Maorský moderní nábytek

05. 01. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Díla Davida Trubridge patří už několik let mezi magnety milánského Mezinárodního salónu nábytku. Mnozí obdivují jejich jednoduché linie. Také prestižní italský výrobce Cappellini našel v houpací pohovce Body Raft 2000 prvky pro estetiku své kolekce. […]

Díla Davida Trubridge patří už několik let mezi magnety milánského Mezinárodního salónu nábytku. Mnozí obdivují jejich jednoduché linie. Také prestižní italský výrobce Cappellini našel v houpací pohovce Body Raft 2000 prvky pro estetiku své kolekce. Opravdu se dá porovnat s liniemi pohovek Outline Series (2002) od Francouze Jeana Marie Massauda, Shadow (2002) od Christiana Ghiona či Orgone (1991) od Australana Marca Newsona.

Designér žijící v malém městečku v oblasti Hawke‘s Bay na novozélandském Severním ostrově – která je světoznámá, ale jen v úzkém kruhu znalců vína – se smlouvou s Cappellinim z roku 2002 dostal mezi světovou designérskou elitu. Objekt z jasanového dřeva ohýbaného nad parou, jehož řemeslná virtuozita zvedla jeho cenu vysoko nad průměrnou úroveň i v oblasti špičkového designu (12 500 dolarů), upoutal i Philippa Starcka. Koupil si dva kusy.

Houpací pohovka Dondola z olejovaného pabuku, k níž se v podobné úpravě s ocelovým rámem dodává univerzálně použitelný Flip. Název z italského slova označujícího kolísání potvrzuje, že maorské inspirace jsou v tomto případě potlačeny. Flip slouží jako malá židlička či stolek, může se použít i jako stojan na deštníky nebo složit na pohodlnou lavici. V této verzi je navržen jako doplněk k sérii Raft. Kromě verze z bukového a dubového dřeva se vyrábí i z pabuku, novozélandského neopadavého stromu (Nothofagus fusca).

Je pravda, že u Cappelliniho jsou Trubridgova díla raritou. Kmenoví designéři jako Marc Newson a bratři Ronan a Erwan Bouroullecovi realizovali pod touto značkou více než deset, Jasper Morrison více než třicet svých návrhů. Největším výrobcem Trubridgových modelů je britská firma WhiteFlax, jejíž majitelka pochází z Nového Zélandu.

Jeden z mála Trubridgových nábytků, který není vhodný k sezení venku. Vyrábí se z pabuku a amazonského dřeva tatajuba. Objevil se v turistické kampani 100 % Pure New Zealand. Olejovaným povrchem, výrazným prvkem leštěné oceli a namodro lakovanou překližkou výztuže se dubová Zahradní lavice (Garden Bench) zatím z Trubridgovy tvorby vymyká.

Do deště i pod lustr
Nejvýstižněji a nejstručněji se tento nábytek dá charakterizovat jako zvláštně všestranný. Díky odolným druhům dřeva je vhodný na terasu i do obývacího pokoje; ve střídmě zařízeném interiéru může být hlavním akcentem, a naopak mezi bohatým eklektickým vybavením se uplatní jako exotický prvek. Téměř každý kus je použitelný vícerými způsoby. Například Flip je sice primárně židlí, ale když se obrátí, je z něho dokonalý malý stůl. Spojením několika Flipů vznikne lavice a opět obrácením jednoho z nich se objeví komfortní odkládací plocha.

Ve světě je Trubridge pojmem, na Novém Zélandě klasikem. Jeho nábytek inspirovaný waka, čili maorsky kánoí, je například ve vstupním prostoru novozélandského velvyslanectví v Tokiu, Body Raft 2000 je zase vystaven v Te Papa Tongarewa, Národním muzeu Nového Zélandu ve Wellingtonu, kde se o něm mluví jako o „vznikající novozélandské ikoně“.

Lavice ze série nábytku s anglickým slovem raft v názvu. Trubridge, vášnivého mořeplavce, který se s manželkou pět let plavil jachtou po Karibském moři a Tichém oceánu, inspirovala na Novém Zélandu tradiční plavidla. Tato jednoduchá houpací pohovka (Smile) se skládá z osmi kusů dřeva. Autor jí dal půvabný podtitul z námořnických reálií – podlahová hamaka.

Je téměř neuvěřitelné, že designér žije v zemi  již  přes dvacet let a prvních třicet let života prožil ve Velké Británii, kde také studoval. Nebylo to však výtvarné umění, ale lodní inženýrství.

Karol Klanic
Foto: David Trubridge
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů Nábytek
Tagy: design interier italský nábytek koloniální nábytek Moderní bydlení moderní nábytek pabuk smil venkovní nábytek Zahradní stůl Zahradní židle
Sdílejte článek

Diskuze