Maorský moderní nábytek
Díla Davida Trubridge patří už několik let mezi magnety milánského Mezinárodního salónu nábytku. Mnozí obdivují jejich jednoduché linie. Také prestižní italský výrobce Cappellini našel v houpací pohovce Body Raft 2000 prvky pro estetiku své kolekce. […]
Díla Davida Trubridge patří už několik let mezi magnety milánského Mezinárodního salónu nábytku. Mnozí obdivují jejich jednoduché linie. Také prestižní italský výrobce Cappellini našel v houpací pohovce Body Raft 2000 prvky pro estetiku své kolekce. Opravdu se dá porovnat s liniemi pohovek Outline Series (2002) od Francouze Jeana Marie Massauda, Shadow (2002) od Christiana Ghiona či Orgone (1991) od Australana Marca Newsona.
Designér žijící v malém městečku v oblasti Hawke‘s Bay na novozélandském Severním ostrově – která je světoznámá, ale jen v úzkém kruhu znalců vína – se smlouvou s Cappellinim z roku 2002 dostal mezi světovou designérskou elitu. Objekt z jasanového dřeva ohýbaného nad parou, jehož řemeslná virtuozita zvedla jeho cenu vysoko nad průměrnou úroveň i v oblasti špičkového designu (12 500 dolarů), upoutal i Philippa Starcka. Koupil si dva kusy.
Houpací pohovka Dondola z olejovaného pabuku, k níž se v podobné úpravě s ocelovým rámem dodává univerzálně použitelný Flip. Název z italského slova označujícího kolísání potvrzuje, že maorské inspirace jsou v tomto případě potlačeny. | Flip slouží jako malá židlička či stolek, může se použít i jako stojan na deštníky nebo složit na pohodlnou lavici. V této verzi je navržen jako doplněk k sérii Raft. Kromě verze z bukového a dubového dřeva se vyrábí i z pabuku, novozélandského neopadavého stromu (Nothofagus fusca). |
Je pravda, že u Cappelliniho jsou Trubridgova díla raritou. Kmenoví designéři jako Marc Newson a bratři Ronan a Erwan Bouroullecovi realizovali pod touto značkou více než deset, Jasper Morrison více než třicet svých návrhů. Největším výrobcem Trubridgových modelů je britská firma WhiteFlax, jejíž majitelka pochází z Nového Zélandu.
Jeden z mála Trubridgových nábytků, který není vhodný k sezení venku. Vyrábí se z pabuku a amazonského dřeva tatajuba. Objevil se v turistické kampani 100 % Pure New Zealand. | Olejovaným povrchem, výrazným prvkem leštěné oceli a namodro lakovanou překližkou výztuže se dubová Zahradní lavice (Garden Bench) zatím z Trubridgovy tvorby vymyká. |
Do deště i pod lustr
Nejvýstižněji a nejstručněji se tento nábytek dá charakterizovat jako zvláštně všestranný. Díky odolným druhům dřeva je vhodný na terasu i do obývacího pokoje; ve střídmě zařízeném interiéru může být hlavním akcentem, a naopak mezi bohatým eklektickým vybavením se uplatní jako exotický prvek. Téměř každý kus je použitelný vícerými způsoby. Například Flip je sice primárně židlí, ale když se obrátí, je z něho dokonalý malý stůl. Spojením několika Flipů vznikne lavice a opět obrácením jednoho z nich se objeví komfortní odkládací plocha.
Ve světě je Trubridge pojmem, na Novém Zélandě klasikem. Jeho nábytek inspirovaný waka, čili maorsky kánoí, je například ve vstupním prostoru novozélandského velvyslanectví v Tokiu, Body Raft 2000 je zase vystaven v Te Papa Tongarewa, Národním muzeu Nového Zélandu ve Wellingtonu, kde se o něm mluví jako o „vznikající novozélandské ikoně“.
Lavice ze série nábytku s anglickým slovem raft v názvu. Trubridge, vášnivého mořeplavce, který se s manželkou pět let plavil jachtou po Karibském moři a Tichém oceánu, inspirovala na Novém Zélandu tradiční plavidla. | Tato jednoduchá houpací pohovka (Smile) se skládá z osmi kusů dřeva. Autor jí dal půvabný podtitul z námořnických reálií – podlahová hamaka. |
Je téměř neuvěřitelné, že designér žije v zemi již přes dvacet let a prvních třicet let života prožil ve Velké Británii, kde také studoval. Nebylo to však výtvarné umění, ale lodní inženýrství.
Karol Klanic
Foto: David Trubridge
Zdroj: časopis HOME