Moderní podkroví se špetkou nostalgie
Prosvítající dřevo zpod bílého nátěru, ubrousková technika nebo sem tam jemná smetanová barva vytvořily ze starého podkroví prostor, v němž se okamžitě cítíte jako doma.
Na začátku rekonstrukce uzavřel Marián s podkrovím jednu nepsanou dohodu. Zachová jeho původní trámy, pokud se ony přizpůsobí nanovo vytvořenému prostoru. Oba svůj slib dodrželi.
S citem a úctou
Interiér s půvabem dávno zabydleného francouzského domova můžete vytvořit zcela jednoduše. Stačí, když máte rádi věci, které si s sebou nesou stopy užívání – svou vlastní historii. A jak doplňuje majitel podkrovního bytu: „To, co patinu nemělo, jsem napatinoval sám.“ Výběr barev je jednoduchým kouzlem, které všechny různorodé materiály, ale i věci, nacházející se v tomto nevelkém prostoru, dokonale sjednotilo. Je zřejmé, že tvořivost se stala Mariánovým životním programem.
Trámy sice působí pevně a těžkopádně, ale když víte, jak na ně, dokážou se přizpůsobit. S těmi nosnými však nepohnete, a tak si i Marián musel zvyknout. Trámy na zemi přece jen tak někdo nemá. Párkrát o ně zakopl, dnes však už bytem běží bez zaváhání.
Až trochu nepatřičně působí v „rustikálně historizujícím slohu“ moderní televizní aparatura. Zkrátka, 21. století dorazilo i sem.
Ze stěny obývacího pokoje obyvatele sleduje tvář šansoniérky Hany Hegerové. Ve stěně po její pomyslné pravici je zapuštěná praktická knihovna.
Podkrovní stěna slávy
Bez jakékoli výstavní strategie se Marián rozhodl vytvořit ve svém malém příbytku místo pro dvě pozoruhodné ženy. Ikoně 20. století Marilyn Monroe věnoval stěnu v ložnici, šansony slovenské zpěvačky Hany Hegerové ho ovlivnily natolik, že namaloval její portrét na stěnu v obýváku. Ze způsobu výmalby, jaký zvolil, dýchá nostalgie, která dokonale ladí se zašlou krásou celého podkroví.
Ošumělá elegance přinesla do podkrovního bytu šmrnc a styl. Je zařízen tak trochu starosvětsky, kuchyni vyvedené ve stylu francouzského venkova vévodí veliká kredenc.
Ubrousky povýšené od utírání úst k nábytkovým dekoracím. Postačí vám ubrousky se vzorem a lepidlo na ubrouskovou techniku, nazývanou decoupage.
Pracovní deska kolem dřezu je prakticky hluboká, takže se sem pohodlně vejde řada kuchyňských nezbytností včetně odkapávače a rychlovarné konvice (opět s nostalgickým designem).
V pracovně je i místo na oddech, krásné rokokové křesílko vyzývá k odpolední dávce čaje z precizně vyrobeného starého porcelánového servisu.
V případě potřeby tu na noc složí hlavu unavený host – ať už toužebně očekávaný, nebo náhlá „přepadovka“.
Ložnice patří krom odpočinku také zeleni a úlovkům z cest. Zároveň je to taková malá „zašívána“, kam se majitel může schovat a dát volný průchod své kreativní povaze.
Logistický oříšek
Dřív, než byla matrace do ložnice hotová, na míru ušitá, majitel postavil úzké točité schodiště, díky němuž se doslova dostane z práce rovnou do postele. Na přízemí rodinného domu, jehož podkroví obývá, totiž vznikla rodinná kavárnička se starodávným šarmem. Úzké schodiště a velká, pevná matrace k sobě příliš nepasují. První den ji na poschodí nedostali, druhý den také ne, až třetí den se to zázrakem podařilo.
Matrace dostala hlavní roli v sitkomu Jak s ní nahoru. Teď už si na ní její majitel každé ráno probouzí vedle půvabné Marylin.
Celý byt je dokonale sladěný. Výjimkou není ani koupelna, v níž se také našlo místo pro MM.
Kouzlo tkví v detailu. Marián si se svým domovem doopravdy vyhrál – je plný drobností, kterých si na první pohled nevšimnete, ale při bližším pohledu vám prozradí, s jakou láskou a trpělivostí ho majitel zařizoval.
text: Lucia Pristachová Hô-Chí
foto: Dano Veselský
redakční úprava: Dominika Záveská