Oblékněte stěny do nového

Oblékněte stěny do nového

14. 11. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Papírové, vinylové, vliesové, textilní, reliéfní nebo raději skelné? Či snad s příměsí dřevitých vláken nebo fotografií podzimního lesa, která pokryje celou stěnu chodby? Tapety nabízejí nepřeberné množství povrchů a dekorů a pořídit je můžete ve […]

Papírové, vinylové, vliesové, textilní, reliéfní nebo raději skelné? Či snad s příměsí dřevitých vláken nebo fotografií podzimního lesa, která pokryje celou stěnu chodby? Tapety nabízejí nepřeberné množství povrchů a dekorů a pořídit je můžete ve velkém cenovém rozpětí – od stokoruny až do několika tisíc za roli. Jedno však mají všechny společné: dovedou kouzla s prostorem.

Světlá tapeta s horizontálním členěním pokoj opticky zvětší, vertikální vyřeší problém s nízkým stropem, výraznější vzor a teplé barvy zútulní příliš neosobní rozlehlé prostory, jemný dekor na správných místech zase pohladí minimalistické hrany. Díky tapetám dnes můžete zakrýt nedokonalost zdí i pomoci nedostatečné akustice. I když všechno má svůj rub a líc. Stejně jako jimi můžete zapálit rozbušku explozivního interiérového designu, můžete také pokoj velmi snadno změnit v neobyvatelnou tmavou kobku přeplněnou kýčem.

Proto je namístě nechat si pro výběr tapet dostatek času, a pokud osud svých stěn nevložíte přímo do rukou odborníka, je lépe řídit se heslem méně znamená více. Většina tapet má také tu skvělou vlastnost, že pokud vás omrzí stávající barva, nemusíte se příliš rozpakovat a tapetu můžete klidně přemalovat. Zatónování dá pokoji novou atmosféru a původní plastický vzor dostane jiný rozměr. Samozřejmě musíte použít barvy speciálně určené pro druh tapety, který se chystáte osvěžit, jinak by se totiž mohlo stát, že stěna bude mít tak expresivní charakter, že kdekterý konceptuální umělec by ji považoval za opravdový úlet.

TEXT: Eva Grochová, odpovědná redaktorka Andrea Mičková
FOTO: archiv firem

Kategorie: Dekorace na stěnu Design interiérů
Tagy: design interier tapety
Sdílejte článek

Diskuze