hledají v blízkosti rodičů a na dohled od společenské části. Foto: DANO VESELSKÝ

No uznejte – komu se to poštěstí? Navštívit zdařilou ukázku provensálského stylu, která se díky zkušené návrhářce vyhnula kýči obloukem, a navíc umně dokázala sjednotit v jedno dvě naprosto rozdílné věci: otevřené světoobčanství a nepokrytý patriotismus. Osobitý interiér nás posunul za hranice, ale nohama jsme stále zůstali na zemi, té moravsko-české…

S Jitkou na nákupech
aneb Trocha inspirace pro milovníky Provence

Bakero – koberce
Donate – židle u jídelního stolu, křeslo, lustr v koupelně
Elmina – Bratislava, konferenční stůl, komoda
John Lewis, Londýn – lustr v ložnici 
IKEA – kuchyňská linka a spotřebiče, sedačka
KARE – jídelní stůl, lustr
Laura Ashley, Londýn – textilie

101 Společnost HOME STAGING byla založena v Praze v červenci 2009 jako dceřiná společnost firmy Huntsworth Interior Designers se sídlem v Londýně. Majitelkou obou společností je návrhářka interiérů a konzultantka home stagingu Jitka Kobzová. V letech 1981 až 2008 žila v Kuvajtu a v Dubaji a v letech 2008 až 2009 v Londýně. Jitka Kobzová v Londýně vystudovala obor bytového návrhářství na Výtvarné akademii uměleckého designu Academy for Art Design (JJAADA), dále studovala obor home staging na specializované akademii Brittish Academy of Home Staging. Je členkou britské profesní organizace The Home Staging Network, od které získala certifikát o kvalifikaci konzultantky home stagingu. Jejím hlavním krédem je naslouchat klientům a poznat každý aspekt jejich života, jejich zájmy a záliby. Jedině tímto způsobem lze vytvořit prostor, který harmonicky ladí s osobností, jež v něm žije. Více informací o společnosti naleznete na

www.homestaging.cz

Text: ZUZANA HOŠKOVÁ
Foto: DANO VESELSKÝ
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů Návštěvy domů
Tagy: Bílá komoda byt design francouzský nábytek interier smil
Sdílejte článek

Diskuze